Comix novinky

Xtreme #2 (31-APR-1996)

Aj na Slovensku známy distribútor počítačových hier Acclaim je v Amerike skôr známejší ako vydaveteľ špičkových komixov určených pre všetky vekové kategórie.

V máji sa najviac očakáva špeciálne vydanie série KillerInstinct s obľúbenou neohrozenou feminou, Orchid. Nebude samozrejme chýbať ani 68 pokračovanie dobrodružstiev už klasickéhoakčného hrdinu X-O Manowara.

Pre ľudí, ktorí nadobro prepadli zberateľským kartovým hrám pripravil Acclaim ďalší frontálny útok na ich peňaženky. Vydáva komixové prepisy Doomtropera (preložený do češtiny) a MtG.

Keďže aj vyššie spominaný Acclaim opätovne využíva popularitu staručkého Lucasovho seriálu, rozhodli sa ho napodobiť šachisti z Dark Horse a promptne vydávajú ďalšie zošity z tématikou Hviezdnych vojen. Pri najnovšom počine zo série Hvieznych vojen, Shadows of the Empire sa rozhodli spojiť sily s japonským herným gigantom, ktorého meno vám asi nebude nič hovoriť. Je to Nintendo. Poznáte Uvidíme ako to nakoniec celé vypáli, pretože sa nám Japonci vyhrážajú interaktívnym dejom, brrrrrrr. Prepojenie filmového a komixového môžme dokumentovať na zošitových sériach Ghost, Godzilla, Maska, alebo už notorický známe Hviezdne vojny.

Japonský multitalent Stan Sakai pripravuje na máj druhé pokračovanie svojej samurajskej ságy Usagi Yojimbo.

Celkovo možno povedať o úrovni teraz vydávaných komixoch Dark Horses len jedno. Pri terajšej veľkej orientácii na komerčné istoty hrozí akútna stagnácia tvorby a to by pri potenciále aký nepochybne má, bola škoda. Takže chlapci pozor! Najznámejší vydavatelia Batmana taktiež podľahli módnemu trendu a v najnovších komixoch bojuje Superman s Pavúčim mužom alebo Batman s 'Incredebilom'. Vrchol všetkého predstavuje miniséria Marka Waida a Alexa Rossa. Ak ste doteraz nepoznali najznámejšie postavičky z nakladateľstva DC, tak tu ich určite stretnete.

Takže pre nás menej významné produkty už máme za sebou a môžme sa pozrieť prečo je DC najrenomovanejšia firma zaoberajúca sa tvorbou komixov. Predovšetkým sú to pokračovania Batmana (+pridružení bojovníci typu Robina a Catwoman), Supermana a zošity z dielne Vertiga.

V Čechách (a tak sa zdá, že po článku v Score aj na Slovensku) obľúbený Lobo sa v máji dočká svojho 29 pokračovania. Opäť budeme mať možnosť sledovať jeho zaujimavé zážitky ako aj blahodárny vplyv na svoje okolie. Niekedy mám pocit, že tvorcovia Bola hľadali inšpiráciu pre konanie rozporuplného hrdinu priamo na Slovensku.

Ja osobne najviac očakávam od nového projektu Nine Princes in Amber (Ďeväť princov z Amberu). Ako už väčšina pochopila, jedná sa o komix vytvorený podľa námetu fantasy cyklu Amber od Rogera Zelazneho, ktorý nás bohužiaľ nedávno opustil. Čoo Nikdy ste nepoculi o tieňových svetoch Amberu Tak to vám neostáva nič iné ako vyštartovať k najbližšiemu knihkupcovi a vydrankať od neho posledné kusy 10-dielnej ságy o kráľovi Oberonovi a jeho potomkoch, o boji medzi silami dobra a chaosu, o jedinom pravom svete, po prečítaní vám bude jasné, že len jeden je ten pravý. Veľký optimizmus vzbudzujú aj dych-vyrážajúce obrázky z dielne Terry Bissiona. Stačí! Na schladenie hláv by som len na okraj pripomenul, že tak kvalitné obrázky si vyžiadajú kvalitný papier a preto bude cena o niečo vyššia ako je zvykom pri obdobných vydaniach. Celá miniséria bude mať 3 diely po 48 stranách... zapínam kalkulačku... čiže nám po prepočítaní vyjde celková sumička všetkých dielov na cca 600Sk, čo považujem za celkom slušnú cenu.

Entity začínajú s veľmi originálnou sériou Stargate (Hviezdna brána) a vydávajú, čo iste bude zaujímať vyznavačov hier shot-em-up, shareware verziu Body Blows od Team 17! Ak z Body Blows ešte niečo vyžmýkajú, tak sú frajeri.

Chaos! Comics nám opäť vymastia hlavy z Lady Death: The Odyssey #3 (Slečna Smrť: Odysea) a limitovanou plnofarebnou sériou o diablovi Erniem, ktorý vybyje všetkých superhrdinov. Mám rád tieto antihrdinské komixy a keď si predstavím slovenské vydanie typu Belzebub vs Manuela a redaktori STV, ide mi srdce puknúť ako ďaleko pokročili naši českí bratia so svojím pravidelne vychádzajúcim Zeleným Raulom v Reflexe. Príbeh v tohtoročnom 10. čísle je snáď zatiaľ najlepší aký som kedy videl od československých autorov. Vyhľadajte, vystrihnite, zarámujte!!!

Na záver niečo z Fun rádia. 12. marca bol hosťom relácie -na-3 najlepší súčasný slovenský výtvarník Juraj Maxon (z jeho tvorby napr.: ilustrácie ku poviedkam Clive Barkera, obálka cyberpunkového románu Hardwired od W.J. Williamsa atď). Popri smútku zo súčasnej neružovej situácie výroby a následného predaja komixov spomenul možné spojenie sa niekoľkých bratislavských fandov komixova ďalší pokus o prerazenie s komixom pre odrastenejších.

Keď už omieľame v tomto čísle toho Lovecrafta, nedá mi nepovedať, že vraj v šuplíku Maxonovej pracovne sa nachádza hororový komix na motívy poviedky H.P. Lovecrafta!

Spyros