1996: Hackerská odyssea

Xtreme #1 (31-JAN-1996)

1. Pýtam sa mladíka vystupujúceho z červeného mustangu rok výroby 1993.
-Hacker. Hacker? Ta jasné, ne? To sú tie oné čipsy, ne?-
-Naozaj čipsy?- nedám sa odradiť.
-Maro, nevéš čo je to ten čaker?- pýta sa slečny, ktorá už hodnú chvíľu venuje svoju pozornosť zrkadlu v aute. Pozerá na neho chvíľu nechápavo do zradla a milo sa usmieva.
-Ta asi naozaj dajaké nové čipsy, né? Ééé, ešte nečo, abo už ideme do toho Slovanu?-

2. Skúšam ďalej. Pred kinom Družba oslovujem skupinku Rómov, ktorí si pravdepodobne vymieňajú názory na morálno-etickú stránku dnešnej spoločnosti. Víťaz súboja sa nakoniec odlepuje od skupinky, aby mohol odpovedať na naše otázky.
-Hovoríte hacker? Ta vela si akože nepamätám, bo som bol vtedy na film s Anču. Ale na toho hekra si pamätám. Akurát som jej hovorel. Ni pale, kukni na toho tučniaka. Sedel za tou mašinku a jedol dvojitý hamburger, zapíjal to Kolú. A šéf na neho reval, akože či systém funguje a také. Nevidel som presne na titulky, ale prísamvačku tak to bulo. Uhádol som? Dostanem volákú podporu - teda výhru?-
Nie som veľmi za, ale jeho skvelé eskamotérske kúsky s vyskakovacím nožíkom ma presvedčujú o opaku. Stoicky pozerám na svoj posledný šmak miznúci v jeho kapse a odchádzam domov dopísať túto reportáž.

3. V slovníku hackerského slovníku je hacker
- pôvodne, niekto kto vyrába nábytok so sekerou!
-osoba, ktorá odhaľuje detaily programovacích systémov, rozširuje ich pôvodné schopnosti.
-osoba, ktorá celkom dobre programuje
-zlomyseľný vyryvák, ktorý skúša objavovať citlivé informácie.

-Odtiaľ -password hacker-, -network hacker-.
-Správny termín je cracker

4. IMHO je hacker
-všeobecný pojem označujúci človeka, ktorý sa venuje programovaniu a všetkým, čo s tým suvisí. Tento druh primátov ďalej delíme do radov :

-elite hackers: stará a stredná generácia hackerov, ktorých môžete nájsť v každom menšom, či strednom podniku. Tu sú väčšinou zamestnaní ako systémoví operátori, čo v praxi znamená, že majú na starosti hardwarové a softwarové vybavenie v podniku. Majitelia podnikov sú radi, že majú vo firme niekoho, kto rozumie všetkým tým drátikom a ďalej sa o to nestarajú. Nie sú prekvapený, keď do podniku prichádzajú astronomické sumy za S&H, telefónne účty. Správny podnikateľ musí byť v strate. Často sa stáva, že hackeri odmietajú odísť z tohoto pre nich raja na zemi a nechávajú si stiahnuť kópie mozgov do pamäte. Tu je aj príčina toho, prečo elite hackeri nemajú radi Greatest hacker of elite hackers Billa Gatesa. Väčšina hackerov používa pre komunikáciu s vonkajším svetom základnú pamäť -640kb.

--private hackers: poznávacie znaky 10 - 20 rokov, abnormálne chudí alebo tuční, červené oči, bledá tvár, svetu sa javia ako zaostalí jedinci, obzvlášť nebezpeční sú v obchodoch, kde si predavačky pri elektronických pokladniciach sťažujú na obťažovanie krvilačne zízajúcich zombí.

--crackers: prevažne sa grupujú z private hackers, majú najväčšiu šancu vstupu do lóže elite hackers. Od výroby demo programov prechádzajú ku crackovaniu ich obľúbených programov. Sú známi svojou povestnou štruktúrou ľavej mozgovej hemisféry, nie nepodobnej vlastnostiam čiernych dier, ktorá neodolateľne priťahuje informácie z bánk, cheaty, vírusy a softwarových pirátov

--Angela Bennet: rarita, jediná svojho druhu, ktorá sa vyznačuje výrazným designom a príťažlivosťou aj pre normálnych ľudí. V našom svete je známa aj pod krycím menom Sandra Bullock.

Spyros