O.B.D. : Orchester Branislava Dobrotu

Xtreme #1 (31-JAN-1996)

Autor: O.B.D.
Názov: Orchester Bronislava Dobrotu
Rok: 1995

Skupina O.B.D. v zložení Galo (spev), Dušan Hrdlík (gitara a spev), Bronislav Dobrota (gitara), Martin Zimanyi (bass) a Tuleň (Bubny) si k náhravaniu debutového nosiča do štúdia pozvala i dychovú sekciu-Richarda Šimurku (saxofón a flauta) a Martina Ďurdinu.

Všetkých 12 skladieb napálili na DATku bez zbytočných remeselných fines. Keď už potrebovali nejaké to gitarové sólo, zavolali si na pomoc Andreja Šebana, ktorý im ho zahral do prvého hitu skupiny 'Džadžuli dža' a 'Šialenej ódy'. O hlbšom myšlienkovom posolstve textov skladieb jediného textára na albume Gala si môžete nechať zdať, no i tak sú lepšie ako väčšina iných slovenských pokusov o zhudobnené básne.

Aby ste boli v obraze tu je text hitovky 'Džadžuli dža': džadžuli dža pieseň mi hrá džadžuli dža vieš to aj ty vieme to dvaja baby poďte sem baby poďte sem Istú naivitu textov zachraňuje Galov hudobný prejav, je to svojím spôsobom najoriginálnejšia vec na albume i keď v poslednej skladbe máte na prvýkrát problém rozoznať spevákov hlas od co-speváka hej pána doktora Joža Barinu. Tam kde Galo nedosahuje výšky svojho českého súpútnika Dana Bártu, vynahradzuje to feelingom a takpovediac prežúvaním každej slabiky-slova.

Prvým singlom na slovenskom trhu je pomerne úspešná hitovka 'Komáre', koncom januára by za ňou mala nasledovať ďalšia, o ktorej ešte nie je rozhodnuté. Zaujímavá je taktika PolyGramu pri presadzovaní na českom trhu. Za pilotný singel zvolili predposlednú skladbu albumu 'Blázon kráľ' pre údajnú tvrdosť 'Komárov'. Hlavnou príčinou bude asi to, že 'Blázon kráľ' produkoval vychýrený čechoameričan Ivan Král.

Ešte by som sa pozastavil nad úlohou gitaristu a speváka v jednej osobe Dušana Hrdlíka, ktorého najväčším prínosom pre album je jeho skutočne pozoruhodná vizáž dominujúca priamo na kompakte. Keďže som ho videl na koncerte, môžem zodpovedne prehlásiť, že neviem pochopiť prečo ho naďalej držia v kapele. Jeho gitarové umenie sa obmedzuje na akési omieľanie troch akordov, poprípade stupídne vybrnkávanie na prázdnych strunách. Ešteže je Hrdlíková gitara stíšená na polovicu oproti Dobrotovej vedúcej gitare. O speváckom umení dotyčného škoda hovoriť. Neviem, asi ho v skupine držia ako maskota pre horšie časy.

Spyros 1/2