Komix mix I

Xtreme #2 (31-APR-1996)

Vydavateľ: Inprost
Názov: Komix mix
Rok: 1996

Keď si odmyslíme hárem disneyovských postavičiek na čele s Myšiakom Mikim a Káčerom Donaldom, prídeme k tomu, že u nás (na Slovensku) nevychádza žiadny komixový seriál, tobôž nie časopis venovaný takému druhu zábavy. Takýto stav bol donedávna. Od nového roku to už nie je pravda. Neznáma firma Inprost pripravila spolu so známym Egmontom nový slovenský (žiadna inojazyčná mutácia) komixový magazín, ktorý je zameraný na čtivo pre dospievajúcu mládež a starších čitateľov, tak ako býva zvykom v zahraníčí.

Pri plátkoch takéhoto zamerania je dôležitá vonkajšia atraktivita a papier, na ktorom je vydávaný. Pri prvom čísle nedopadlo hodnotenie týchto položiek z môjho pohľadu práve najlepšie.

Na prvý pohľad vyzerá titulná obálka Komix mixu ako nepodarený fanzin s odpudzujúcimi fontami a podivnou kreáciou ženy, ktorá práve skopáva nevinného mutanta. Hmm, asi sa chceli vydavatelia zalíškať novovyrastajúcim feministkám. Možno by som to aj pochopil, keby som nevedel, že takýto druh zábavy vyhľadáva iná časť našej populácie. Česť výnimkám!!! Taktiež si myslím, že papier použitý na obálku by mal byť minimálne kriedový s viac ako tu použitými 24 farbami (biela, čierna, modrá, zelená). To nie je buzerácia! Neviem ako sa chcú presadiť na trhu (i keď konkurencia v pravom zmysle slova neexistuje), keď práve Egmont vydáva Disneyovky s ľúbivými obrázkami všakovakých farebných prevedení. In's'prosťáci, mňa tak ľahko neodradíte. Viac-menej dúfam, že ostatných čitateľov privábil napís Sudca Dredd a iné príbehy. Na 24 stranách môžme nájsť 3 seriály a jeden komix na voľné pokračovanie (Sudca Dredd). Okrem toho, predpokladám z dôvodu rentability prvého čísla, tu môžme nájsť reklamný článok na film Sudca Dredd, v hlavnej úlohe so Silvestrom Stallonom a článok o softe pre Windows. Ten sa tu naozaj hodil. No nič, odpustíme tvorcom a teraz sa pozrieme na samotné komixy. K ním mám ešte jednu všeobecnú pripomienku. Na môj vkus sú obrázky trošku (dosť) veľké.

SUDCA DREDD (Najtvrdší spomedzi mužov spravodlivosti...)

Dá sa ešte niečo povedať nové o klasikový žánru, akým nepochybne Dredd je? Aj preto ma zarazilo neuvedenie autora príbehu a obrázkov, takže vám ani neviem povedať či sa jedná o americkú alebo anglickú verziu. Prikláňam sa k druhej možnosti. Pre začiatok vybrali celkom schopnú časť, ktorá nedosahuje kvality najlepších, no i tak sa tu dá objaviť zopár zaujimavých nápadov.

Dej je jednodnoduchý, posúďte sami. V N.Y. 2099 obsadila banda zločincov Empire State Building a pretože človek sám už nie je schopný presadiť právo na celej planéte, prichádza bojovať so zločincami sudca Alvin. Bohužiaľ ho zlikvidujú a ich vodca si privlastní sudcovský odznak. Whitey jeho méno jest. A potom to už poznáme, na scénu prichádza Dredd a vodcu kumpánov pošle, nie nie na druhý svet, ale na Diabolský ostrov, miesto odkladania neprispôsobivých občanov.

****

LETNÉ KÚZLO

Hlavnou postavou je chlapec prichádzajúci na vidiek. Na stanici ho nikto z rodiny nečaká a tak sa poberá okolo ihriska, na ktorom hrajú muži gule. Jeden zo starších pánov ho udivuje svojou presnosťou hodu a to ešte netuší, že sa jedná o jeho strýka. Prvá časť končí odchodom strýka a synovca na poľovačku. A to je všetko! Z tak krátkeho príbehu neviem posúdiť vo'c'gou, no i tak sa dá usudzovať, že pôjde o akýsi hybridík SF a chlapčenských románov na úrovni starších kreslených príbehov z ABC, akže to nemusí byť až také zlé.

**

FLESH

To som naozaj nečakal. Keď som prvýkrát uvidel úvodnú stránku, povedal som si: "Ďalší klon Jurského parku." Nie je to až také zlé, dokonca je príbeh založený na originálnejšej myšlienke ako samotný Crichtonov Jurský park.

" 23. storočí väčšina zvierat vyhynula a ľudia žili iba zo syntetickej stravy. Túžili však po kúsku ozajstného mäsa... Po objavení cestovania v čase získali ľudia možnosť, začať ho hľadať. Do doby pred 65 miliónmi rokov, keď žili veľké dinosaury."

Nie sú tu dôsledne (Silveberg je Silveberg) vysvetlené apórie spojené s cestovaním v čase, ale samotný dej zatiaľ speje k predstave, že to boli títo farmári z budúcnosti, ktorí zapríčinili vyhynutie dinosaurov v minulosti. Okrem toho je pre mňa povzbudzujúce zjavne antivegetariánske zameranie seriálu.

****

NEMESIS (v príbehu Purity)

Táto časť sa odohráva na papieri. Prekvapenie, čo? Celá slovná časť je prepisom dopisu Purity adresovaného Nikomu. Celý príbeh v spojení s obrázkami má blahodárny vplyv na vytvorení pochmúrnej nálady nielen v príbehu, ale aj v našich zhrdzavených mozgových závitoch. Napríklad Puritina spoločníčka vo vezenskej cele Blum: rozhodne nepatrí k bojovníkom odhodlaným pomstiť sa za svojvôľu Torquemadových sympatizantov na svojej osobe. Radšej upiera očičká s výrazom naprostého debila na mozaiku a začína mi pripomínať istú učiteľku, ktorú nebudem radšej menovať. Ako väčšina nespokojencov, aj Purity vidí príčinu svojho terajšieho nelichotivého postavenia priamo v nenávidenom diktátorovi a nie jeho prisluhovačoch. Keby nie určitej nesymetrie niektorých postavičiek, určite by si tento druhý diel zaslúžil plných päť hviezdičiek. Takto to máme...

****

Recenzent: Spyros
Súdnička: ***