Hunter S. Thompson - Hell's angels

Xtreme #3 (31-AUG-1996)

AUTOR : HUNTER S. THOMPSON
NÁZOV : HELL'S ANGELS
ROK : 1996 (PÔV. ROK 1994)

Pražské vydavateľstvo Arcadia má zásluhou Josefa Rauvolfa najlepšiu porevolučnú knižnú edíciu Ultra. Po prvom zväzku W. S. Burroughsa dostali na náš trh tentoraz neznámeho autora, ale o to zaujímavejšieho.

Hneď od začiatku je potrebné uviesť, že Thopson nie je spisovateľ ale novinár, bez toho aby som ho vo vašich očiach znižoval. Našťastie na rozdiel od slovenských kolegov z fachu vie robiť reportáž a v protiklade z českými vie písať objektívne, takpovediac nemantinelovo.

Na úvodnej stránke vás privitá otrasná upútavka 'Neobyčajná a hrozná sága o motorkárskom gangu'. Prekladateľ asi preložil anglický originál aj z reklamnými uputávkami pre otrlých amerických konzumentov, ale potom už môžete očákavať vynikajúci reportážny román (hovorím o dĺžke) zo zlatého obdobia najslávnejšieho zo všetkých amerických motorkárskych gangov. Popisuje v ňom obdobie 60. rokov bez zbytočných fabulačných excesov, ale za to reálne a s prehľadom. Zásluhu na tom má aj jeho votretie medzi členov jednej zo skupín Hell's Angels. Vedeli, že je novinár, no trpeli ho medzi sebou v domnienke, že prinesie anjelom ešte väčšiu popularitu v tom najnegatívnejšom slova zmysle. Ibaže motorkári mali predstavu o Thompsonovi asi ako o našom novinárovi. Predpokladali, že keď mu umožnia byť v ich hviezdnej blízkosti, bude držať 'hubu a krok' a ešte si aj zarobí. Zabudli na jednú dôležitú vec. Americký reportér potrebuje na živobytie senzácie, aby ich mohol čo najlepšie zpeňažiť prostredníctvom veľkých ilustrovaných časopisov. Ešteže pri opise Hell's Angels nemusel ani nadsadzovať, takže si môžete v pokoji vychutnať vtedajšiu atmosféru kvetinovej éry.

Za zverejnenie zážitkov z prostredia motorkárov dostal Thompon sladkú odmenu ...

Mal som tú knižku hotovú. V podstate sa už sádzala, a mne sa nepáčil obal.
Oznámil som teda nakladatežstvu Random House:
"Vy zasrané svine, pôjdem si to nafotiť sám."
Práve sa konala veľká jazda na deň práce. Ukázal som anjelom ten obal a im sa nepáčil. Ukázal som im taktiež zadnú stranu, a na nej bola cena - $4.95. Panebože, to už je ale pekne dávno. Anjeli si tej ceny všimli, a hneď začali:
"Aha, skoro päť doláčov! Koľko dostaneme? Mali by sme dostať polku."
Povedal som im, aby neblbli, bol som jednoducho neopatrný.
"Napísať knižku zaberie hrozne veža času. Nedostanete nič, to je ten váš podiel."
A potom si už len pamätám, že som sa prebral v aute na zadnom sedadle, a nos som mal ako z vosku. Hlavu dvakrát tak veľkú. Do okna mi strkal hlavu fízel a hovorí:
"Panebože, čo sa vám stalo?"
A ja som mu na to iba odpovedal:
"Vyrazil som si včera na party k Hell's Angels."

Spyros/Pabulum