O KENETE

Xtreme #3 (31-AUG-1996)

Špeciálna verzia pre web verziu Xtreme #3

Úvod

Siete v moriach a jazerách, vo filme, hudbe a literatúre, telefónne siete, Internet, podnikové, nadnárodné a amatérske siete... sú všade, nedajú pokoj. A prečo nám treba ďalšiu malinkatú, komu bolo treba obšťastniť jeho maličké ego?

Nikomu.

Košice_NET (v texte sú použité aj skratky Kenet alebo Cassnet) je v podstate druhá najväčšia amatérska sieť jestvujúca prostredníctvom JTS (no dobre, HAM nepočítajúc) vo Fido regióne 42. Samozrejme, že Pechnet nepovažujem za sieť v pravom slova zmysle, pretože po prvé to je len akýsi mutant Fidonetu, kde správy presakujú z obidvoch strán, po druhé sa stal takou 'free', že ani samotní zakladatelia nevedia označiť v danom momente jej rozsah a konečne po tretie, pre mňa je dominujúcim faktorom kvalita i kvantita správ. Tu vyhráva jasne Kenet, vysoko na body.

Kupodivu všetko vyplynulo z prirodzeného stavu veci a ak aj niečo zaškrípalo, nefungovalo - Košice_NET je tu, dokázala svoje právo na svojbytnosť a pol roka jestvuje, snáď k spokojnosti všetkých zúčastnených.

Schválne nespomínam k plnej, ale poďme pekne poporiadku...

História

'Pravda zvíťazí, pravde čas nevadí, pravda vždy zvíťazí aúúúúúú', a podobné nezmysly sme ujúkali za neustáleho štrngania kľúčov. Po vytriezvení sme sa opäť vrátili do ulít s tým, že aj tak nič nezmôžeme. Avšak jemne čerstvý novembrový závan demokracie nám predsa priniesol i nejaké tie zmeny, napríklad modemy. Slúžili v prvých líniách na obranu demokracie a po zmierení sa mlčiacej väčšiny z novonastupujúcou realitou dneška sa mnohým zazdalo (hlavne na telekomunikáciách, ak vôbec niekedy o modeme počuli, takže som mal asi na mysli skôr naše srandovné bezpečnostné agentúry :))), že modemy spolu s bývalými disidentami zapadnú prachom. Našťastie k tomu v prípade modemov nedošlo...

Ako huby po daždi sa začali rodiť nové súkromné firmy. Na čelných pozíciách za budovaním svetlého demokratického zajtraška stáli odpočiatku spoločnosti zaoberajúce sa modernými informačnými technológiami. Tento vývoj zákonite neobišiel ani východoslovenskú metropolu Košice. Aj tu ako inde v krajine vchádzali čerství vysokoškoláci technických univerzít do súkromných firiem a vstrebávali nové informácie z donedávna zakázaných zdrojov v dôsledku amerického embarga. Títo nadšenci presvedčili svojich nadriadených o nutnosti prevádzky boardov pre imidž spoločnosti, i keď im muselo byť už v tej dobe jasné, že BBSka nemôže priniesť svojmu prevádzkovateľovi zisk. Pravdaže vtedajší šéfovia mohli len ťažko tušiť, k čomu slúži taká BBSka, a súhlasili s ich vznikom pravdepodobne z rovnakých dôvodov ako pre porovnanie dnes musí mať každá firmička a posledné mäsiarstvo svoju vlastnú WWW stránku na Internete. Presne tak vznikli aj prvé košické boardy Lynx a Unicom. Ponúkali na stiahnutie sharewarové súbory prípadne najnovšie antivírové produkty. Na tie časy to bolo vskutku neuveriteľné. Modemami 'vyzbrojení' Amigáci i rozmáhajúci sa PCčkári začali hekticky sťahovať súbory západných autorov a vzhľadom na nízku výkonnosť vtedajších modemov im táto zábava vydržala na dlhý čas.

Po čiastočnom vyprchaní prvotnej eufórie nadišiel čas objavovania ďalších výdobytkov kyberpriestoru. Niektorých modemistov prestalo najprv baviť sťahovanie antivírov z CDéčka Danilákovho Lynxu a ani Unicom (vtedajšie hlavné centrum) nebolo to pravé orechové.

V každom prípade, Unicom v podstate vychoval dnešné jadro košickej siete a bohužiaľ-našťastie priniesol do Košíc aj Majora. BBS software, ktorý vo svojej oblasti čo do obdivovateľov a ešte väčšieho počtu odporcov nachádza konkurenciu len v samotnom Microsofte. Po vtedajšom Unicome sa promenádovali aj dnes známe entity ako napríklad Antik, Daduko, Great, Macil, Pavlsoft, Spyros, či Tibor.

Antik vytvoril vlastnú občasnú amigácku BBSku, ktorú môžme v dnešnom ponímaní označiť ako pirátsku. Mala však oproti doterajším jedno nóvum, bola (a je) plne nezávislá, to znamená že bežala z domu, na vlastnom počítači, na vlastné náklady a bez prispenia hoc'akej komerčnej organizácie alebo školy. Hej, bolo to kultové, malo to úroveň, ale niečo tomu stále chýbalo...

A na siedmy deň stvoril Great Fido. Pekná veta, nie? A pekne to znie, ako keby som to už niekedy počul.

V roku 1993 bolo výrazne horúce leto, slnko pražilo v tieni, pod slnečníkom a večer ste už len sledovali správy o počte úpalov, jednoducho krvavá idylka. Človek by psa nevyhnal a Great to už koncom júla vzdal.

Podarilo sa mu spracovať pracovníkov firmy ArtLine Project a išlo sa na vec. Great nelenil, nakonfiguroval T.A.G. a spustil Great Oli's BBS s veľkou pompou a obmedzeným časom, ale už o týždeň začal fungovať ako point Fidonetu s 24. hodinovou prevádzkou. Poštu bral od samotného Heretica až kdesi z južných krajov českých. Novopečený Sysop pokračoval závratnou rýchlosťou a na jeseň sa stal právoplatným členom medzinárodnej amatérskej siete Fidonet, teraz už v rámci jej odnože Slovak_NET (422).

Nedá mi nespomenúť, že aj ja som v pamätnom lete '93 podľahol mánii a uskutočnil som niekoľko spojení s mojim kamarátom v Padine/Vojvodina za pomoci BBS softwaru DLX. Tento projekt som hrdo nazval Kaschav BBS.

Všetko pekné raz skončí a tak dopadla jedného krásneho dňa aj Great Oli's BBS a to bol svojím spôsobom prapôvod vzniku Košice_NETu.

Čo sa vám vybaví v mysli prvé pod názvom Košice?

Dóm sv. Alžbety? Ťažko.

Schuster? Čo to je???

Východoslovenské železiarne? Céé je správne!!!

V mamutiom hutníckom komplexe vznikli hneď 2 boardy, prvý MART BBS, založil Tibor Turčan s pôvodne malej podnikovej BBSky, a nasledovali ho kolegovia zo železiarenských telekomunikácií Daduko a Macil so svojou BBS VSZ FUN. Po rozpade Oliho boardu prebrali fido užívateľov, lenže tí sa rozdelili a nie každý volal pravidelne na druhý board a už tobôž si nesťahoval rovnakú poštu z dvoch nodov.

Rok 1995 bol zlomový - MART BBS získavala, snáď vplyvom väčšej reklamy na istých miestach, väčší počet kvakerov (užívateľov využívajúcich pri spracovaní pošty QWK off-line služby), a v lete boli vytvorené viaceré lokálne konferencie, ktoré sa postupom času začali ozývať kvakotom nadšených užívateľov.

BBS VSZ FUN sa tak dostávala na druhú koľaj a keďže Daduko mal tiež záujem podieľať sa košickej komunikácii, postupne sa jeho board stal akýmsi opozičným centrom, založil konferenciu CASSOVIA.422 pre správy medzi košickými BBSkami, podporil vznik pointov na svojom systéme a čakal.

Lenže Tibor sa nie a nie odhodlať k pripojeniu novej konferencie, vychádzal z teórie všetko najlepšie pre svojich užívateľov a žiaden z nich sa veľmi nemal k nejakej výraznej aktivite (vyjmä ostatných košických Sysopov, ale o tom neskôr). Presídlivší Great tiež čakal a všetci čakali až sa dočkali.

V stojatých košických vodách sa objavil nový element, ďalší modemový šialenec - Alfaxis. Po osvojení si základných pojmov sa do modemovania doslova 'zažral'. Podobne ako niekoľko krát pred ním jemu podobných adoloscentov s veľkým entuziazmom a raketovým nástupom. Alfaxis nebol žiadna výnimka. Na jeseň spojazdnil svoju prvú BBSku priamo z domu, od Daduka začal poberať fido poštu ako point a pripojil si konferenciu CASSOVIA.422... a nič.

Keď chcel byť Alfaxis v košických pomeroch 'in', musel byť prihlásený a komunikovať na Marte. Po pár lapsusíkoch mu začal Tibor robiť naprieky pri registrácii užívateľov a nechcel mu nechať zverejniť číslo jeho boardu. Bolo to od neho snáď trochu nekolegiálne, ale ako ďalej uvidíme, život mu dal istým spôsobom za pravdu.

Inak, netreba brať hneď doslova čo píšem, ale musím trošku ostrejšie zabŕdnuť do okolností, ktoré v januári vyústili do nepekných konfliktov.

Na doplnenie celej mozaiky treba ešte dodať, že na jeseň zažiaril ako kométa prvý pokus 12. ročného !!! Liona (Mariána Dvorského) o prvý board pokus, STEP Software BBS.

Takže Alfaxis rozhýbal monolity a keď sa aj Great vyslovil v tejto otázke kladne, povolil Tibor debatu o prepojení košických BBSiek. Celý systém siete a podrobnosti sa dohodli na Marte a tým sa Tibor zaslúžil o vznik Košice_NETu rovnakým, ak nie väčším dielom ako ostatní. Jednoducho v praxi sa vzdával najväčšej suvenerity alebo postavenie, čo nie vždy chápali a oceňovali ostatní zúčastnení.

Rýchly priebeh rokovaní brzdila, hneď od začiatku dosť nezmyselná požiadavka na vytvorenie košického fileecha. Prapôvodná myšlienka nebola zlá, fileechom sa mali šíriť programy košických autorov, lenže potom sa všetko zvrhlo v tomto bode a stačila jedna veta... Nenadarmo upozorňoval Great, že hlavným cieľom má byť funkčný echomail... človek mieni, pán Boh mení.

Posúďte do akej miery bolo od Alfaxisa diplomatické, to čo napísal na pôde jednej z konferencií MART BBS.

= MART BBS - NAZOR ======================================================QWK= 
Msg : 11 [1-345] 
From : Alfaxis 30-Dec-95 19:38:00 
To : Duki 
Subj : Kosice_NET ? 
======================================================================-NAZOR= 
Hi, Duki! 
DU>AL>!@#$%&* !!! Neide o poplatky od uzivatelov, ale o vydavky BBSiek. 
DU>AL>Ako som uz pisal, naco budem tahat vsetky antiviry z Blavy, ked mozem 
DU>AL>stiahnut jeden a ostatne mi pridu Fileechom? 
DU>Tak to si ma nastval aj ty. Myslis si fakt, ze lepsie je Tiborovi cakat, 
DU>kym ten antivir si stiahnes ty a potom si moze on od teba? Ineternet 
DU>nefunguje tak, ze ty znasas volajake nehorazne medzimestske poplatky. 
DU>Takze jemu je to lepsie ked dostane nejaky novy AV soft dobreze ne v ten 
DU>den ked vyjede (rovno do posty), a nie kym mu ho ty uracis stiahnut. 
Si mily ze sa zastavas Tibora, ale som vravel, ze kto nechce, ten nemusi. 
V KE je 9 BBS z toho maju pristup na inet AFAIK 3 (Mart, Lynx, Attel). 
Dalsich 6 si moze fileechovat. 
DU>Vybav si aj ty normalny ucet na internete, ale za to sa cvaka. Imho mas 
Nic ine ma netrapi ako cvakat za inet. 
DU>za impulzy v KE pristup na BBS po celom svete, kt su pripojene na Inet. 
DU>Zavolaj normalne na UVT TU a tam ti isto poradia. 
DU>That's all folks! (tusim tak) 
Bye, Alfaxis. 
* SLMR 2.1a * ATENTION! High voltage on keyboard! 
============================================================================= 

Ak k tomu ešte prirátame Alfaxisove neustále narážky typu MAJOR-MAGOR, ktoré pravdepodobne nemyslel v tak zlom slova zmysle, pod akými ich videl Tibor, vzhľadom na iné bomboníky na adresu B. Gatesa a podobne. A ako je vidno, dorazil to poznámkou, že ak nechce nemusí. Jeden maličký zádrhelík, že celá debata sa presunula do novej konferencie -SPOJ na Marte ho netrápila a ďalej podrýval (naozaj to nemôžem nazvať inak).

Potom sa všetky spory presunuli do konferencie -SPOJ a užívatelia len mohli ohromene sledovať titánske súboje, vysvetľovania o čo všetko vlastne prichádzajú neprevádzkovaním vlastnej BBSky.

Alfaxis tvrdohlavo rozmýšľal nad prerozdelením antivírového fileecha medzi sysopov, a o akejsi pomoci košickým autorom neviedol reč už vôbec. Ani koncom januára nepochopil, že antivírové fileecho je mŕtva záležitosť, pretože Tibor i Daduko mali dostatok prostriedkov na zaobstarávanie si najnovších verzií a nechceli sa spoľahnúť na ďalši uzol medzi vytúženými programami.

Great sa snažil všetko ak nie urýchliť, tak v prvej rade mu záležalo na spojazdnení echomailu.

Tibor navrhol prvé verzie pravidiel pre fileecho a echomail. Zvyšok mesiaca strávil v nekonečných dišputátoch s Dadukom a Alfaxisom. Hlavne s Dadukom sa po spočiatku triezvej debate dokázali, resp. nedokázali prekonať, z dnešného pohľadu nepodstatné záležitosti.

Zhodli sa v podstate len na osobe koordinátora siete (NC). Mal ním byť Great. Ten v snahe popohnať veci dopredu vypracoval Zbierku pravidiel (tzv. Policy) a zoznam konferencií. Dadukovi sa zdali názvy konferencií príliš rovnaké s názvami lokálnych konferencií na Marte a tak dookola. Všetko zostalo na mŕtvom bode.

Novo sa pripajajúci Sysop Nico z SBD BBS III, sa v dôsledku desiatok zbytočných správ ani poriadne neprepracoval k odpovediam.

Navyše Alfaxis s Greatom počali kvákať (v zmysle qwákať) o najpodstatnejšom zo všetkých problémov - o názve siete. Nakoniec prevládol Greatov návrh Kosice_NET, ale občas môžte v texte naraziť na meno Cass_NET.

Keď bolo čoraz viac nad slnko jasnejšie, že už Tibor nemá skutočný záujem na reálnom uskutočnení siete, urobil Daduko posledný pokus a opýtal sa priamo Tibora, či má vôbec záujem. Sysop Martu odpovedal ako obvykle vyhýbavo a preto zasiahol takticky Alfaxis.

Počuli ste niekedy príslovie o slonovi v porceláne? Áno? Tak sa pekne nadýchnite, miesto slona si dosaďte neutrónovú bombu a čítajte ďalej.

= MART BBS - SPOJ =======================================================QWK= 
Msg : 301 [1-301] 
From : Alfaxis 02-Feb-96 07:52:00 
To : Great 
Subj : Zbierka Pravidiel :) 
=======================================================================-SPOJ= 
Caj, Great! 
GR>AL>GR>hmm..ak dojde na hlasovanie o nazve siete, presvedcim vsetkych, 
GR>AL>GR>ze Kosice_NET je lepsi nazov ako CASS_NET alebo KO_NET... 
GR>AL>Ja presvedcim vsetkych ze CassNet je lepsi ako Kosice_Net alebo 
GR>AL>KO_Net... :-)))))))))))))))) 
GR>hmm..viz Tiborove mess..uz budes presviedcat leda tak motyle. Proste 
GR>Tibor sa nepripojil a odmieta dalsiu cinnost ohladne siete. Vzhladom na 
Nechapem ho. Dostali sme sa na startovu ciaru, a on povie ze odstupuje. 
Je to zrele do HNUS.42. 
GR>to, to asi zmysel mat nebude. Nieje o com. Takze, pri credits nezabudni 
GR>nanho :( 
GR>Hmm..tuto konf. si najblizsie uz odpojim - aj tak tu uz nema zmysel 
GR>pisat. 
Mna z toho tu chyta taka nalada, ze si asi nielen odpojim tuto konf, 
ale aj preriedim svoj phonebook... Filesy ma na tejto BBS nedrzia, 
nezblaznim sa ked nebudem mat antivirusy hned prvy den po vyjdeni. 
Ved aj teraz ich vlastne beriem zo SACu a VSZ. 
Dofrasa.... Zacinam sa nasierat... 
A DO RITI, SME ZAVISLI NA TEJTO BBS? KED TIBOR NECHCE TAK NECHCE A JA SA 
Z TOHO NEPOSEREM (PRVYKRAT CO SOM SA DNES NASTVAL) ! JA BUDEM MAT NA BBS 
QWK + BLUE WAVE, LINKU MAM DOBRU, MODEM 28800, VLADO MA SICE SLABSIE 
MOZNOSTI CO SA TYKA OFFLINE POSTY (MAJOR JE MAJOR), ALE MA 10 LINIEK 
V SERII (CI KOLKO), NICO TIEZ MA NA BBS DOBRE QWK (SuperBBS KED NEMRZNE 
TAK BEZI DOBRE). TAK SI SPRAVIME SIET MY TRAJA! DO RITI, KED SME UZ TOLKO 
SPRAVILI TAK JA _N_E_D_O_V_O_L_I_M_ ABY SME TERAZ PRE TAKUTO CHUJOVINU 
PRESTALI! ZIADNA NOSTALGIA NECH SA TEDA NEKONA, IDEME DALEJ! KED NIEKTO 
NECHCE TAK HO NEDONUTIME A AK AJ NAHODOU ANO, TAK BUDU LEN PROBLEMY! 
KONTAKT SO MNOU NAJLEPSIE NA BBS_VSZ ALEBO NA CCBBS, NEVIEM KEDY SEM 
ZASE ZAVOLAM. NIC MA TU UZ NEDRZI. HOWG. 
ALFAXIS [FOURTH UJOVISTIC ARCISVAL] 
* SLMR 2.1a * Ústava je na dve veci: na nič a na učenie sa naspamäť... 
============================================================================= 

Aby bolo jasné, že to myslí skutočne vážne, poslal podobne intelektuálne ladenú správu do konferencie -HELLO. Tých čo prestalo baviť mlátenie prázdnej slamy v konferencii -SPOJ, našli v pošte...

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 158 [1-258] 
From : Alfaxis 02-Feb-96 07:52:00 
To : ** ALL ** 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
Cajte, Allovci! 
Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy z konf 
SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS na CassNet je 
(podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav nulova), nic ma tu uz 
nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem hadat sa na blbostiach a chytat 
sa za slovicka. 
Tymto dnom prestavam s Mart BBS komunikovat (myslim si ze niekolko ludi 
z toho bude mat len radost). Zavolam sem este raz asi za 10 dni, keby 
ste mi nahodou poslali postu. POTOM MI JU UZ NEPOSIELAJTE, NEMA TO ZMYSEL, 
LEBO BBS JU ZLIKVIDUJE SKOR AKO JU JA PRECITAM! Ked so mnou budete chciet 
hovorit, mozete voice 426510, alebo na BBS VSZ, COOL Connect BBS, BAID BBS, 
SAC BBS, SBD BBS III a co ja viem kde vsade. Alebo netmailom na 2:422/204.1. 
Chytite ma este aj na Fidonete a mozno zanedlho aj na Pechnete a Cassnete 
(ktory dufam vznikne). 
Este cosi: 
2Curko: Zivot je krasny, uzivaj si ho. Ked budes mat Unrecoverable 
Application Error, tak si zavri okno, nech nechytis prievan. 
2Radovan, Duki, Slavo, Bedo, Great: S vami sa dufam nemusim lucit... 
2Diana: Bud na Tibora dobra... 
2Daduko&Nico: Vam pokoj nedam, neteste sa... :-) 
2Tibor: Konecne mas pokoj... 
2All: Nech vam pada spojenie menej ako mne... 
*********************************************************************** 
P.S.: K tomuto rozhodnutiu som dospel po zdravej uvahe. Nebol som v tom 
case ani pod vplyvom alkoholu, alebo inac mentalne indisponovany. 
*********************************************************************** 
?Á-+-+-+Á??*??????*??*??? ??????*?Á-+{ F?u?+H U??ViS+i[ a?[iSvAl }-+-Á? 
?Á-Á?ßy?,?***?**?**?***?***?*??**?Á-+{ SyS?p ?f [??L [?Nn?[+ ßßS }-+-Á? 
* SLMR 2.1a * Debili sa stanú normálnymi, keď ich bude väčšina... 
============================================================================= 

... Tiborova odpoveď...

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 160 [1-258] 
From : Sysop 02-Feb-96 10:03:00 
To : Alfaxis 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
Nazdravie Alfaxis, 
A> Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy z konf 
A> SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS na CassNet je 
A> (podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav nulova), nic ma tu 
A> uz nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem hadat sa na blbostiach 
A> a chytat sa za slovicka. 
Skratka pocuvas. Uz som bol o tomto umysle informovany. Od zaciatku 
vam neslo o cistu zalezitost. Mam taky pocit, ze budem musiet zvysit 
kontrolu na uzivatelov pod falosnymi menami. Kto chce komunikovat, zaujima 
sa o shareware, ten tu nema problemy. Kto je tu s kadejakymi bocnymi 
umyslami, ten skor ci neskor narazi. Myslim ze uz mas v tomto smere nejake 
skusenosti. 
Tibor --- * wsOMR 1.00 [NR] * Zabka na to QWaK, QWaK. 
============================================================================= 

... Alfaxisov triumfálny návrat...

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 164 [1-258] 
From : Alfaxis 03-Feb-96 13:33:00 
To : Sysop 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
Pan Turcan! 
S> A> Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy 
S> A> z konf SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS na 
S> A> CassNet je (podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav nulova), 
S> A> nic ma tu uz nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem hadat sa na 
S> A> blbostiach a chytat sa za slovicka. 
Som rad ze som porusil svoj zavazok a predsa sem este zavolal. Mozem takto 
obhajit svoju cest a vyvratit Vase bezpredmetne urazky a dohady: 
S>Skratka pocuvas. Uz som bol o tomto umysle informovany. Od zaciatku vam 
Neviem o akom umysle ste boli informovany a od koho ste tieto informacie 
dostali. Pokial mate na mysli moj odchod z BBS spolocnosti Mart tak to, 
ze o tom viete, mi nevadi. 
S>neslo o cistu zalezitost. Mam taky pocit, ze budem musiet zvysit 
Neviem co mate na mysli, ked hovorite o akejsi necistej zalezitosti. 
Jedine neciste aktivity tu rozvijate Vy, ked najprv vznik kosickej siete 
velkoryso podporite a potom - priamo pred jej spustenim - od toho 
odskocite. Mne (a nielen mne) sa Vas postup vidi maximalne neferovy, 
a to nie len k sieti ako institucii, ale aj k ludom ktori ju pripravuju 
a ktorym na nej zalezi (teraz myslim hlavne na Olivera Spisaka a jeho 
dlho pripravovane Policy, ale aj vsetkych ostatnych co sa o siet zaujimali 
a dvojmesacne snazenie vyslo navnivoc). 
S>kontrolu na uzivatelov pod falosnymi menami. Kto chce komunikovat, 
S>zaujima sa o shareware, ten tu nema problemy. Kto je tu s kadejakymi 
S>bocnymi umyslami, ten skor ci neskor narazi. Myslim ze uz mas v tomto 
S>smere nejake skusenosti. 
O shareware od Mart BBS nemam zaujem. BBS stanic je nastastie dost. 
Toto je jedina mne znama stanica, na ktorej su Sysopovia inych 
BBS _ZNEVYHODNOVANI_ (Informacia pre ostatnych: denny limit pre triedu BBS 
(sysopovia BBSiek) je 400 kreditov. S touto sumou si mozete stahovat jedine 
subory z LIB AUTOR a komunikovat offline. Nemozete pozadovat potvrdenie 
prijmu spravy - o toto som ziadal, ale nebolo mi vyhovene. Pan Turcan 
asi vedel preco to nepovolil.). Napriklad na BAID BBS maju Sysopovia BBS 
stanic limit priblizne 2x vyssi ako ostatni uzivatelia. 
O ziadnych bocnych umysloch ja osobne neviem. Vam sa pravdepodobne ako 
bocny umysel javi kosicka siet, lebo z jej prichodom by ste sa museli 
delit o Vase dlho budovane lokalne konferencie s ostatnymi BBS stanicami. 
Toto je celkom pochopitelne, no nepochopitelne mi je, preco ste nas 
2 mesice vodili za nos a tvarili sa ze kosicku siet podporite. Vas umysel 
zastavit jej vyvin Vam nevysiel, pretoze Vlado Kusnirak a ja v jej vyvoji 
budeme pokracovat bez ohladu na Vasu ucast ci neucast. Dufame ze sa pripoji 
(resp. neodskoci) aj Nikola Svetozarov ml. a hlavne Oliver Spisak. 
Tymto povazujem tento dialog za ukonceny. Pokial sa potrebujete k niektorym 
faktom, ktore som tu uviedol, vyjadrit, ucinte tak netmailom na adresu 
2:422/204.1, alebo 2:422/204. 
Michal Rybarik (ID Alfaxis) 
* SLMR 2.1a * Mario Goral: "Kto za pravdu horí" 
============================================================================= 

... Krása, ten grandiózny prechod do 'vykania'... samozrejme, že nenechám zapadnúť prachom ani ďalšie Alfaxisove správy z tejto série, ale najprv, aby sme nechali slovo aj Sysopovi Mart BBS, na ktorej sa konajú vrcholné scény. Ktoré budú vyvrcholením? Nechajte sa prekvapiť.

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 172 [1-258] 
From : Sysop 05-Feb-96 10:31:00 
To : Alfaxis 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
A> S> A> Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy 
A> S> A> zkonf SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS 
A> S> A> na CassNet je (podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav 
A> S> A> nulova), nic ma tu uz nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem 
A> S> A> hadat sa na blbostiach achytat sa za slovicka. 
A> Som rad ze som porusil svoj zavazok a predsa sem este zavolal. Mozem 
A> takto obhajit svoju cest a vyvratit Vase bezpredmetne urazky a dohady: 
Doporucujem ti volat tam, kde ti vychadzaju najviac v ustreti a kde 
sa citis najlepsie a trebars ti ako vdacnost za tvoje zavolanie poslu 
obratom cely HD BBS. Urobil som chybu ze som sa s tebou tolko nadebatil 
o roznych veciach, lebo vidim ze ty si ustupil od svojich nezmyselnych 
poziadaviek len vdaka inemu slubnejsiemu zameru. Kedze nie si ochotny 
respektovat pravidla MART BBS, upravim tvoj pristup tak, aby si ich 
porusovat nemohol. 
Tibor --- * wsOMR 1.00 [NR] * WHO IS WHO ? 
============================================================================= 

... Na uvoľnenie sánok predkladám, oproti predchádzajúcim častiam vskutku oddychovú správu, avšak v tejto vynikajúcej kolekcii s najväčšou hodnotou. Táto správa poodhaľuje jednu z najlepšie utajovaných komnát na Slovensku. Obsah? Great Oli je IDEALISTA!

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 171 [1-258] 
From : Great 05-Feb-96 08:33:00 
To : Sysop 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
S> A> Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy 
S> A> z konf SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS 
S> A> na CassNet je (podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav 
S> A> nulova), nic ma tu uz nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem hadat 
S> A> sa na blbostiach a chytat sa za slovicka. 
S>Skratka pocuvas. Uz som bol o tomto umysle informovany. Od zaciatku vam 
S>neslo o cistu zalezitost. Mam taky pocit, ze budem musiet zvysit kontrolu 
S>na uzivatelov pod falosnymi menami. Kto chce komunikovat,zaujima sa 
S>o shareware, ten tu nema problemy. Kto je tu s kadejakymi bocnymi 
S>umyslami, ten skor ci neskor narazi. Myslim ze uz mas v tomto smere 
S>nejake skusenosti. 
viz. reklama score... 
V tomhle vesmiru neni nic jako 
P A R A N O I A 
btw: dufam, ze nedostanem odpoved v style, ze kazdy ma nieco proti tvojej 
BBS. Ver mi, ze proti Mart BBS nic nemam. Je mi len luto, ze tu unika sqela 
moznost self integracie Kosic. Mali sme historicku sancu. Je skoda, ze sme 
ju tak zahodili. Je skoda, ze praca niektorych ludi vysla nazmar. 
JE skoda..fakt je potrebne pokracovat ? OK..budem Mam taku...snad podla 
niektorych blbu...utkvelu predstavu. Staci sa mi zasnit a vidim..stretnutie 
uzivatelov Kosickych BBS. Niekolko desiatok uzivatelov. Oni nasli cestu 
k elektronickej poste. K novym priatelstvam. K novym kontaktom. Ked sa 
ohliadnem po dnesnom stave - som zhrozeny. Uzivatelia si neuvedomuju sqele 
moznosti BBS. Su im zatvorene brany elektronickej technologie. Sucasny stav 
neprezentuje kvalitu. Sucasny stav pripomina funus. Ak sa nezmeni, nezmenia 
sa ani uzivatelia. Ba naopak. Kde kdo si kupi modem a mnozstvo file 
leecherov sa niekolko nasobne zvysi. Primarne urcenie BBS vsak nieje 
tahanie suborov. (a popravde povedane ani nikdy nebolo). BBS je velka 
elektronicka studnica informacii. Len spustit imaginarne vedro a nacerpat. 
Uzivatelom samym o sebe sa to nikdy nepodari. Potrebuju pomocnu ruku. 
Tu ruku im mozme dat len my (teda..takto narychlo ani neviem, ci sa mozem 
este ratat) Sysopovia. Bohuzial, teraz sa tu vedu malicherne 
spory - vzletnejsie jazyky to uz davno oznacili slovami zabo-mysie vojny. 
A ten nas konecny ciel - uzivatel - zostava stat stranou. Preto sa pytam: 
Znovu vstupilo do nasho zivota komunisticke heslo "Na konci nasho snazeni 
budiz clovek" ? Verim, ze nie. Ze sa dotycny, zodpovedny za tento stav 
spamataju. Ono byt sysopom stoji mnoho prostriedkov. Financnych i dusevnych. 
Neohanajme sa uz ako male deti, ze kady si na tom "svojom" piesocku moze 
robit co chce. Moze. Avsak, ked sa niekto stane Sysopom stane sa clovekom 
zodpovednym za svojich uzivatelov. Je ako hostitel - zodpovedny za pohodlie 
svojich hosti, snaziaci sa plne uspokojit ich aj sebe. Veda a technika 
prekonali v dorozumievani velku dialku. Od klasickych spojeni z gruna na 
grun cez radiove vlny az po dnesnu elektronicku komunikaciu. Len mi ludia 
vyvyjame nasu komunikaciu nepriamo umerne. Cim mame lepsie podmienky, tym 
sa od seba vzdalujeme. Konecne riesenie je vsak v nasich rukach. Verim, 
ze najdeme cestu k sebe. 
2all others normal peoplez: mna uz tieto prazdne keci nebavia. Najradsej 
by som zaujal polohu LHK s dobre vychladenou dvanastkou a sral na svet. 
btw: ten kto pochopy aku spojitost maju prve dve odstavce vyhrava pivo.. 
cul8r Oli [ATARI /|\ RULEZ] 
S> Tibor 
som setsafra zvedavy na reakcie...set safra. 
--- ? SLMR 2.1a ? You will relax in the lap of luxury. 
============================================================================= 
= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 180 [1-258] 
From : Sysop 06-Feb-96 19:40:00 
To : Great 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
G> V tomhle vesmiru neni nic jako 
P A R A N O I A 
G> btw: dufam, ze nedostanem odpoved v style, ze kazdy ma nieco proti 
G> tvojej BBS. Ver mi, ze proti Mart BBS nic nemam. Je mi len luto, 
G> ze tu unika sqela moznost self integracie Kosic. Mali sme historicku 
G> sancu. Je skoda, ze sme ju tak zahodili. Je skoda, ze praca niektorych 
G> ludi vysla . . 
G> 2all others normal peoplez: mna uz tieto prazdne keci nebavia. Najradsej 
G> by som zaujal polohu LHK s dobre vychladenou dvanastkou a sral na svet. 
G> btw: ten kto pochopy aku spojitost maju prve dve odstavce vyhrava pivo.. 
Je to pekne citanie a vedie k zamysleniu. Myslienka je spravna, ale cesta 
k nej nebola stastne zvolena. Ver mi ze moje rozhodnutie je pre dobro tejto 
myslienky. BBS sa stejne v blizkej buducnosti pekne prepoja a bude to aj 
s pravidlami, ktore budu pekne respektovat specifika kazdej BBS, 
co v sucastnosti niektori nie su ochotni prijat, respektovat a ani 
pochopit. Chyba im totiz jedna skusenost s jej rozmerom a tou je Internet. 
Ak vojdes do niekoho "domu" ako host, tak respektujes pravidla tohto domu 
a spravas sa ako host. Ak sa chovas ako zlodej, pocitaj s postihom. 
To samozrejme neplati pre teba, ale pre niektorych mladsich "hostov", 
ktori neradi cokolvek respektuju, ale ktori verim casom tiez nazbieraju 
skusenosti a zmenia svoje nazory. 
Tibor 
--- * wsOMR 1.00 [NR] * Nech ziarivo nam slnko svieti, lucami vita novu jar .. 
============================================================================= 
= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 195 [1-258] 
From : Great 08-Feb-96 09:40:00 
To : Sysop 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
S>Je to pekne citanie a vedie k zamysleniu. Myslienka je spravna, ale cesta 
S>k nej nebola stastne zvolena. Ver mi ze moje rozhodnutie je predobro tejto 
S>myslienky. BBS sa stejne v blizkej buducnosti pekne prepoja a bude to aj 
S>s pravidlami, ktore budu pekne respektovat specifika kazdej BBS, co v 
S>sucastnosti niektori nie su ochotni prijat, respektovat a ani 
hmm..myslim si, ze policies boli vcelku pouzitelne, lebo tam kde chyba 
ludskost ti pravidla nepomozu a navyse ponukali vzdy riesenie :) no nic..
we shall see. 
S>pochopit. Chyba im totiz jedna skusenost s jej rozmerom a tou jeInternet. 
S>Ak vojdes do niekoho "domu" ako host, tak respektujes pravidla tohto domu 
S>a spravas sa ako host. Ak sa chovas ako zlodej, pocitaj s postihom. 
S>To samozrejme neplati pre teba, ale pre niektorych mladsich "hostov", 
S>ktori neradi cokolvek respektuju, ale ktori verim casom tiez nazbieraju 
S>skusenosti a zmenia svoje nazory. 
Iste. To som hovoril uz davno (a kopec ludi predomnou aby som bol 
presnejsi - hlavne ak hovorime o BBS kde v statoch s tymi hostami maju 
bohate skusenosti :)) - mam o tom nejake texty (z konca 80rokov :)) 
S> Tibor 
cul8r Oli [ATARI /|\ RULEZ] 
--- ? SLMR 2.1a ? Unusual offer will enhance your future. 
============================================================================= 

... Smrk-smrk, dojimavé ... Vidím vám na očiach, že chcete vidieť ďalšiu krv, máte ju mať, predtým ešte záverečné mystérium od Tibora.

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 198 [1-258] 
From : Sysop 08-Feb-96 14:59:00 
To : Great 
Subj : Majte sa dobre 
======================================================================-HELLO= 
G> Iste. To som hovoril uz davno (a kopec ludi predomnou aby som bol 
G> presnejsi - hlavne ak hovorime o BBS kde v statoch s tymi hostami maju 
G> bohate skusenosti :)) - mam o tom nejake texty (z konca 80rokov :)) 
V sucasnosti ma nejaky obmedzenec kontroluje telefonom (hlasom) ci som 
pri BBS a ked sa ozvem tak polozi. (nejde o volanie modemom, pocujem jeho 
dych). Zaroven pribudlo zopar falosnych prihlaseni a nejaky dobrodruh, 
co mi chce nieco dokazovat pouzil v registracii moje vlastne udaje, 
takze sa jedna o cloveka, ktori ma dobre pozna. Ja som zvysil komtroly 
na BBS a zrusil som uz ucty 4 uzivatelom, ktorych udaje neboli spravne. 
Takto si prejdem vsetkych uzivatelov, ktorych ID nepoznam ze su pravdive 
a trosku znizim pocet uzivatelov. Ak sa mi podari zistit konkretne toho 
podvodnika, poriesim ho aj inak. 
Tibor 
--- * wsOMR 1.00 [NR] * Spojari vsetkych krajin, aspon sem tam nas spojte. 
============================================================================= 

Túto pasáž som nepochopil, ale niekto iný máte možno lepšie dedukčné schopnosti. Mohol sa nejaký tupec dopustiť až takých svinstiev, nechce sa mi veriť, alebo v tom je rumunská rozviedka?

Celá sieť prešla k Dadukovi, kde sa prvý Nico (jedina bezúhonná osoba v príbehu, fuj) a po ňom aj Alfaxis a Daduko vyslovili za pokračovanie projektu Košice_NET. Alfaxis zatelefenoval Greatovi a ten súhlasil s premiestneím.

Na druhý deň, 6. februára 1996 Daduko konečne vytvoril prvé konferencie, ale keďže boli sčasti nekompatibilné s tými, ktoré vytvoril Great ako NC/NEC (dňa 8. februára 1996 - oficiálny vznik siete), 9. februára 1996 prešiel na Greatov formát.

No nič, prichádza záverečný klinec... všetko ostatné sú iba záverečné titulky. Ďalšia z 'vykacej' série (Akou už isto viete, vykanie je nedeliteľnou súčasťou v najvyšších kruhoch kyberpriestoru).

= BBS VSZ LOCAL - PELEMELE ==============================================QWK= 
Msg : 21 [1-51] 
From : Alfaxis 03-Feb-96 15:39:00 
To : ** ALL ** 
Subj : Tibor Turcan - Part 0/1/2/ľ/5/6/7/END 
====================================================================PELEMELE= 
Sevaaaaaaaaaaaaaaas, Allovci! 
Povedal som si, ze na Mart BBS prestanem volat. Napisal som "list 
na rozlucku" a odoslal ho. Len tak cirou nahodou ma napadlo na druhy den 
tam zavolat a pozriet sa aka je reakcia. Ta ma tak nasrala, ako uz davno 
nic ine. Tak som tam zavolal este raz a stiahol som si vsetky spravy 
z lokalnych konferencii co som tam nasiel. Niektore zaujimave vam sem 
davam v casovo naslednom slede. Precitajte si ich a posudte kto ma pravdu. 
PS pre neinformovanych: Koncom novembra vznikla myslienka vytvorit kosicku 
siet podobnu na FIDO. Pan Turcan (sysop z Mart BBS) bol najprv proti. Porom 
sa jeho postoj zmenil; vytvoril konferenciu na debatu ohladne siete 
a pripravil pravidla pre FILEECHO a ECHOMAIL (konferencie). Nasledne 
na to pripravil Great pravidla (policy) celej siete (po ich schvaleni 
staci nastavit sofware a siet sa moze spustit). Vsetci (Vlado, Nico, ja) 
okrem pana Turcana sme s nimi suhlasili. Pan Turcan sa nasledne vyjadril, 
ze siet je blbost (!!!po dvojmesacnom konstruktivnom jednani!!!). Tymto 
sa debata ohladne siete skoncila. 
To je uvod. Citajte dalej. Neodporucam citat pred jedlom alebo po jedle. 
--- 
Komentar: Turcan navrhol, ze nam (sysopom) bude bez kreditoveho poplatku 
poskytovat antivirusy. Ale ako protisluzbu pozaduje, ze ked si dame 
antivirusy ziskane tymto sposobom od neho na svoju BBS, musime zachovat 
jeho reklamu na archive. Vlado s tym nesuhlasil (sprava na ktoru som 
odpovedal bola od Turcana pre Vlada). 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 29-01-96 (09:56) 
Number: 201156 
From: SYSOP 
Refer#: NONE 
To: ALFAXIS 
Recvd: YES 
Subj: A stale dokola ... Conf: (8) 
-HOCICO 
--------------------------------------------------------------------------- 
Nazdravie Alfaxis, 
Dna 28 Jan. 96 16:52 Alfaxis prehovoril k Sysop.. 
A> S>dopisovat. To si sa zlakol ze tvoja BBS nejak utrpi ak by napriklad 
A> S>Alfaxis a este niekto mal na svojej BBS subory s logom MART BBS? 
A> Toto je blbost. Ved sa pozri po okolitych BBS. Na niektorych 
A> sa Sysopovia ani neunuvaju prebalovat archivy a najdes tam comment 
A> zo SACu alebo THE FARM alebo co. Ako hovoris, BBSke by to neublizilo. 
A> Mohlo by to moralne vadit jej sysopovi (nic proti Vladovi). 
Ta sprava bola pisana pre Vlada, lebo fakt nechapem preco prave jemu vadi 
ak sa s tebou ja na niecom dohodnem. Ak pravdaze mu nie si zaviazany 
nejakou poslusnostou za to ze beries od neho postu. 
A> Stale neviem kde je hranica medzi nekomercnou a komercnou BBS. Slubil 
A> si ze to tu raz napises. Tak napis... Pokial sa to posudzuje podla toho 
A> ci z nej plynu zisky (alebo by mali), tak moja BBS je nekomercna. 
OK. Len co dopisem odpovede sa pustim do prekladu z anglictiny jedneho 
clanku, ktory o tom pojednava. 
A> S>Ale vies co, fakt ma tieto ubohosti nebavia a rusim to davanie 
A> S>antivirovich programov na ine BBS, aby si mohol kludne v noci spavat. 
A> Neviem preco takyto unahleny krok. 
Ak si chces stiahnut antivirovy program odtial tak mozes. Ak sem predsa 
nieco nahras, ziskas kredity a kde je potom problem? Nie je to takto 
spravnejsie ako nejaky iny sposob a tiez to nemoze nikomu a Vladovi 
uz duplom nie vadit, lebo nic potom nerozdavam a tak nikoho neohrozujem. 
*** Tuto poznamku som napisal teraz (v povodnej sprave sa nevyskytovala): 
******************************************************************* 
*** 
Jedna perlicka: na Mart BBS je LIB "BBSLIST - Zoznamy suborov na inych 
BBSkach". Svoj filelist som mu tam poslal uz najmenej 5x. Neschvalil ho ani 
raz. Na otazku "preco" som nedostal odpoved ani raz. 
Druha perlicka: uploadol som mu najpopularnejsie slovenske 
demo"Meciarnator 2 - Den zuctovani". Neschvalil ho a argumentoval tym, 
ze na BBS to dat nemoze, lebo by sa to mohlo nepacit niektorym ludom. 
Ale to, ze ma na BBS eroticke obrazky, co je protizakonne (pristup k nim 
nie je limitovany vekom ani nicim inym), to ho netrapi! 
Si vsimni ze ak sa bude jednat o cokolvek, hned sa bude citit niekto 
poskodeny a zacne tu vytahovat argumenty. Cela ta siet ak by vznikla 
za takychto podmienok by bola len zvada na zvadu. Najme ak jej polici 
riesia vsetko len velmi zhruba a tak pre tie hadky davaju velky priestor. 
Tiez nie je ani pravda ze pre uzivatelov je vyhodnejsie pisat spravy 
na viacerych BBS ak su v jednom tarifnom pasme, lebo to len sposobi 
ze spravy budu spozdene minimalne o jeden den a tiez sa pripoja 
zhavarovane nocne spojenia, co na nasich linkach nie je nic divneho 
a tak mozno aj viac dni. O siet ma hlavne zaujem Vlado, ktoremu sa pacia 
lokalne konferencie MART BBS a lutuje ze sa v minulosti orientoval hlavne 
na Fido a tak chce siet za kazdu cenu co je vidiet aj na tom ze s polici 
suhlasil bez jedinej pripomienky a neskor napriklad aj Gre 
--- 
Komentar: Reakcia na "Part 1"... 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 30-01-96 (05:45) 
Number: 202056 
From: DADUKO 
Refer#: NONE 
To: SYSOP 
Recvd: YES 
Subj: A stale dokola ... 
Conf: (8) -HOCICO 
--------------------------------------------------------------------------- 
SY>tak mozno aj viac dni. O siet ma hlavne zaujem Vlado, ktoremu sa pacia 
SY>lokalne konferencie MART BBS a lutuje ze sa v minulosti orientoval Ty si 
SY>taky obmedzeny, ze hovoris za druhych ? Uplne sa podobas na Meciara... 
SY>Ako si prisiel na to, ze som tu v placi smutny, ze som sa orientoval 
SY>na FIDO a nie na lokalky...:) hlavne na Fido a tak chce siet za kazdu 
SY>cenu co je vidiet aj na tom ze s polici suhlasil bez jedinej pripomienky 
SY>a neskor napriklad aj Great uznal ze je tam par chyb. Pri sucastnom 
SY>stave veci je robit siet nezmysel. 
Je to moja vec, ci suhlasim, alebo nie. Kedze sa snazim byt slusnym 
clovekom, tak ma nezaujimaju slovne hracky, a nesnazim sa ani za kazdu 
cenu nieco komplikovat dlhymi vysvetlovackami, lebo to len maze zakladny 
obsah. 
^V^lado 
* SLMR 2.1a * MS-NETWORK: "Pozornosť podniku - špionážny pes Bill!" 
--- 
Komentar: Vladovi je jasne ze z prepojenia s Martom nic nebude. 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 30-01-96 (05:48) 
Number: 202057 
From: DADUKO 
Refer#: NONE 
To: ** ALL ** 
Recvd: NO 
Subj: Bye... 
Conf: (8) -HOCICO 
--------------------------------------------------------------------------- 
Hi...All 
Tymto sa s Vami lucim. Prajem prijemny pobyt. Az do zdivenia. Ostane 
pozdravy via Netmail 
Ahojky Sicke! 
^V^lado 
* SLMR 2.1a * Na rozkvitnutej lúke stál zamilovaný pár - ON a OFF. 
--- 
Komentar: Reakcia na "Part 1"... 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 30-01-96 (08:56) 
Number: 202080 
From: GREAT 
Refer#: NONE 
To: SYSOP 
Recvd: YES 
Subj: A stale dokola ... 
Conf: (8) -HOCICO 
--------------------------------------------------------------------------- 
S>tak mozno aj viac dni. O siet ma hlavne zaujem Vlado, ktoremu sa pacia 
S>lokalne konferencie MART BBS a lutuje ze sa v minulosti orientoval hlavne 
S>na Fido a tak chce siet za kazdu cenu co je vidiet aj na tom ze s polici 
S>suhlasil bez jedinej pripomienky a neskor napriklad aj Great uznal ze je 
S>tam par chyb. Pri sucastnom stave veci je robit siet nezmysel. 
hmm..Great uznal ze je tam par chyb ??? Great zverejnil text preto, 
aby kazdy mohol pripomienkovat a vyjadrit svoj nazor aby to nebolo 
direktivne a aby kazdy mal chut sa pripojit. A ty odrazu vytiahnes taku 
vec. To, ze ^V^lado suhlasil bez pripomienok je asi dosledku toho, ze bol 
spokojny s takym textom aky je a chce vidiet jeho prejavenie v praxi. 
JA tiez. Teraz obvinujes niekoho, ze ma zalusk na _TVOJE_ lokalne 
konferencie..Jezis, kde sme sa to dostali. Vytvorit svoje loklaky 
s rovnakym menom ako su na Mart-e je ten najmensi problem. Avsak ludia 
su to co robi konferencie konferenciami. Z VSZ BBS postu netaham, takze 
neviem posudit ten stav aky tam je, kolko ludi pise. btw: Prepojenim ti 
tie konf. ostanu, akurat, ze do nich budu pisat ludia aj z inych Kosickych 
BBS - zretelny pokrok a vyhoda. btw: dufam, ze najblizsie sa uz prestane 
mlatit prazdna slama a zacne sa konstruktivne jednat. 
S> Tibor 
cul8r Oli [ATARI /|\ RULEZ] 
--- ? SLMR 2.1a ? Unusual offer will enhance your future. --- 
Komentar: Reakcia na "Part 4"... 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 30-01-96 (14:19) 
Number: 202132 
From: SYSOP 
Refer#: NONE 
To: GREAT 
Recvd: YES 
Subj: A stale dokola ... 
Conf: (8) -HOCICO 
--------------------------------------------------------------------------- 
G> Teraz obvinujes niekoho, ze ma zalusk na _TVOJE_ lokalne konferencie..
G> Jezis, kde sme sa to dostali. Vytvorit svoje loklaky s rovnakym menom 
G> ako su na Mart-e je ten najmensi problem. Avsak ludia su to co robi 
G> konferencie konferenciami. Z VSZ BBS postu netaham, takze neviem posudit 
G> ten stav aky tam je, kolko ludi pise. 
Stav na VSZ BBS nepoznam ani ja, kedze som tam od doby ked sa tam na mna 
objavili urcite spravy za to ze som Vladovi nedovolil dat reklamu na 
MART BBS. Inac tento problem je stale zivy, len mena sa menia a ja 
jednoducho neviem pochopit ci je to take strasne v tomto smere respektovat 
pravidla ktore su na MART BBS. 
*** Poznamka vsunuta teraz (v povodnej sprave nebola): 
Mart BBS ma pre sysopov take pravidla, ako ziadna ina BBS v regione 42. 
Je to celkom pochopitelne - ked jedina BBS na ktoru vola jeInfima (co je 
velka organizacia a uz davno stratila caro malej BBS) tak nevie ako to 
beha. Ked bola jeho BBS jedina v meste tak asi nemal problemy. Ale teraz 
sme tu my ostatni - paraziti, prizivnici, suckeri, file leecheri 
a komercnici, ktori by najradsej zniesli Mart zo sveta. Turcan je trosku 
vedla. Pre neho je BBS tvrdy biznis, pre nas ostatnych je to aj nieco, 
co nas bavi a zaujima. 
G> btw: Prepojenim ti tie konf. ostanu, akurat, ze do nich budu pisat ludia 
G> aj z inych Kosickych BBS - zretelny pokrok a vyhoda. 
Si si isty ze to je pokrok a vyhoda? Nie je vyhodnejsi jeden system sprav, 
ktory je dostatocne vykonny a nie je zatazeny problemami s prenosom sprav, 
s spadnutymi prenosmi sprav z dovodu tel. liniek, so spozdeniami sprav 
napisanych na viacerych BBS, ustavicneho dohadovania sa co sa moze napisat 
a co nie, kedze ma kazdy inu predstavu .... 
G>dufam, ze najblizsie sa uz prestane mlatit prazdna slama a zacne sa 
G>konstruktivne jednat. 
Ano, mne uz to prazne mlatenie slamy tiez doslo na pokraj trpezlivosti 
a tak volim riesenie ktore bude na rozdiel od siete fungovat. 
Tibor 
--- * wsOMR 1.00 [NR] * Si vitany kto s dobrym umyslom prichadzas.--- 
Komentar: Je mi jasne ze z prepojenia s Martom nic nebude. Na Mart BBS 
som v nepriazni sysopa, takze nemam dovod drzat sa tam dalej 
(ono si vsimnite, ze kazdy, kto sa snazi robit v Kosiciach vseobecne 
zameranu BBS nie je Turcanovi po chuti... Vlado uz davno, ja uz tiez 
par mesiacov (tesne predtym co som zacal robit BBS som bol v triede SUSER 
(denny limit 7200 kreditov), v okamihu spustenia BBS ma preradil do triedy 
ALFAXIS (denny limit 500 kreditov), o tyzden na to do triedy BBS (denny 
limit 400 kreditov - v tejto triede je AFAIK i Vlado)). Jediny sysop co 
sa este ako-tak drzi je Nico, a to len preto, ze na Mart nevola... A potom 
nech mi Turcan vysvetluje ze nemieni robit monopol (onoho casu mi vravel 
"Ked tvoja BBS nebude komercna, budem ta podporovat"... Moja BBS 
ja nekomercna a podporuje ma asi takym sposobom ako Hitler Zidov.) 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 02-02-96 (07:52) 
Number: 203861 
From: ALFAXIS 
Refer#: NONE 
To: ** ALL ** 
Recvd: NO 
Subj: Majte sa dobre 
Conf: (7) -HELLO 
--------------------------------------------------------------------------- 
Cajte, Allovci! 
Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy z konf 
SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS na CassNet je 
(podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav nulova), nic ma tu uz 
nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem hadat sa na blbostiach a chytat 
sa za slovicka. 
Tymto dnom prestavam s Mart BBS komunikovat (myslim si ze niekolko ludi 
z toho bude mat len radost). Zavolam sem este raz asi za 10 dni, keby ste 
mi nahodou poslali postu. POTOM MI JU UZ NEPOSIELAJTE, NEMA TO ZMYSEL, 
LEBO BBS JU ZLIKVIDUJE SKOR AKO JU JA PRECITAM! Ked so mnou budete chciet 
hovorit, mozete voice 426510, alebo na BBS VSZ, COOL Connect BBS, BAID BBS, 
SAC BBS, SBD BBS III a co ja viem kde vsade. Alebo netmailom na 
2:422/204.1. Chytite ma este aj na Fidonete a mozno zanedlho aj na Pechnete 
a Cassnete (ktory dufam vznikne). 
Este cosi: 
2Curko: Zivot je krasny, uzivaj si ho. Ked budes mat Unrecoverable 
Application Error, tak si zavri okno, nech nechytis prievan. 
2Radovan, Duki, Slavo, Bedo, Great: S vami sa dufam nemusim lucit... 
2Diana: Bud na Tibora dobra... 
2Daduko&Nico: Vam pokoj nedam, neteste sa... :-) 
2Tibor: Konecne mas pokoj... 
2All: Nech vam pada spojenie menej ako mne... 
*********************************************************************** 
P.S.: K tomuto rozhodnutiu som dospel po zdravej uvahe. Nebol som v tom 
case ani pod vplyvom alkoholu, alebo inac mentalne indisponovany. 
*********************************************************************** 
?Á-+-+-+Á??*??????*??*??? ??????*?Á-+{ F?u?+H U??ViS+i[ a?[iSvAl }-+-Á? 
?Á-Á?ßy?,?***?**?**?***?***?*??**?Á-+{ SyS?p ?f [??L [?Nn?[+ ßßS }-+-Á? 
* SLMR 2.1a * Debili sa stanú normálnymi, keď ich bude väčšina... --- 
Komentar: Reakcia na "Part 6". Dostal som sa k nej viac-menej nahodou. 
Turcan pravdepodobne ratal s tym, ze ja ju neuvidim (keby som dodrzal 
povodny zavazok tak by to tak aj bolo - BBS by ju zmazala o 3 dni skor 
ako by som tam ja zavolal) a on ma (a teda aj moju BBS) ocierni 
a znemozni - naposledy a celkom bezproblemovo... 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 02-02-96 (10:03) 
Number: 203877 
From: SYSOP 
Refer#: NONE 
To: ALFAXIS 
Recvd: YES 
Subj: Majte sa dobre 
Conf: (7) -HELLO 
--------------------------------------------------------------------------- 
Nazdravie Alfaxis, 
A> Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy z konf 
SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS na CassNet je 
(podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav nulova), nic ma tu uz 
nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem hadat sa na blbostiach a chytat 
sa za slovicka. 
Skratka pocuvas. Uz som bol o tomto umysle informovany. Od zaciatku vam 
neslo o cistu zalezitost. Mam taky pocit, ze budem musiet zvysit kontrolu 
na uzivatelov pod falosnymi menami. Kto chce komunikovat, zaujima 
sa o shareware, ten tu nema problemy. Kto je tu s kadejakymi bocnymi 
umyslami, ten skor ci neskor narazi. Myslim ze uz mas v tomto smere nejake 
skusenosti. 
Tibor 
--- * wsOMR 1.00 [NR] * Zabka na to QWaK, QWaK.--- 
Komentar: Reakcia na "Part 7". 
P.S.: Viete, ako cloveku ukazete, ze u vas stratil vsetky vase sympatie 
a ze je vo vasich ociach nula? Prejdite z tykania na vykanie... 
=========================================================================== 
BBS: MART BBS 
Date: 03-02-96 (13:33) 
Number: 204377 
From: ALFAXIS 
Refer#: NONE 
To: SYSOP 
Recvd: NO 
Subj: Majte sa dobre 
Conf: (7) -HELLO 
--------------------------------------------------------------------------- 
Pan Turcan! 
S> A> Som maximalne zhnuseny (ked neviete nad cim, precitajte si spravy 
S> A> z konf SPOJ za posledny tyzden). Kedze sanca pripojit Mart BBS na 
S> A> CassNet je(podla toho co som vyrozumel z Tiborovych sprav nulova), 
S> A> nic ma tu uz nedrzi (ani filesy). Tiez nemam zaujem hadat sa na 
S> A> blbostiach a chytat sa za slovicka. 
Som rad ze som porusil svoj zavazok a predsa sem este zavolal. Mozem takto 
obhajit svoju cest a vyvratit Vase bezpredmetne urazky a dohady: 
S>Skratka pocuvas. Uz som bol o tomto umysle informovany. Od zaciatku vam 
Neviem o akom umysle ste boli informovany a od koho ste tieto informacie 
dostali. Pokial mate na mysli moj odchod z BBS spolocnosti Mart tak to, 
ze o tom viete, mi nevadi. 
S>neslo o cistu zalezitost. Mam taky pocit, ze budem musiet zvysit 
Neviem co mate na mysli, ked hovorite o akejsi necistej zalezitosti. Jedine 
neciste aktivity tu rozvijate Vy, ked najprv vznik kosickej siete velkoryso 
podporite a potom - priamo pred jej spustenim - od toho odskocite. Mne 
(a nielen mne) sa Vas postup vidi maximalne neferovy, a to nie len k sieti 
ako institucii, ale aj k ludom ktori ju pripravuju a ktorym na nej zalezi 
(teraz myslim hlavne na Olivera Spisaka a jeho dlho pripravovane Policy, 
ale aj vsetkych ostatnych co sa o siet zaujimali a dvojmesacne snazenie 
vyslo navnivoc). 
S>kontrolu na uzivatelov pod falosnymi menami. Kto chce komunikovat, 
S>zaujima sa o shareware, ten tu nema problemy. Kto je tu s kadejakymi 
S>bocnymi umyslami, ten skor ci neskor narazi. Myslim ze uz mas v tomto 
S>smere nejake skusenosti. 
O shareware od Mart BBS nemam zaujem. BBS stanic je nastastie dost. Toto 
je jedina mne znama stanica, na ktorej su Sysopovia inych BBS 
_ZNEVYHODNOVANI_ (Informacia pre ostatnych: denny limit pre triedu BBS 
(sysopovia BBSiek) je 400 kreditov. S touto sumou si mozete stahovat jedine 
subory z LIB AUTOR a komunikovat offline. Nemozete pozadovat potvrdenie 
prijmu spravy - o toto som ziadal, ale nebolo mi vyhovene. Pan Turcan asi 
vedel preco to nepovolil.). Napriklad na BAID BBS maju Sysopovia BBS stanic 
limit priblizne 2x vyssi ako ostatni uzivatelia. 
O ziadnych bocnych umysloch ja osobne neviem. Vam sa pravdepodobne 
ako bocny umysel javi kosicka siet, lebo z jej prichodom by ste sa museli 
delit o Vase dlho budovane lokalne konferencie s ostatnymi BBS stanicami. 
Toto je celkom pochopitelne, no nepochopitelne mi je, preco ste nas 
2 mesice vodili za nos a tvarili sa ze kosicku siet podporite. Vas umysel 
zastavit jej vyvin Vam nevysiel, pretoze Vlado Kusnirak a ja v jej vyvoji 
budeme pokracovat bez ohladu na Vasu ucast ci neucast. Dufame ze sa pripoji 
(resp. neodskoci) aj Nikola Svetozarov ml. a hlavne Oliver Spisak. 
Tymto povazujem tento dialog za ukonceny. Pokial sa potrebujete k niektorym 
faktom, ktore som tu uviedol, vyjadrit, ucinte tak netmailom na adresu 
2:422/204.1, alebo 2:422/204. 
Michal Rybarik 
(ID Alfaxis) 
* SLMR 2.1a * Mario Goral: "Kto za pravdu horí"--- 
Sevaaaaaaaaaaaaaaaas, Allovia! 
Ked sta sa dostali az sem, gratulujem vam. Dufam ze ste si na tuto kauzu 
vytvorili vlastny, aspon trosku objektivny nazor. 
P.S.: Ked mi nahodou pan Turcan odpovie, dam vam vediet. Zasmejte sa potom 
so mnou na mudrych a dobre mienenych radach (typu "siet je blbost, spajat 
sa netreba, v meste staci jedna BBS a to Mart")... 
A na zaver este nieco: Viete, co mi minule napisal pan Turcan? 
(pokusim sa to podat doslovne:) "A vsimol som si aj tvoju aktivitu vo Fide. 
Pokusas sa robit si reklamu ako vies..." (myslel tym na originy, v ktorych 
je text "COOL Connect BBS (+42-95-64xxxxx), cez vikend nonstop 
(2:422/204.1)"... To ze on tam ma "MART BBS +42-95-73xxxx, 73xxxx, 73xxxx, 
73xxxx (2:422/201)" sa mu ako reklama nevidi... 
?Á-+-+-+Á??*??????*??*??? ??????*?Á-+{ F?u?+H U??ViS+i[ a?[iSvAl }-+-Á? 
?Á-Á?ßy?,?***?**?**?***?***?*??**?Á-+{ SyS?p ?f [??L [?Nn?[+ ßßS }-+-Á? 
* SLMR 2.1a * Programátor: deBill - programy: debili !!! 
============================================================================= 

Tento traktát bol samozrejme rozdelený do viacerých správ, ale kvôli prehľadnosti som všetkých 8 správ spojil.

Niektorí nepochopili dobrú snahu a reagovali takýmito nezmyselnými poznámkami.

EBB alias DOZEX alias DODO alias súčasný Greatov zamestnávateľ: "Si obycajny chudak, segin je to spravne slovo.

To SYSOP: Je to moj nazor na toho cloveka, ak som offtopic prosim upozorni ma na to."

BOCO: "Nudis ma! Stoji ma to peniaze! Lezie mi to na nervy! Odhlasujem konf. ..."

Po všetkých tých správach si určite hovoríte: "Dá sa klesnúť ešte hlbšie?", prípadne, "A od Nica sa perličiek nedočkáme?" Na druhu otázku musím odpovedať záporne a na prvú ako hneď uvidíte, jednoznačne kladne. Záhodno si je všimnúť, že začiatok tejto série sa odohral ešte pred odchodom Alfaxisa s Martu.

= VSZ BBS FUN - PELEMELE ================================================QWK= 
Msg : 132 [1-200] 
From : Alfaxis 01-Feb-96 20:11:00 
To : Sysop 
Subj : XTreme 
====================================================================PeleMele= 
Sevaaaaaaaaaaaaaaas, Vlado! 
S>Hnijte Aj ty mozes zhnit... Ale este chvilu vydrz, bola by ta skoda... 
S>(2All: to slovo 'hnijte' bolo povodne 'hijte', upravil som ho ja) 
S>Do kniznice DEMo nahral"Levi Kral" demo readera na magazin XTreme.. 
S>AK mate chut, tak si ho stiahnite a komentujte. 
Prezrad, ako to robis? Na Marte ma 20 KB a u Teba 12... A na Marte 
je pakovany najnovsim RARom a u teba ARJckom... :-) Nas docasne odkazanych 
na 2400 bps potesi aj tych par KB... 
?Á-+-+-+Á??*??????*??*??? ??????*?Á-+{ F?u?+H U??ViS+i[ a?[iSvAl }-+-Á? 
?Á-Á?ßy?,?***?**?**?***?***?*??**?Á-+{ SyS?p ?f [??L [?Nn?[+ ßßS }-+-Á? 
* SLMR 2.1a * Šum na linke sponzorujú Slovenské telokomunikácie a.s 
============================================================================= 
= VSZ BBS FUN - PELEMELE ================================================QWK= 
Msg : 139 [1-200] 
From : Sysop 02-Feb-96 13:56:00 
To : Alfaxis 
Subj : XTreme 
====================================================================PeleMele= 
AL>S>Hnijte To je dobre.... 
AL>Aj ty mozes zhnit... Ale este chvilu vydrz, bola by ta skoda... 
AL>(2All: to slovo 'hnijte' bolo povodne 'hijte', upravil som ho ja) :) 
AL>S>Do kniznice DEMo nahral"Levi Kral" demo readera na magazin XTreme.. 
AL>S>AK mate chut, tak si ho stiahnite a komentujte. 
AL>Prezrad, ako to robis? Na Marte ma 20 KB a u Teba 12... A na Marte 
AL>je pakovany najnovsim RARom a u teba ARJckom... :-) Nas docasne 
AL>odkazanych na 2400 bps potesi aj tych par KB... 
No to je tym, ze tam nepribalujem zbytocnosti typu: 
**** s.r.o predava stolicky, navytok, hajzliky...atd. 
PS Vsetky mena alebo osoby su len vymyslene. Akakolvek podobnost je len 
nahodna....! 
^V^lado 
============================================================================= 
= VSZ BBS FUN - PELEMELE ================================================QWK= 
Msg : 150 [1-200] 
From : Alfaxis 02-Feb-96 19:09:00 
To : Sysop 
Subj : XTreme 
====================================================================PeleMele= 
Sevaaaaaaaaaaaaaaas, spriaznena dusa! <g> 
S>AL>S>Hnijte 
S>To je dobre.... 
S>AL>Aj ty mozes zhnit... Ale este chvilu vydrz, bola by ta skoda... 
(2All: to slovo 'hnijte' bolo povodne 'hijte', upravil som ho ja) 
S>:)Tento poznas? "Babka, uhnite!" A babka uhnila... 
S>AL>S>Do kniznice DEMo nahral"Levi Kral" demo readera na magazin XTreme.. 
S>AL>S>AK mate chut, tak si ho stiahnite a komentujte. 
S>AL>Prezrad, ako to robis? Na Marte ma 20 KB a u Teba 12... A na Marte je 
S>AL>pakovany najnovsim RARom a u teba ARJckom... :-) Nas docasne odkazanych 
S>AL>na 2400 bps potesi aj tych par KB... 
S>No to je tym, ze tam nepribalujem zbytocnosti typu: 
S>**** s.r.o predava stolicky, navytok, 
S>hajzliky...atd. 
^^^^^^^^ Odkedy ta s.r.o. predava aj svojich zamestnancov? 
S>PS Vsetky mena alebo osoby su len vymyslene. Akakolvek podobnost je len 
S>nahodna....! 
PS Vsetky mena alebo osoby su len vymyslene. Akakolvek podobnost je len 
nahodna....! 
PPS: Nemyslel som tou veou vyssie ze by sa ta s.r.o. zaoberala 
aj sprostredkovanim prositucie... 
?Á-+-+-+Á??*??????*??*??? ??????*?Á-+{ F?u?+H U??ViS+i[ a?[iSvAl }-+-Á? 
?Á-Á?ßy?,?***?**?**?***?***?*??**?Á-+{ SyS?p ?f [??L [?Nn?[+ ßßS }-+-Á? 
* SLMR 2.1a * Kto ma nas*rie, ten pôjde na záchod! 
============================================================================= 
= VSZ BBS FUN - PELEMELE ================================================QWK= 
Msg : 158 [1-200] 
From : Sysop 02-Feb-96 22:27:00 
To : Alfaxis 
Subj : XTreme 
====================================================================PeleMele= 
AL>Tento poznas? Babka, uhnite!" A babka uhnila... 
No ten poznam.. 
AL>S>**** s.r.o predava stolicky, navytok, hajzliky...atd. 
AL> ^^^^^^^^ Odkedy ta s.r.o. predava aj svojich zamestnancov? 
Mohla by..:) Ale oni aj tak odidu sami... 
AL>PPS: Nemyslel som tou veou vyssie ze by sa ta s.r.o. zaoberala 
AL>aj sprostredkovanim prositucie... 
No ono by to teoreticky aj slo... 
PS: Vsetky mena alebo skutocnosti su vymyslene. Podoba je cisto nahodna 
a nemozno ju prirovnavat s opisovanymi skutocnostami...! 
^V^lado 
============================================================================= 
= VSZ BBS FUN - PELEMELE ================================================QWK= 
Msg : 167 [1-200] 
From : Alfaxis 03-Feb-96 10:59:00 
To : Sysop 
Subj : XTreme 
====================================================================PeleMele= 
Sevaaaaaaaaaaas, Vlado! 
SY>AL>S>**** s.r.o predava stolicky, navytok, hajzliky...atd. 
SY>AL> ^^^^^^^^ Odkedy ta s.r.o. predava aj svojich zamestnancov? 
SY>Mohla by..:) Ale oni aj tak odidu sami... 
Uz by bolo nacase.... Tej s.r.o.-cke by sa potom mozno vratilo stratene 
dobre meno... 
SY>AL>PPS: Nemyslel som tou veou vyssie ze by sa ta s.r.o. zaoberala aj 
SY>AL>sprostredkovanim prositucie... 
SY>No ono by to teoreticky aj slo... 
Mas pravdu, jeden z ich zamestnancov je stopercentna ku*va (ku*vos)... 
PS: Vsetky mena alebo skutocnosti su vymyslene. Podoba je cisto nahodna 
a nemozno ju prirovnavat s opisovanymi skutocnostami...! 
?Á-+-+-+Á??*??????*??*??? ??????*?Á-+{ F?u?+H U??ViS+i[ a?[iSvAl }-+-Á? 
?Á-Á?ßy?,?***?**?**?***?***?*??**?Á-+{ SyS?p ?f [??L [?Nn?[+ ßßS }-+-Á? 
============================================================================= 

Ňóóó... Čo poviete? Vzhľadom na jednu Greatovu správu, v ktorej hovorí, že niektoré vyberané správy zaslal istý nemenovaný užívateľ Tiborovi (naozaj neviem ktorý, ale tuším), je myslím jasné, že sa sysop Martu k novovytvorenej sieti nepripojil.

Skúsil som, bezúspešne, po Alfaxisovi odpoveď, či majú také správy význam...

= VSZ BBS FUN - KENET/PELEMELE ==========================================QWK= 
Msg : 167 [1-200] 
From : Alfaxis 08-Feb-96 20:29:00 
To : Spyridos 
Subj : XTreme 
====================================================================PeleMele= 
Sevaaaaaaaaaaaaaaaaaaas, ......DOS! 
SP>AL>S>Do kniznice DEMo nahral"Levi Kral" demo readera na magazin XTreme.. 
SP>AL>S>AK mate chut, tak si ho stiahnite a komentujte. 
SP>AL>Prezrad, ako to robis? Na Marte ma 20 KB a u Teba 12... A na Marte 
SP>AL>je pakovany najnovsim RARom a u teba ARJckom... :-) Nas docasne 
SP>AL>odkazanych na 2400 bps potesi aj tych par KB... 
SP>Na Marte je demo dlhsie asi z tychto dovodov: -Marian nenahral tu istu 
SP>verziu ako tu 
To by nevadilo. 
SP>-Dlzka: cudujem sa ti, ze v niektorych computerovych zalezitostiach mas 
Ja sa ti cudujem, ze si tuto spravu pochopil inac ako ostatni. Jasne mi 
islo o..... poviem to otvorene..... provokaciu... Keby si cital dalsie 
spravy na tuto temu, dozvedel by si sa, ze Vlado to ma kratsie, lebo tam 
nedava zbytocnosti typu "s.r.o. predava nabytok, hajzliky, ...."... 
SP> vyrazne medzery. To demo ma koncovku .EXE, cize sa asi (urcite) jedna 
SP> o rarkovy sfx (samorozbalovaci archiv). Na temu pouzitia sfx vediem s 
Neboj sa, viem co je SFX a to velmi dobre. Mozno by ti prospelo sem-tam 
si brnknut na CCBBS aby si zistil ze v tomto smere nemam ani najmensie 
medzery. 
SP> Tiborom konstruktivnu debatu, co sa tebe bohuzial nikdy nepodarilo ... 
SP> skoda... 
Nefiem, ci si citak nas e-mail, ale konstruktivnych debat s panom Turcanom 
som mal veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi vela. Ale vsetky potom skoncili 
na blbosti niektoreho z nas (ja som to byval malokedy), viz Cassnet, 
free pristup do LIB ANTIVIRS, atd atd... 
BTW k comu ste dospeli v tej konstruktivnej debate? Ja som sam dospel 
k tomu, ze najlepsie by bolo balit vsetko non-SFX, ale jednym a tym istym 
archiverom. V menu 'FILES' by bola okrem ostatnych ponuk i ponuka 'Download 
archiver', ktora by ti poslala program na rozbalovanie tych archivov... 
Usetril by si na kazdom subore 8 KB... A aby som velmi nefucal do vetra, 
v novej verzii BBSky to tak aj budem mat. 
?Á-+-+-+Á??*??????*??*??? ??????*?Á-+{ F?u?+H U??ViS+i[ a?[iSvAl }-+-Á? 
?Á-Á?ßy?,?***?**?**?***?***?*??**?Á-+{ SyS?p ?f [??L [?Nn?[+ ßßS }-+-Á? 
* SLMR 2.1a * Windows??? What a nice screen saver... 
============================================================================= 

Správa už nie je šokujúca ako predchádzajúce, ale je dobre si povšimnúť určitej schyzofrénie v Alfaxisových postojoch. Tu sa rozpisuje, že je nevýhodné pre užívateľa sťahovať samorozbaľovacie pakety. V poriadku, keď o tom písal Daduko, je to myslím O.K., pretože on prestal používať samorozbaľovacie rarko, čo mu slúži ku cti a ponecháva poôvodné archívy. Narozdiel od neho však Alfaxis stále používa presne ten systém pakovania, z ktorého sa vysmieval Tiborovi.

Potom sa už všetko dostávalo do kľudnejších vôd. Koncom marca, pred pripojením sa ku sieti, obnovil Tibor Alfaxisovi konto na Marte. Ako ste už pochopili, Tibor sa pripojil ku Kosice_NET, čo sa už obišlo bez problémov až na maličké naprieky, ako je to už u nás zvykom. Napríklad...

= MART BBS - KENET/BAZAR ================================================QWK= 
Msg : 12 [1-80] 
From : Vlado Kusnirak@95:4295/12 01-Apr-96 04:36:00 
To : Sysop 
Subj : 3skuska 
=======================================================================Bazar= 
TT>3skuska 
TT>--- MjrFIDO 3.25 
TT>--- Squish v1.11 TT> * Origin: None (95:4295/14) 
Mas prve napomenutie ! 
^V^lado --- ? 
SLMR 2.1a ? Preco...Preto!!! 
============================================================================= 

Teoreticky mal Vlado pravdu (aj keď v tom má prsty Great, keďže skúšali s Tiborom funkčnosť prepojenia a akosi pozabudol zamzať pokusné správy), ale myslím, že pri inom sysopovi by to neurobil a tiež ako väčšina moderátorov rezignoval na niektorých chronických porušovateľov pravidiel.

S ďalších správ považujem za pozoruhodnú sériu Dementi, ktorá prebiehala paralelne na Kenete a Mart BBS. Tu je pôvodná správa.

= VSZ BBS FUN - KENET/RING ==============================================QWK= 
Msg : 39 [1-153] 
From : Daduko@95:4295/12 28-Feb-96 17:31:00 
To : Sysop 
Subj : Dementi... 
=======================================================================!Ring= 
Hi All.. 
mam tu taku malickost. Dnesna prihoda : 
Zavola mi nejaka holka, ze zabudla heslo na BBSke...Ci jej ho nemozem 
povedat...:) Ja ze dobre. Zhodim BBS, prekonfigurujem, nahodim BBS...Poviem 
heslo...Zatial vsetko OK. Potom ti vsak povie, ze : "Preto volam, lebo 
u Vas na BBSke je kopa spiny !" ;(( 
No tak ma to vytocilo, ze som nemal slov.. niekto je taky obmedzeny, 
ze ma obvinuje zo spinavosti, z otravovania telefonom, zo zameny mena, 
z umyselneho poskodzovania linky, z poskodzovania mena spolocnosti, 
z rozdavania hesiel.... 
a este si k tomu najme zenu... 
Poucenie: Nikdy nevytahujte topiacich sa, lebo Vam napluju do oci !!! 
PS: To heslo som jej povedal len preto, ze viem kto je vlastnikom klapky 
z ktorej bolo volane...Inac v ziadnom pripade...!!!! 
Bye ^V^lado 
=========================================================================== 

Privátnosť rozhovorov vo VSŽ? Hmm... Tou nejakou holkou bola dovtedy jediná osôbka nežného pohlavia, ktorá pravidelne prispievala do konferencií a zároveň bola aj Tiborovou kolegyňou v práci. Zapeklitá situácia, ťažko k tomu niečo dodať, pretože nemám narozdiel od iných možnosť odpočúvať telefónne linky, tak ani neviem čo sa vtedy odohralo. Možno Diana sondovala situáciu na novovytvorenej sieti a zákonite narazila na niektoré štipľavé správy. Každopádne Vlado mohol v sebe prebudiť nejaké tie gavalierske sklony a neprezentovať spor verejne.

Diana zareagovala po mesiaci, ale razantne... Mnohí nepochopili, čo vlastne chcel básnik (Ufff, ako sa povie básnikovi v dámskom vydaní, poetka?) napísať, pretože sa netrafila do užívateľa, konferencie a ani obsah mi nepripadal zrozumiteľný, ale to je možno tá povestná ženská logika, bez urážky...

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 12 [1-32] 
From : Diana 22-Mar-96 07:57:00 
To : Alkac 
Subj : dementi 
======================================================================-HELLO= 
Hi Alkac, 
Dna 20 Mar. 96 20:39 Alkac prehovoril k Sysop.. 
A> S>pozorne nasledujuce pravidla tejto konferencie. Moderatorom tejto 
A> S>konferencie je Vlado Kusnirak. Tymto zaroven rusim lokalnu 
A> S>konferenciu -BAZAR. No nazdar 
A> S>inzercii. Do konferencie ma pristup kazdy, kym nie je z konferencie 
A> S>vyluceny. jasne, poznam 
A> S>7) Je zakazane posielat sifrovane, uucodovane, neslusne a urazlive 
A> S>spravy. Ani na Turcana a Mart BBS ? Aspon na Tibora by sme mohli 
A> S>sem-tam nieco...please, alebo na mna. 
A> S>konferencii je ZAKAZANE zverejnovat spravy reklamneho ci komercneho 
A> S>charakteru. 
Preco si taky prisny, ale ved Alfaxisovu Cool CONECTION ;-) by sme mohli 
parkrat spropagovat , nie ? Co sa ten chlapec koli tomu naplakal... 
A> S>9) Jedinou vynimkou je odpoved na poziadavku. Tato smie byt iba 
A> S>jednoriadkova, (maximalne jeden riadok na jednu firmu). Priklad: Maju 
A> S>to vo firme Abc, Vladino ty si to fakt pritvrdil 
A> S>13) Na spravy ktore porusuju rules alebo policy upozornuje vyhradne 
A> S>moderator. A mna ani neupozornil 
A> S>Pri prvom a druhom poruseni pravidiel bude vinik napomenuty. 
A> S>Pri tretom poruseni budu podniknute kroky k odpojeni vinnika 
A> S>na skusobnu 3 mesiace. Ak bol uz predtym vyluceny na skusobnu dobu, 
A> S>bude odpojeny navzdy. Alebo ak telefonicky vyjadrite svoj nazor, 
A> S>mozte byt odhlaseny navzdy hned. 
Akakolvek podobnost deja , alebo postav je ciste nahodna. Tuto spravu 
pisala frustrovana dementka za uplatok od T. Turcan : tri vrecia zemiakov 
a dve ciste diskety 
A> S>Pripadne otazky alebo staznosti je mozne posielat moderatorovi 
A> S>E-mailom alebo Netmailom na 95:4295/12 alebo 2:422/204 
Ahoj ^V^lado (95:4295/12) moderator 12.2.1996 
A> Vladino to dobre pritvrdil... ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ano, 
A> Vladino to vie pritvrdit 
Ta to sicke Vladove su take tvrde chlapove ? Diana. 
Moj tagline: Laska je tu s nami , budme s nou , laska je tu ..chce sa nas 
dotknut... 
============================================================================= 

... užívateľova odpoveď, ktorá vtedy reprezentovala aj názory väčšiny ostatných, samozrejme až na to, že už Cool Connect nie je nekomerčný board.

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 25 [1-32] 
From : Alkac 29-Mar-96 15:28:00 
To : Diana 
Subj : dementi 
======================================================================-HELLO= 
Ahoj 
neviem prečo si túto správu písala mne, ale nevadí... 
DI> A> S>pozorne nasledujuce pravidla tejto konferencie. Moderatorom tejto 
DI> A> S>konferencie je Vlado Kusnirak.Tymto zaroven rusim lokalnu 
DI> A> S>konferenciu -BAZAR. 
DI>No nazdar nie je mi jasné čo sa ti nepáči. Bazar.Kos má oproti -BAZAR 
DI>minimálne o nejakých 10 čitateľov viac, takže je výhodnejší... 
DI>k Martanom pribudli neMartania... alebo ti vadí Vladino? veď on nie 
DI>je zlý... (teda kým sa s ním nerozhádaš) 
DI> A> S>inzercii. Do konferencie ma pristup kazdy, kym nie je z 
DI> A> S>konferencie vyluceny. 
DI>jasne, poznam z fida, fšakže? 
DI> A> S>7) Je zakazane posielat sifrovane, uucodovane, neslusne a urazlive 
DI> A> S>spravy. 
DI>Ani na Turcana a Mart BBS ? Aspon na Tibora by sme mohli sem-tam nieco...
DI>please, alebo na mna. 
na urážanie je tu Ring.Kos, ktorý však ešte nie je na Marte pripojený. 
keď veľmi chceš, tak urážať sa môže v HNUS.42 alebo v -RING. 
DI> A> S>konferencii je ZAKAZANE zverejnovat spravy reklamneho 
DI> A> S>ci komercneho charakteru. 
DI>Preco si taky prisny, ale ved Alfaxisovu Cool CONECTION ;-) by sme mohli 
DI>parkrat spropagovat , nie ? 
to fakt neviem prečo píšeš mne, veď tie pravidlá som nepísal ja, 
ale Vladino. a tu si to aj tak neprečíta, mala si to dať do Bazar.Kos 
(i keď by si si tým narobila prvé upozornenie), alebo mu to poslať 
netmailom. 
DI>Co sa ten chlapec koli tomu naplakal... 
ináč v tých pravidlách sa písalo o komerčných aktivitách... modemujem síce 
krátko, a neviem čo nie je a čo už je komerčná BBS, ale podľa logiky by som 
povedal, že komerčná BBS sa snaží byť zisková, alebo nejak berie peniaze od 
užívateľov. pokiaľ mi je známe tak Cool Connect BBS je nekomerčná. a keď 
náhodou je tak o tom neviem. 
DI> A> S>9) Jedinou vynimkou je odpoved na poziadavku. Tato smie byt iba 
DI> A> S>jednoriadkova, maximalne jeden riadok na jednu firmu). Priklad: 
DI> A> S>Maju to vo firme Abc, 
DI>Vladino ty si to fakt pritvrdil 
drahá Dianka, ja nie som Vladino. fakt si to nemusela písať mne. keď by si 
veľmi chcela tak mu to môžem pri najlepšej vôli akurát tak forwardnuť 
do PeleMele.Kos. 
DI> A> S>13) Na spravy ktore porusuju rules alebo policy upozornuje 
DI> A> S>vyhradne moderator. 
DI>A mna ani neupozornil 
veď si v -HELLO. 
DI> A> S>Pri prvom a druhom poruseni pravidiel bude vinik napomenuty. 
DI> A> S>Pri tretom poruseni budu podniknute kroky k odpojeni vinnika 
DI> A> S>na skusobnu 3 mesiace. Ak bol uz predtym vyluceny na skusobnu 
DI> A> S>dobu, bude odpojeny navzdy. 
DI>Alebo ak telefonicky vyjadrite svoj nazor, mozte byt odhlaseny navzdy 
DI>hned. 
začínam mať celkom vážny dojem, že ma považuješ za Vlada. ja však nie som 
Vlado ale Peter a do vašich telefonických rozhovorov sa nestarám. niečo 
okrajové som síce zachytil na BBS VSZ, ale neviem či hovoríš o tom alebo 
o niečom inom. 
DI>Akakolvek podobnost deja , alebo postav je ciste nahodna. Tuto spravu 
DI>pisala frustrovana dementka za uplatok od T. Turcan : tri vrecia 
DI>zemiakov a dve ciste diskety 
prečo frustrovaná dementka? ináč tri vrecia zemiakov, to je celkom dosť... 
Tibor niečo také rozdáva? ak áno tak sa rád pridám, zemiaky sú totiž 
drahé... ale sú to tie červené, či klasické biele? 
DI> A> S>Pripadne otazky alebo staznosti je mozne posielat moderatorovi 
DI> A> S>E-mailom alebo Netmailom na 95:4295/12 alebo 2:422/204 
Ahoj ^V^lado (95:4295/12) moderator 12.2.1996 
DI> A> Vladino to dobre pritvrdil... 
DI> ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ 
DI> ano, Vladino to vie pritvrdit 
DI> Ta to sicke Vladove su take tvrde chlapove ? 
ten Vlado celkom hore je %subj%, Vladino z VSZ je celkom dobrý chlapík. 
DI>Diana. 
DI>Moj tagline: Laska je tu s nami , budme s nou , laska je tu ..chce sa 
DI>nas dotknut... 
:-))))))))) 
* SLMR 2.1a * ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? Peter 
============================================================================= 

...Tiborov názor na vzniknutú situáciu.

= MART BBS - HELLO ======================================================QWK= 
Msg : 25 [1-32] 
From : Sysop 01-Apr-96 09:22:00 
To : ** ALL ** 
Subj : KeNet 
======================================================================-HELLO= 
Prepojenie na KeNet je funkcne, ako hned potvrdil, podotykam ze opravnene, 
Vlado v konferencii kBAZAR. Moja sprava sa tam dostala omylom, bud mojim, 
alebo ju jednoducho Great zabudol zmazat ked sme to v sobotu skusali a ja 
sa za tu spravu Vladovi ako moderatorovi ospravedlnujem. Som rad ze i on 
sa uz zacal riadit podla svojich pravidiel, lebo to vyhodenie Diany 
na zaklade toho ze pri telefonovani s nim mu povedala ze sa jej nepaci 
co sa pise v konferenciach VSZ BBS nema obdobu a myslim si ze takto bez 
upozorneni sa to este na ziadnej BBS nikde nestalo a duplovane ak sa jedna 
o dievca. Mna len prekvapilo ze ani nik z uzivatelov a ani sam Alfaxis, 
ktory rad reaguje na sysopov inych BBS ak robia tvrdsie opatrenia, 
nereagoval a nezastal sa Diany ak sa k nej Vlado takto zachoval. 
Ak by som nieco take urobil ja, tak to by alfaxis pisal ine reakcie. 
Nie o to sa vsak v tychto pripadoch jedna a dufam ze je to aj vam jasne. 
V poste mi vycitate ze na Alfaxisove ohovaracky nereagujem a tak niektori 
uzivatelia, ktori nepoznaju ako co bolo mu zacinaju verit. Ja si ale 
myslim, ze na tieto spravy je zbytocne reagovat a ani reagovat nadalej 
nemienim. Zbytocne by som prispieval svojimi odpovedami k tomu druhu sprav 
v konferenciach, ktore sa mi nepacia a ktore na BBS nemaju co robit. Preto, 
aby k takymto javom nedochadzalo, je potreba, aby vo vsetkych konferenciach 
siete boli moderatorovia s pravidlami pre spravanie sa v konferenciach. 
Myslienka BBS je vo vzajomnej vymene si informacii a v pomoci medzi 
uzivatelmi a nie vo vzajomnom napadani sa a myslim si ze k tomu by ste 
mohli najviac prispiet vy, uzivatelia BBS a nedovolit jednotlivcom 
v aktivitach, ktore na BBS nepatria. 
Tibor 
... VAS POCITAC SA NA VAS ESTE NEUSMIAL? CHODTE ZA PRIATELKOU. 
___ Blue Wave/DOS v2.30 [NR] 
============================================================================= 

S tým bazárom nesúhlasím, predsa len mohol Vlado zachovať ľudský prístup voči inému sysopovi.

Inak touto správou začal konečne triezvy prístup ku sieti od všetkých zainteresovaných. Veľká škoda je, že Diana prestala komunikovať, ale medzi toľkými topornými mužmi... Ani sa jej nečudujem... Škoda...

Na znak dobrej vôle pustil Tibor v prospech Kenetu lokálne konferencie XTREME, SIOBHAN, INET. Buduje BBSku s dôrazom na lokálne konferencie, ktorým sa začína dariť, napríklad -POMOC. Zameriava sa na najnovší shareware z Internetu.

Daduko alias Vlado odstránil kreditný systém za súbory, snaží sa vtlačiť svojej BBSke pečať návratu k starým dobrým boardom typu GOBBS, zatiaľ sa mu to darí... a pokračuje v tradičných prekárkach s istým nemenovaným Sysopom.

Alfaxis zmenil 4-krát názov boardu a 2-krát software... a ešte sa samozrejme vrátil na Mart BBS, kde píše správy ako divý... V čase keď sa práve nehádal, vytvoril vizuálne najkrajšiu BBSku v Košiciach.

Nodelist

A Kosice_NET Nodelist for Friday, Jun 21, 1996 --- Day number 173 : 31031 
Zone,95,Kosice,Kosice,Oli_Spisak,42-95 6338155,14400,V32b,V42b,XA,MO,FIX Host,4295,Kosice_NET,Kosice,Oli_Spisak,42-95-6338155,14400,V32b,V42b,XA,MO,FIX 
10,Oli's_home,Kosice,Oli_Spisak,42-95-6338155,14400,V32b,V42b,XA,MO,FIX 
12,VSZ_BBS,Kosice,Vlado_Kusnirak,42-95-731450,16800,V32b,V42b,ZYX,XX,FIX 
14,Mart_BBS,Kosice,Tibor_Turcan,42-95-733178,28800,V34,VFC,V42b,ZYX,XA 
25,SBD_BBS_III,Kosice,Nikola_Svetozarov,42-95-711469,19200,V32b,V42b,ZYX,XA 
29,U_mna_doma,Kosice,Peter_Lacus,42-95-6232765,14400,V32b,V42b,XA,MO 
44,ProCom_BBS,Kosice,Michal_Rybarik,42-95-6320886,14400,CM,V42b,V32b,XA 
KOSICE , created by 95:4295/0, Oli Spisak, Kosice
--------------------------------------------------------------------------------

Pravidlá

Zaujímavosťou Zbierky pravidiel a Pravidiel Echomailu je bohužiaľ to, že v krízových situáciach, by sa len ťažko mohlo postupovať podľa týchto dokumentov, pretože obsahujú príliš veľa medzier. V každom prípade pre KENET sú zatiaľ dostačujúce, pretože Sysopovia sa poznajú osobne a takouto cestou aj riešia svoje spory... zatiaľ.

ZBIERKA PRAVIDIEL

táto verzia je vlastne 1.11, pretože gramatické hrubky presiahli hranicu znesiteľnosti a radšej som ich opravil.

KOŠICE_NET - ZBIERKA PRAVIDIEL VERZIA 1.01 (20. MAR. 1996)

NÁVRH

0. Úvod

Táto zbierka ustanovuje pravidlá pre všetkých SYSOP-ov, ktorí sú členmi Košice_NET. Členstvo je vyjadrené zoznamom uzlov siete, ktoré raz mesačne vydáva Network Coordinátor Košice_NET-u.

1.0. Čo to je Košice_NET?

Košice_NET je nekomerčné združenie BBS pôsobiacich v Košiciach.

Košice_NET je nezávislá verejná sieť. Uzly zapojené môžu dobrovoľne sprístupniť sieť verejnosti podľa vlastnej vôle.

1.1. Usporiadanie

Štruktúra Košice_NET-u je založená na dvoch úrovniach prístupu a príslušnej správy siete. Táto zbierka má za úlohu objasniť štruktúru siete a špecifické úlohy koordinátorov.

1.1.1. Uzly a ich Systémový Operátori

Základom siete Košice_NET sú jednotlivé uzly, ktoré reprezentuje zápis v nodeliste. Systémoví operátori majú svoje vlastné ustanovenia, ktorými sa riadia pri správe BBS a komunikáciou s užívateľmi. Jeho vlastné pravidlá na BBS nesmú odporovať pravidlám siete.

1.1.2. Užívatelia

Sysop je zodpovedný za každý čin svojich užívateľov, ako sám za seba. (t.j. ak užívateľ sa nespráva v súlade s doporučeniami a pravidlami, tak ani Sysop sa nespráva v súlade s doporučeniami a pravidlami). Každý prenos vstupujúci do Košice_NETu cez daný uzol, ak nie je priamo od Sysopa, je považovaný za vstup užívateľa a Sysop je zaň plne zodpovedný.

1.2. Network Coordinator

Network Coordinator (ďalej len NC) je zodpovedný za údržbu nodelistu siete a za obeh netmailu sieťou. Taktiež sa zaoberá spormi v sieti.

Sieťový koordinátor je volený Sysopmi siete.

1.3. Definície

1.3.1. Košice_NET News

Košice_NET News je raz mesačne vydávaný diskmag o dianí v sieti. Je to dôležitý nástroj pri komunikácii medzi Sysopmi i užívateľmi.

1.3.2. Network Mail Hour

Network Mail Hour (NMH) je vymedzený čas, počas ktorého všetky uzly v sieti sú povinné prijímať netmail. Tento čas je vymedzený od 2.3o do 3.3o ráno.

1.3.3. Nodelist

Nodelist je súbor updatovaný raz za mesiac (alebo v prípade potreby), ktorý obsahuje adresy všetkých uzlov v sieti Košice_NET. Tento súbor vytvára NC a je daný do file-echa. Musí byť verejne dostupný na každom uzle siete. Aby uzol mohol byť zapísaný do nodelistu musí splniť požiadavky kladené touto zbierkou.

1.3.4. Neprípustné správanie

Tento termín je síce obtiažne definovať, pretože je závislý od rozhodnutia koordinátora. Obecne povedané, osoba neprípustne sa správajúca znemožňuje, alebo narúša riadny chod siete.

1.3.5. Komercia

Košice_NET je amatérska sieť. Jej účastníci míňajú svoj vlastný čas a peniaze pre dobrý chod siete a spokojnosť jej užívateľov. Nikto nesmie zneužívať túto dobrovoľnosť pre vlastné obohatenie. Žiadny Sysop nie je povinný routovať komerčnú poštu. Pod komerčnou poštou sa rozumie: obchodné správy, z ktorých neprofituje sieť ako taká, vnútropodniková pošta, medzipodniková pošta, špeciálne cenové ponuky, objednávky a ostatné subjekty patriace k obchodu.

2. Správa uzlu

2.1. Všeobecne

2.1.1. Základy

Ako Sysop uzlu, môžete robiť vo všeobecnosti všetko, čo uznáte za vhodné, pokiaľ dodržiavate NMH a nesprávate sa neprípustne.

2.1.2. Oboznámenie sa s pravidlami

Každý žiadateľ o pridelenie čísla uzlu sa musí dôkladne oboznámiť s pravidlami o sieti.

2.1.3. Zodpovednosť za vstupy do siete cez uzol

Sysop, ktorý má na starosti prevádzku daného uzlu (t.j. jeho meno figuruje pri danom uzle v nodeliste) je zodpovedný za každý vstup do siete Košice_NET, ktorý prechádza cez jeho uzol. To znamená nasl. vstupy - jeho vlastný vstup, vstupy užívateľov uzlu, vstupy z inej siete, ak uzol funguje ako brána - gateway.

2.1.4. Kódované správy

Technológia používaná pri prenose správ nemôže zaručiť privátnosť správ. Preto je povolené kódovanie privátnych správ, ak sa nedeje vo väčšom množstve ako 7 správ denne na jeden uzol v obidvoch smeroch.

2.1.5. Routing

Je neprípustné upravovať alebo zadržiavať správy routujúce sa cez Váš uzol. Nie je však od Vás požadované, aby ste prenášali celú škálu správ (echomail, fileecho) ak nie ste HUB. Ak sa niekto snaží prenášať echomail, fileecho s ktorým ste nesúhlasili považuje sa to za neprípustné správanie daného užívateľa siete. Ak však neprenášate správy s prenášaním, ktorých ste súhlasili musíte vrátiť správu Sysopovi uzlu, cez ktorý vstúpila do siete Košice_NET s vysvetlením prečo nebola prenesená. Zastavenie prenášania bez tejto procedúry sa považuje za neprípustné správanie. V prípade, že sa to udialo kvôli technickým problémom, nepovažuje sa to za neprípustné správanie, ak sa to nedeje naďalej po upozornení na danú skutočnosť.

2.1.6. Network Mail Hours

Network Mail Hours sú základom Košice_NETu a preto každý systém, ktorý chce byť uzlom siete musí akceptovať poštu v tomto čase použitím Maileru. Systém vtedy nesmie prijímať volania užívateľov BBS. Je to minimálne hodina denne v čase od 2.3o do 3.3o, avšak v prípade potreby je možné ju individuálne predĺžiť. Ak uzol v tom čase sústavne neprijíma NETMAIL bude z nodelistu vymazaný.

2.1.7. Vylúčenie zo siete

Vylúčenie zo siete nastane ak sa správate na sieti neprístojne a porušujete pravidlá tejto zbierky. Vaše vylúčenie vám bude oznámené aj s dôvodom. V prípade, že si myslíte, že ste bol vylúčený neoprávnene, alebo Vám nebol udaný dôvod (v tom prípade, ak sa s Vami NC nedokázal skontaktovať) môžte kontaktovať NC a dohodnúť sa na riešení problému.

2.2. Ako sa stať uzlom siete Košice_NET

Ak chcete sa stať uzlom siete Košice_NET musíte o pridelenie uzlu požiadať NC. Jeho adresa v nodeliste je 95:4295/0. Prvým krokom by teda malo byť obstaranie si nodelistu. Tento súbor sa nachádza na každej BBS v sieti Košice_NET. Taktiež je nodelist vydávaný prostredníctvom oficiálneho diskmagazínu Košice_NET News. Žiadosť musíte poslať netmailom, aby ste dokázali, že Váš systém je schopný spracovať sieťové služby. Svoj software si nastavte tak, aby vaša adresa bola 95:4295/9999. Pošlite NC žiadosť, ktorá obsahuje nasledujúce informácie :

1. Vaše meno

2. Voice tel. číslo

3. Názov Vášho systému

4. Modemové číslo Vášho systému

5. Čas, ktorý je v prevádzke - čas, ktorý ste schopný prijímať NETMAIL!!! V prípade že máte BBS, ktorá neumožňuje používať počas jej chodu mailer

6. Maximálnu rýchlosť Vášho modemu

7. Typ modemu

8. Typ maileru, ktorý používate

NC vás bude pravdepodobne kontaktovať. Informácie, ktoré poskytnete, budú držané v tajnosti a nebudú dané k dispozícii inej osobe ako NC, v prípade rezignácie súčasného NC (alebo jeho nového nezvolenia).

V pozitívnom prípade Vám bude netmailom oznámené číslo uzlu, ktoré nastavíte netmailu a budete zaradený do najbližšieho vydania nodelistu.

2.3. Ak končíte s prevádzkou

Ak Váš uzol bude mimo prevádzky na dlhšiu dobu (viac než dva-tri dni), informujte o tom NC tak skoro, ako je to len možné. Váš uzol dostane flag-down a po dvoch týždňoch, ak znovu nenabehnete, budete vymazaný z nodelistu.

Nikdy nedávajte odkazovač na linku, kde ste predtým používali modem, aspoň po dobu jedného mesiaca.

Ak opúšťate systém na dlhšiu dobu a bude bežať bez dozoru (napr. ak idete na dovolenku) mali by ste o tom informovať svojho NC.

3. Pokyny pre Koorinátorov (NC)

3.1. Zodpovednosť

NC zodpovedá za nasledujúce činnosti :

1) Prideľovať čísla uzlom v sieti

2) Udržiavať nodelist

3) Rozširovať nodelist, updaty nodelistu, nové vydania Košice_NET News a nové revízie Zbierky Pravidiel.

3.2. Prideľovanie čísel uzlom

Ako NC máte zodpovednosť za prideľovanie čísel uzlov novým uzlom vo Vašej sieti. Taktiež môžte zmeniť už existujúce čísla, avšak predtým upozornite uzly v sieti.

Nesmiete prideliť žiadne číslo uzlu pokiaľ nedostanete formálnu žiadosť od systému Netmailom. Toto zaistí, že daný systém je aspoň minimálne funkčný.

Taktiež by ste mali zavolať na systém, ktorý chce získať číslo, ale nie je to nutné.

O čísle uzlu by ste mali informovať nového sysopa prostredníctvom netmailu, aby ste sa uistili, že je schopný prijímať sieťovú poštu.

Ak sa uzol v sieti správa neprístojne, môžte zaujať postoj v závislosti od okolností prípadu.

3.3. Údržba nodelistu

Každú zmenu by ste mali zaznamenať do nodelistu tak rýchlo, ako je to možné. Mali by ste si pravidelne overovať funkčnosť uzlov vo Vašej sieti. Ak node nefunguje (bez predchádzajúceho upozornenia), mali by ste ho označiť ako down a ak sa situácia nezmení do dvoch týždňov, musíte ho vymazať z nodelistu.

Túto činnosť môžte čiastočne presunúť na HUB-y vo Vašej sieti.

3.4. Distribúcia Zbierky Pravidiel, Nodelistu a Košice_NET News

Ako NC musíte distribuovať, upravovať, updatovať, vytvárať Nodelist aspoň raz mesačne. Taktiež musíte zabezpečiť vydávanie Košice_NET News minimálne raz mesačne. Zbierku Pravidiel, ktorá sa vydáva v sporadických intervaloch, preto musíte o jej vydaní informovať ostatné uzly v sieti.

3.5. Voľby

Network Coordinator (NC) je volený raz ročne väčšinovým systémom. Kandidovať môže každý Sysop, ale na kandidátku musí byť navrhnutý iným Sysopom. Volebné právo majú iba Sysopovia. Zvolený bude ten, kto získa najviac hlasov.

Odvolať súčasného NC je možné, ak nadpolovičná väčšina Sysopov bude za odvolanie. Hneď po odvolaní sa uskutočnia nové voľby. Odvolaný NC sa môže zúčastniť volieb a aj byť znovu zvolený.

4. Referendum

Procedúry popisované v tejto časti sa používajú na schvaľovanie nových verzií Zbierky Pravidiel Košice_NET. Toto je jediná možná cesta ako Zbierku Pravidiel zmeniť.

4.1. Začatie

Referendum o zmene Zbierky Pravidiel sa začína, ak sa väčšina Sysopov v sieti Košice_NET rozhodne začať schvaľovací proces posledného návrhu Zbierky Pravidiel.

4.2. Oznámenie o výsledku

Návrh Zbierky Pravidiel je rozširovaný rovnako ako nodelist a Košice_NET

News. Výsledky a oznamy týkajúce sa referenda budú šírené rovnakou cestou. Taktiež budú zahrnuté do Košice_NET News. Sysopovia môžu po určenú dobu vypracovať pozmeňujúce návrhy - posielané jednak netmailom NC, do echomail konferencie pre Sysopov a návrh bude šírený aj v Košice_NET News.

Nová Zbierka Pravidiel nadobudne platnosť do 1 mesiaca po schválení.

4.3. Volebné právo

Iba Sysop uzlu siete Košice_NET má jeden volebný hlas.

4.4. Hlasovací systém

V určené dni v určený čas posielajú Sysopovia svoje hlasy direct netmailom NC. Ten ich vyhodnotí a výsledok oznámi každému Sysopovi netmailom, do echomail konferencie pre Sysopov a do Košice_NET News. Zverejnené bude taktiež kto a ako volil - pre jednoduchú kontrolu, takže každý si môže skontrolovať, či jeho hlas nebol sfalšovaný.

Hlasovanie sa uskutoční minimálne 2 týždne po zverejnení návrhu.

Hlasuje sa o návrhu Zbierky Pravidiel ako takej + o každom pozmeňovacom návrhu.

4.5. Rozhodnutie o výsledku volieb

Nie je nutné, aby sa hlasovania zúčastnil každý sysop. Na rozhodnutie stačí jednoduchá väčšina.

Príklad: Hlasovacie právo má 10 Sysopov, z toho sa rozhodnú voliť 3. Na rozhodnutie potom stačí, aby dvaja z nich hlasovali rovnako.

4.6. Odvolanie NC

4.6.1. Začatie

V extrémnych prípadoch môže byť NC odvolaný referendom. Odvolanie je vyvolané väčšinou Sysopov.

pozn Spyros: S právneho pohľadu je zaujimavé, že pokyn na začatie odvolania musí dať nadpolovoičná väčšina z celkového počtu _VETKÝCH_ Sysopov (regulérnych spravovateľov nodov) a potom sa postupuje podľa kapitoly 4. Referendum, čiže na samotné odvolanie stačí jednoduchá väčšina, presne tak ako je to výslovne popísané v bode 4.5.

4.6.2. Postup

Pri vyhlasovaní referenda sa postupuje obdobne ako pri referende o Zbierke Pravidiel. Výnimkou je to, že hlasy zbiera a vyhodnocuje Sysop vybraný NC.

5. Spory

5.1. Všeobecne

V sieti Košice_NET nie sú dané presné pravidlá posudzovania sporov. Od uzlov v sieti sa očakáva dodržiavanie Zbierky Pravidiel. Pri spore sú preskúmavané obidve strany. V prípade zistených nedostatkov, môžu byť podniknuté akcie proti obidvom stranám.

Prípadné neprípustné správanie je na zváženie NC.

Prvým krokom pri spore medzi Sysopmi je na nich, aby sa kontaktovali navzájom - minimálne netmailom, avšak najlepšie telefónom. Každá sťažnosť, ktorá vynechá tento najzákladnejší krok, bude odmietnutá.

Napísanie oficiálnej žiadosti nie je činnosť, ktorá by mala byť na ľahkú váhu. Prieskum sťažnosti vyžaduje čas, ktorý môže koordinátor venovať omnoho konštruktívnejším aktivitám. Osoba, ktorá podá nezodpovedajúcu žiadosť, môže byť dokonca považovaná za neprípustne sa správajúcu. Každá žiadosť musí byť doložená overiteľným dôkazom, napr. kópiou správy.

Ak sa pri podaní sťažnosti neriadite tu popísanými procedúrami, je to samo o sebe neprípustné správanie.

5.2. Problémy s iným Sysopom

Ak máte problémy s iným Sysopom, mali by ste sa pokúsiť ich vyriešiť sami, cez netmail alebo telefón.

Ak sa Vám nepodarí vyriešiť problém, obráťte sa na NC.

Proti rozhodnutiu NC sa môžte odvolať na zhromaždenie Sysopov. Proti rozhodnutiu zhromaždenia niet odvolania.

5.3. Problém s Vaším NC

Ak máte problémy, alebo spor s Vaším NC, pokúste sa ho najprv vyriešiť komunikáciou cez netmail, alebo telefón.

Ak to zlyhá, môžte sa obrátiť zhromaždenie Sysopov. Proti rozhodnutiu zhromaždenia niet odvolania.

5.4. Odvolací proces k zhromaždeniu Sysopov

Proti rozhodnutiu NC sa môžte odvolať na zhromaždení Sysopov. Odvolanie musí byť vykonané do dvoch týždňov po rozhodnutí.

Odvolací proces sa nebude viesť vyšetrovanie ako NC, ale rozhodne na základe dokumentácie o spore, proti ktorému sa odvolávate.

Odvolací proces sa začína uvedením faktov a požiadania o rozhodnutie v konferencii pre Sysopov. Samotné rozhodovanie prebieha ako referendum, kde sa určí Sysop zbierajúci hlasy, ktorý nemá žiadne spojenie s procesom.

5.5. Premlčanie

Sťažnosti môžte podať najneskôr do 6 mesiacov od vzniku problému.

5.6. Právo na rýchle rozhodnutie

NC musí rozhodnúť proces do 30 dní od podania sťažnosti.

ECHOMAIL PRAVIDLÁ

Echopol bol prostredníctvom siete viackrát uvedený v tejto podobe, Alfaxisovi buď Modrá vlnka strihla správu alebo sa pomýlil v číslovaní bodov :)

MAJORITNÉ PRAVIDLÁ PRE ECHOMAIL SIETE CASSNET VERZIA 1.00 BETA COPYRIGHT (C) MICHAL RYBáRIK, 2/1996

0. Základné pojmy a definície

0.1 Echomailové konferencie

Echomailové konferencie slúžia na výmenu informácií medzi jej prispievateľmi. Prispievateľom môže byť hocikto; výnimku tvoria užívatelia z určitých dôvodov od echomailu odpojení (pozri body 3.2.1 a 3.2.2). Každá echomailová konferencia musí mať svojho moderátora a svoje pravidlá.

0.2 Moderátor konferencie

Je to človek, ktorý má za úlohu vytvárať, modifikovať a kontrolovať dodržiavanie pravidiel konferencie. Moderátorom môže byť hocikto, kto má prístup ku sieti. Pri založení novej konferencie sa moderátorom prednostne (bez hlasovania) stáva (pokiaľ má o to záujem) človek, ktorý sa o založenie najviac zaslúžil. V ostatných prípadoch sa moderátor určí hlasovaním členov Rady Sysopov (pozri bod 3.1), ktorí majú (budú mať) túto konferenciu pripojenú.

0.3 Majoritné pravidlá

Majoritné pravidlá sú zhrnuté v tomto dokumente. Sú spoločné a záväzné pre všetky echomailové konferencie.

0.4 Minoritné pravidlá

Minoritné pravidlá vytvárajú a udržiavajú moderátori echomailových konferencií. Tieto pravidlá môžu ľubovoľne dopĺňať majoritné pravidlá, nesmú byť však s nimi v rozpore.

0.5 Network Coordinator (NC)

NC je zodpovedný za údržbu nodelistu siete a za obeh netmailu sieťou. Taktiež sa zaoberá spormi v sieti. Je volený Radou Sysopov.

0.6 Network Echomail Coordinator (NEC)

NEC je zodpovený za vytváranie, rušenie a obeh konferencií v sieti. Je volený Radou Sysopov. Vzhľadom na súčasný rozsah siete túto funkciu vykonáva NC (môže sa v budúcnosti podľa potreby zmeniť).

0.7 Rada Sysopov

Rada Sysopov je združenie prevádzkovateľov (Sysopov) jednotlivých uzlov siete.

1. Pripojenie a odpojenie konferencie

1.1 Pripojenie konferencie

Pripojiť si konferenciu môže hocikto, kto súhlasí s majoritnými i jej minoritnými pravidlami. O pripojení sa rozhodne dobrovoľne, nikto mu ju nesmie vnucovať. Pokus o vnucovanie sa klasifikuje ako obťažovanie

(pozri CassNet Policy). Situáciu, keď má niekto záujem o konferenciu, ktorú jeho uplink neberie, ošetruje bod 1.3.

1.2 Odpojenie konferencie

Odpojiť si konferenciu môže hocikto, a to bez udania dôvodu. Musí však tento čin oznámiť ostatným. Výnimka: Pozri 1.3.

1.3 Routing konferencií

Podľa bodu 1.1, každý sa rozhodne dobrovoľne, či bude, alebo nebude brať danú konferenciu. Výnimkou sú uzly na kostre siete. Tieto MUSIA routovať VŠETKY konferencie, o ktoré majú ich záujem ich downlinkovia (stačí, keď ich budú routovať, nemusia ich ponúkať na čítanie užívateľom BBS). V prípade, že Sysop uzla na kostre siete odmietne routovať konferencie, ktoré chcú jeho downlinkovia, bude upozornený NECom. Ak bude upozornenie ignorovať a naďalej odmietať routing, NEC v spolupráci s NC vypracujú plán novej kostry siete, do ktorej už nebude 'neposlušný' uzol zahrnutý.

V čase medzi odvolaním starého a zvolením nového moderátora má na starosti moderovanie konferencie NEC.

4. Vytvorenie a zrušenie konferencie

4.1 Vytvorenie konferencie

Návrh na vytvorenie môže podať hocikto, kto má prístup ku CassNetu. O schválení návrhu rozhodne hlasovaním Rada Sysopov. Podmienkou schválenia je, že si túto konferenciu po jej vytvorení pripoja aspoň dvaja členovia Rady Sysopov.

4.2 Zrušenie konferencie

Návrh na zrušenie konferencie môže podať NEC, moderátor tejto konferencie alebo niektorý člen Rady Sysopov. Návrh na zrušenie musí podať NEC v okamihu, keď sa počet nodov, ktoré majú túto konferenciu pripojenú, zmenší na jeden. O jej zrušení sa rozhodne hlasovaním Rady Sysopov.

PRAVIDLÁ ANTIVIR.KOS

Moderátorom konferencie je Tibor Turčan.

PRAVIDLÁ BAZAR.KOS

1) Konferencia BAZAR.KOS, konferencia KosiceNETu (CassNETu), sluziaca k sukromnej inzercii. Do konferencie ma pristup kazdy, kym nie je z konferencie vyluceny.

2) V konferencii je zakazane viest diskusiu na akukolvek temu.

3) Doporucuje sa pisat spravy strucne a vecne, kazda sprava musi obsahovat informaciu, akym sposobom je mozne kontaktovat pisatela spravy (netmail, telefon, nechat spravu na BBS apod.). Nestaci adresa v Origine. Pri uvadzani telefonneho cisla mimo KE uvadzat predvolbu.

4) Pri vymene tovaru musi byt jasne uvedene, co dana osoba _vlastni_ a co za to vymenou _pozaduje_.

5) Sprava nesmie obsahovat taku graficku upravu, ktora by ju zbytocne predlzovala, podpis smie byt maximalne jeden riadok !

6) V tejto konferencii je povolene pouzivat Slovensky alebo Cesky jazyk, nedoporucuje sa pouzivat diakritiku, v pripade nutnosti je mozno pouzit kodovanie Kamenickych (MJK).

7) Je zakazane posielat sifrovane, uucodovane, neslusne a urazlive spravy.

8) Je povolene zverejnovat iba inzerciu sukromych osob. V tejto konferencii je ZAKAZANE zverejnovat spravy reklamneho ci komercneho charakteru.

9) Jedinou vynimkou je odpoved na poziadavku. Tato smie byt iba jednoriadkova, (maximalne jeden riadok na jednu firmu). Priklad: Maju to vo firme Abc, tel. 09-123456 za 123,- a vo firme Cde, Novakova ul. 1, Kosice"

10) Dalej je v teto konferencii zakazane ponukat a zhanat nelegalne ziskany software apod.

11) V konferencii je okrem dohadovania sa o cene, zakazane akekolvek komentovat cenu ponukaneho tovaru (spravy typu "To je drahe, inde to ponukaju za xx,-Sk nove" a pod.) su ZAKAZANE !!!

13) Na spravy ktore porusuju rules alebo policy upozornuje vyhradne moderator.

V pripade nejasnosti je rozhodujuci vyklad moderatora.

Pri prvom a druhom poruseni pravidiel bude vinik napomenuty. Pri tretom poruseni budu podniknute kroky k odpojeni vinnika na skusobnu dobu 3 mesiace. Ak bol uz predtym vyluceny na skusobnu dobu, bude odpojeny navzdy.

Pripadne otazky alebo staznosti je mozne posielat moderatorovi E-mailom alebo Netmailom na 95:4295/12 alebo 2:422/204

^V^lado (Vlado Kusnirak@95:4295/12), (12.2.1996)

PRAVIDLÁ GAMES.KOS

1) Tato konferencia je zamerana na debaty o hrach a vsetkeho co s nimi suvisi.

2) Doporucuje sa:

a) pouzivat slovensky, v pripade citacie z manualu, internetu, alebo inych zdrojov aj anglicky jazyk.

b) nepouzivat diakritiku.

3) Pri zmene temy je nutne prejst do inej, vhodnejsej konferencie.

4) Zakazane je:

a) pisat spravy, ktore nesuvisia so zameranim konferencie.

b) odpovedat na spravy porusujuce rules.

c) pouzivat vulgarne vyrazy.

d) priradzovat spravam pvt. flag.

5) V subjecte spravy sa musi uviest plny nazov hry (v pripade dlhych nazvoch, cely nazov hry musi obsahovat prvy riadok spravy).

6) Porusovanie rules:

a) na spravy porusujuce smie odpovedat iba moderator konferencie.

b) pri kazdom porusovani rules, uzivatel obdrzi upozornenie.

c) po piatich upozorneniach nasleduje odpojenie od konferencie.

7) Rules su zverejnovane podla potreby, minimalne vsak raz mesacne.

Marian Dvorsky, (verzia 1.91, 31.03.1996)

PRAVIDLÁ INET.KOS

Pravidla konferencie INET.KOS z 1. jula 1996 v zneni zmien a doplnkov vykonanych 10. jula 1996:

Cl. 1 - Zameranie konferencie INET.KOS

Konferencia INET.KOS (dalej len "konferencia") je zamerana na celosvetovu pocitacovu siet INTERNET a s nou suvisiace; najma na:

a) otazky a odpovede tykajuce sa problemov, ktore sa pri uzivani internetu mozu vyskytnut,

b) oznamy vseobecne pristupnych noviniek a pod. vratane: aa) novych sluzieb (anonymne FTP, vyhladavacie programy, newsgroups, WWW stranky a pod.) a

bb) noveho nekomercneho softwaru (FW, SW, PD) suvisiaceho s internetom,

c) vymenu verejnych casti PGP klucov v ASCII formate.

Cl. 2 - Pravidla konferencie

V konferencii:

a) je pracovnym jazykom statny jazyk. Pouzivanie inych jazykov ako statneho jazyka bude riesene po prijati prislusneho zakona NR SR. Ak bude prispevok do konferencie v inom nez statnom jazyku musi v sulade s paragrafom 5 zakona NR SR c. 270/1995 Z. z. o statnom jazyku nasledovat jeho preklad do statneho jazyka pred samotnym prispevkom. Vynimku z ustanovenia tohto bodu tvoria prispevky v anglickom jazyku ak by ich preklad bol najma pre ich rozsah alebo inych dovodov hodnych osobitneho zretela mimoriadne obtiazny a su vo svojej povodnej podobe vseobecne zrozumitelne,

b) sa diakritika zasadne nepouziva; ak sa jej pouzitia prispievatel nemoze alebo nechce vzdat, alebo ak by sa bez jej pouzitia prispevok stal nezrozumitelnym alebo by bola jeho zrozumitelnost znacne znizena, je pouzitie diakritiky povolene. V tomto pripade je povolene pouzitie bud standardu bratov Kamenickych alebo diakritiky podla oficialnej UNIX kodovej stranky pre slovencinu ISO 8859-2,

c) sa odporuca quotovanie obmedzit na nevyhnutnu mieru, t. j. ze ten, kto odpoveda, quotuje len tu cast spravy, na ktoru odpoveda. Zasadne sa nequotuju podpisy, tagliny a originy,

d) sa pri zmene temy odporuca zmenit aj subject v hlavicke spravy,

e) sa odporuca spravy svojim rozsahom presahujuce 50 riadkov rozdelit do dvoch alebo viacerych suborov, pricom velkost ziadneho z nich by nemala presiahnut 50 riadkov. Spravy svojim rozsahom presahujuce 4 000 bajtov je prispievatel povinny rozdelit do dvoch alebo viacerych suborov, pricom ziaden z nich nesmie svojim rozsahom presahovat 4 000 bajtov,

f) reaguje na off-topic spravy len moderator. Za off-topic spravu sa povazuje taka, ktora zjavne nesuvisi s obsahom konferencie uvedenym v cl. 1 tychto pravidiel,

g) sa zakazuje pouzivat vystredne, neslusne, hrube alebo inak urazlive alebo hanlive slova alebo vyrazy vratane osobnych utokov voci pisatelovi spravy. Takisto sa zakazuje ironicke odpovedanie na akukolvek spravu,

h) sa zakazuje vymena binarnych suborov medzi uzivatelmi. Rovnako sa zakazuje vymena binarnych suborov spracovanych programami typu UUENCODE, PGP a pod. Vynimku z ustanovenia tohto bodu tvoria podla cl. 1 pism. c) tychto pravidiel verejne PGP kluce v ASCII tvare.

Cl. 3 - Opravnenia a povinnosti moderatora konferencie

Moderator konferencie (dalej len "moderator"):

a) je zodpovedny za riadny chod konferencie a poriadok v nej a vykonava vsetku cinnost potrebnu na jej riadny chod,

b) rozhoduje s konecnou platnostou o poruseni pravidiel konferencie,

c) sankcionuje ucastnikov konferencie v pripadoch uvedenych v cl. 4 tychto pravidiel sposobom uvedenym v cl. 5 tychto pravidiel,

d) uverejnuje pravidla konferencie podla cl. 7 tychto pravidiel,

e) moze na dobu svojej nepritomnosti z akehokolvek dovodu menovat spomedzi ucastnikov konferencie svojho zastupcu, ktoremu pocas moderatorovej nepritomnosti prisluchaju vsetky opravnenia a povinnosti moderatora s vynimkou odpojenia konferencie moderatorovi,

f) plni ulohu poskytovatela verejnych PGP klucov ucastnikov konferencie.

Cl. 4 - Porusenie pravidiel konferencie

Za porusenie pravidiel konferencie sa poklada:

a) ignorovanie pravidiel uvedenych v cl. 2 pism. e) druha veta a v cl. 2 pism. f), g), h)

b) opakovane ignorovanie pravidiel uvedenych v cl. 2 pism. c) druha veta, v cl. 2 pism. d) a v cl. 2 pism. e) prva veta,

c) sustavne ignorovanie pravidiel uvedenych v cl. 2 pism. a) a b),

d) zasahovanie do vylucnych pravomoci moderatora uvedenych v cl. 2 pism. f) prva veta a v cl. 3 pism. b), c), d) a f)

e) prekrocenie pravomoci uvedenej v cl. 3 pism. e) zastupcom moderatora.

Cl. 5 - Sankcie a postup pri ich ukladani

(1) Pri poruseni pravidiel konferencie podla cl. 4 pism. a) nasleduje:

a) po prvom poruseni upozornenie netmailom,

b) po druhom poruseni upozornenie moderatorom do konferencie,

c) odpojenie konferencie na dobu neurcitu,

(2) Pri poruseni pravidiel konferencie podla cl. 4 pism. b) tychto pravidiel nasleduje:

a) upozornenie moderatorom do konferencie, a po ignorovani tohto upozornenia

b) odpojenie konferencie na dobu troch mesiacov,

(3) Pri poruseni pravidiel konferencie podla cl. 4 pism. c) tychto pravidiel nasleduje:

a) upozornenie moderatorom do konferencie, a po ignorovani tohto upozornenia

b) odpojenie konferencie na dobu siestich tyzdnov,

(4) Pri poruseni pravidiel konferencie podla cl. 4 pism. d) tychto pravidiel nasleduje:

a) upozornenie netmailom, a po jeho ignorovani

b) upozornenie do konferencie, prip. aj

c) odopojenie konferencie na dobu neurcitu, ak sa jedna o porusenie pravidiel uvedenych v cl. 3 pism. b) a c),

(5) Pri poruseni pravidiel konferencie podla cl. 4 pism. e) tychto pravidiel nasleduje odpojenie konferencie pre zastupcu moderatora na dobu neurcitu.

(6) Porusenie pravidiel nemozno prejednat a ulozit zan sankciu, ak od jeho spachania uplynuli styri tyzdne. Zaciatkom tejto lehoty je prvy den, ktory nasleduje po dni, v ktorom k poruseniu pravidiel doslo. Pri opakovanom a sustavnom poruseni sa tato lehota zacina pocitat dnom, ktory nasleduje po dni, v ktorom porusovanie pravidiel konferencie prestalo.

Cl.6 - Vysvetlenie niektorych pouzitych pojmov

(1) Ak sa v tychto pravidlach pouziva pojem "vseobecne pristupny" rozumie sa tym pristupny kazdemu bez poplatku. Za poplatok v tomto zmysle sa nepovazuju poplatky, ktore suvisia s distribuciou a rovnako ani poplatky vo forme kreditov na nekomercnych BBS.

(2) Ak sa v tychto pravidlach pouziva pojem "opakovane porusenie pravidiel" alebo "opakovane porusenie" rozumie sa tym najmenej trojnasobne porusenie, pokial nie je tymito pravidlami stanovene inak.

(3) Ak sa v tychto pravidlach pouziva pojem "sustavne porusovanie pravidiel" alebo "sustavne porusovanie" rozumie sa tym viacnasobne porusenie pravidiel pocas obdobia dvoch tyzdnov, ak nie je tymito pravidlami stanovene inak.

(4) Ucastnikom konferencie sa podla tychto pravidiel rozumie kazdy, kto ma konferenciu pripojenu.

(5) Prispievatelom do konferencie sa podla tychto pravidiel rozumie kazdy, kto ma v konkurencii prispevok, ako aj kazdy, koho prispevok alebo cast tohto prispevku je pouzita v citacii spravy ineho prispievatela.

(6) Vsetky pravidla siete Kosice_NET, ktore nie su tymito pravidlami zmenene ostavaju nedotknute.

Cl. 7 - Uverejnovanie pravidiel konferencie a ich zmien

(1) Pravidla konferencie sa uverejnuju v konferencii podla potreby, najmenej vsak raz za sest mesiacov.

(2) Zmeny pravidiel konferencie sa v konferencii uverejnuju vzdy, ked sa stanu aktualnymi.

Cl. 8 - Platnost a ucinnost pravidiel konferencie

(1) Pravidla a ich zmeny uverejnene podla cl. 7 nadobudaju platnost dnom ich uverejnenia v konferencii.

(2) Ucinnost nadobudaju piatym dnom po ich uverejneni, ak pri ich uverejneni moderator neurci skorsi datum nadobudnutia ucinnosti; nie vsak skor ako v den ich uverejnenia v konferencii.

---

Pravidla konferencie INET.KOS z 1. jula 1996 v zneni zmnien a doplnkov vykonanych 10. jula 1996 sa menia a doplnaju takto:

1. V clanku 1 ods. 2 pism. b) pravidiel sa doterajsie oznacenie bodov "aa)" a "bb)" nahradza cislovanim "1." a "2." a za terajsi bod 2 sa pripaja bod 3, ktory znie: "3. cennikov poskytovatelov pristupu na internet v Kosiciach (dalej len "ISP"); v konferencii uverejnene cenniky musia splnat podmienky podla cl. 2a tychto pravidiel,"

2. V clanku 2 pism. h) sa bodka na konci textu nahradza ciarkou a clanok 2 pravidiel sa doplna o pismeno i, ktore znie: "i) sa zakazuje komercna reklama." 3. Za clanok 2 pravidiel sa vklada novy clanok 2a, ktory znie:

"Cl. 2a - Cenniky poskytovatelov pristupu na internet

(1) V konferencii je dovolene uverejnovat cenniky poskytovatelov pristupu na internet (dalej len "cenniky ISP") v Kosiciach, ako aj ISP s regionalnou alebo celoslovenskou posobnostou za podmienky, ze maju v Kosiciach aspon jeden pristupovy uzol.

(2) Cenniky ISP uverejnene v konferencii nesmu byt kladne ani zaporne komentovane ani porovnavane s inymi ISP cennikmi. V cenniku nesmie byt otvorena ani skryta reklama ISP. Za reklamu sa nepovazuje uvedenie nazvu, sidla a kontaktnych telefonnych, faxovych a modemovych cisel.

(3) Cenniky ISP splnajuce podmienky podla odsekov 1 a 2 sa nepovazuju za reklamu podla cl. 2 pism. i). (4) Zodpovednost za obsah cennika ISP nesie prisipevatel."

4. Clanok 4 ods. 1 pism. a) pravidel znie: "a) ignorovanie pravidiel uvedenych v cl. 2 pism. e) druha veta a v cl. 2 pism. f), g), h), i),"

5. Zmeny pravidiel konferencie INET.KOS nadobudaju ucinnost dnom uverejnenia v konferencii.

6. Moderator sa splnomocnuje aby v konferencii uverejnil uplne znenie pravidiel ako vyplyva zo zmien a doplnkov vykonanych dna 17. jula 1996 a dna 22. jula 1996.

(V Kosiciach 22. 7. 1996) Andrej Madliak

PRAVIDLÁ KULTURA.KOS

PRAVIDLA KONFERENCIE KULTURA.KOS VERZIA: 1.1 (30.4.96) MODERATOR: DUSAN KORYTKO 95:4295/14

1. ZAMERANIE

(a) Literatura - komercna, samizdatova, casopisy, komixy

(b) Film&Video - film, filmove osobnosti

(c) Sport - futbal a ine

(d) Historia - rozne pohlady na historicke udalosti

(e) Filozofia - prezentacia hlavne nepolitickych nazorov

(f) Kult. podujatia - oznamy, dojmy

(g) Minority - malovanie, grafitti, skating

2. JAZYK

Jazykom konferencie je slovensky, pripadne cesky jazyk. Nedoporucuje sa pouzivat diakritiku.

3. DOPORUCUJE SA

(a) quotovat len tie casti, na ktore odpovedate

(b) zapajat sa do debat, len v tom pripade ak mate k teme co povedat, t.j. zdrzat sa usmeskov

(c) zmenit nazov subjektu, pokial uz spravy s nazvom nesuvisia (

d) obmedzit vulgarizmy na najnizsiu moznu mieru

(e) Oliho postulat: nepouzivat troj a viacriadkove podpisy

4. ZAKAZUJE SA

(a) zasielat spravy, ktore nesuvisia so zameranim konferencie

(b) zasielat animovane, hudobne a zakodovane (PGP) spravy

(c) pouzivat PVT flagy

(d) ponechanie taglinu, originu alebo podpisu v quotovanej sprave

5. SANKCIE

Porusenie pravidiel KosiceNETu a konferencie KULTURA.KOS sa tresta:

(a) prve upozornenie netmailom

(b) druhe upozornenie v konferencii

(c) poziadanim NC/NECa o odpojenie previnilca po dobu 3 mesiacov

(d) osobe, ktora prejde procedurou uvadzanou v bodoch a), b), c) druhy krat, bude znemozneny pristup do konferencie po dobu neurcitu

(e) na osoby nezneho pohlavia sa sankcie v bode d) nevztahuju

6. DODATKY

(a) v pripade akychkolvek nezrovnalosti ma pravdu vzdy moderator

(b) pripomienky zasielajte na adresu moderatora netmailom

(c) tieto pravidla su uverejnovane kazdy mesiac

Dusan 'Spyros' Korytko

PRAVIDLÁ MEDIKUS.KOS

Tato konferencia je zamerana na debaty o medicine, zdravi, chorobach, ale aj vseobecne o biologii a veciach s tym suvisiacich.

Je nutne zobrat na vedomie:

1) V konferencii je dovolene diskutovat iba o temach spojenych so zameranim konferencie. Opacne pripady budu upozornene moderatorom. Prve upozornenie je netmailom, dalsie dve su verejne.

2) Do konferencie moze pisat kazdy, ak vsak bude 3 krat upozorneny od moderatora, bude podana ziadost o jeho odpojenie od konferencie. Prve odpojenie od konferencie je na 2 mesiace, po opatovnom poruseni rules je definitivne.

3) Je zakazane upozornovat na porusovanie rules. Taktiez je zakazane odpovedat v tejto konferencii na spravy porusujuce rules(mozte pouzit netmail, alebo inu konferenciu).

4) Hlavnym jazykom konferencie je slovensky jazyk. Moze byt pouzity aj anglicky jazyk a pre odborne terminy je dovoleny aj latinsky jazyk. Diakritiku pouzivat sa nedoporucuje. Ked je diakritika potrebna, je dovolene pisat iba v kode Kamenickych.

5) V konferencii je dovolene publikovat oznamy a inzeraty spojene so zdravotnickou tematikou.

6) Rules budu publikovane podla potreby, najneskor vsak raz za dva mesiace. Menit rules ma pravo iba moderator, moze tu urobit kedy chce a nove rules nadobudaju platnost hned po uverejneni.

7) V pripade diskusie o tychto rules je dolezity vyklad moderatora.

(5.3.1996 v Kosiciach) Tomas "Tomad" Madura

PRAVIDLÁ MUSIC.KOS

I.ZAMERANIE KONFERENCIE

1.1 NAVRHOVANE TEMY:

a) debaty o hudbe kazdeho druhu

b) debaty o interpretoch, spevakoch, skupinach, albumoch, singloch, koncertoch, hudobnych casopisoch a o ludoch s hudbou suvisiacich ...

c) debaty o tvorbe hudby

d) prezentacia vlastnych nekomercnych aktivit

e) pozvanky na koncerty atp...

1.2 NEDOPORUCOVANE TEMY:

a) o zvukovych kartach a zariadeniach ako magn., CD prehravace atp.. (na to je tu konf. TECHNIK.KOS !!!)

b) akakolvek inzercia hudobneho zamerania radsej do BAZAR.KOS (predaj zariadeni atp)

II. ZAKAZY, DOPORUCENIA

2.1 DOPORUCUJE SA:

a) quotovat len tie casti textu na kt. sa odpoveda

2.2 PRIKAZUJE SA:

a) pri zmene temy zmenit i subj. (prisne sa tresta!)

b) pri quotovani odstranit stare podpisy, pozdravy, taglines a originy ...

2.3 ZAKAZUJE SA:

a) porusovat Rules

b) pisat OFF-TOPIC spravy !!!

c) reagovat na OFF-TOPIC spravy (na to som tu ja :) )

d) pouzivanie inej diakritiky ako Kamenickych

e) posielat kodovane spravy

f) pouzivat PVT FLAGS

g) pouzivat podpis dlhsi ako 2 riadky

h) pouzivat vulgarizmy hrubeho zrna !!!

III. JAZYK

Jazykom tejto konferencie je slovencina, cestina a pripadne i anglictina (pri citovani z pramenov inetu atp..texty piesni) a NEDOPORUCUJE sa pouzivat diakritiku

IV. TRESTY

a) za prve porusenie rules: napomenutie via NETMAIL

b) za druhe porusenie rules: napomenutie priamo v konferencii + oboznamenie NECa o prehresku previnilca

c) za tretie napomenutie je poziadanie bossa o odpojenie konferencie previnilcovi !

V. OSOBA MODERATORa

a) moderator je Radovan Spisak (ID RADO)

b) poznamky k vykonu funkcie posielat vyhradne via NETMAIL

c) navrhy na zmenu rules tiez vyhradne via NETMAIL

d) osoba moderatora si vyhradzuje pravo na zmenu rules v pripade potreby

e) rules budu uverejnovane pravidelne 1x do mesiaca + v pripade potreby,

tot zatim vsjo

Radovan Spisak alias ID RADO, (verzia 1.0b, 10.3.96)

PRAVIDLÁ NAZOR.KOS

1. Zameranie konferencie:

-konferencia NAZOR.KOS sluzi na verejne vyjadrenie svojho nazoru z oblasti politiky, ekonomiky, spolocenskeho diania vo svete alebo na Slovensku, ekologie a socialnych otazok ... -sluzi na vedenie dialogu ( nie hadky ! ) na danu problematiku

2. Zakazuje sa:

-pisat spravy mimo zamerania konferencie ( off topic )

-vyvolavat hadky na nejaku temu ( to si piste NetMailom alebo v RING.KOS )

-odpovedat na spravy porusujuce RULES ( na to je tu moderator )

-pouzivanie vulgarnych vyrazov v neprimeranej miere ( radsej pouzite skratku <censored> a kazdy si domysli svoje )

-pouzivat dlhsie ako dvojriadkove podpisy

3. Doporucuje sa:

-nepouzivat diakritiku, ak je to nevyhnutne, pouzite kodovanie Kamenickych

-quotovat len tie casti textu, ktore su nevyhnutne pre pochopenie debaty

4. Prikazuje sa:

-menit subjekt pri prechode na inu temu

-pri quotovani odstranit stare Tagline, Origin a podpisy

5. Jazyk konferencie:

-jazykom konferencie je slovencina ( pripadne cestina)

-pri citovani z inych zdrojov ( cuzdojazycnych ), alebo Internetu je mozne pouzit akykolvek cudzi jazyk, ale potom by bolo dobre uviest aj preklad citovaneho textu ( aby tomu kazdy rozumel )

6. Postihy:

-pri prvom poruseni RULES dostane pisatel upozornenie NetMailom

-pri druhom poruseni nasleduje napomenutie v konferencii

-pri tretom poruseni bude recidivista odpojeny na skusobnu dobu

-ak sa nepouci ani potom, uz si do NAZOR.KOS viac nenapise

7. Moderator:

-upozornuje na off topic spravy a spravy porusujuce RULES

-podla potreby zverejnuje RULES konferencie

Navrhy a pripomienky k RULES posielajte NetMailom.

Tom... Tomas Kolesar@95:4295/12

PRAVIDLÁ SOFT.KOS

0. Zameranie konferencie

Konferencia Soft.Kos slúži na debatu ohľadne operačných systémov a hotového programového vybavenia pre všetky počítače (vrátane 8-bitov). Patria tu aj správy, týkajúce sa problémov, zaujímavostí, zháňania voľne šíriteľných programov, ako aj o informácie o novinkách (keď však ide o novinku na BBS alebo uzle siete KošiceNET a nie "svetovú" novinku, treba použiť NewSoft.Kos)

1. Je povolené používať

a) Slovenský a český jazyk.

b) Kódovanie diakritiky v norme kamenických.

c) Anglický jazyk, ak je to nutné.

2. odporúča sa

a) Správy, týkajúce sa Micro$oft Windows, písať do konferencie Windows.Kos. Výnimkou sú správy, porovnávajúce túto grafickú nadstavbu DOSu s inými operačnými systémami.

b) Správy, týkajúce sa programovania, písať do konferencie Program.Kos.

c) Pred posielaním správy zvážiť, či by nebolo vhodnejšie použiť netmail, alebo MailXCh.Kos.

d) Používať čo najúspornejší quoting.

3. Neodporúča sa

a) Posielať správy týkajúce sa protizákonných aktivít. Protizákonnou aktivitou sa rozumejú aj činnosti, porušujúce autorské práva, napríklad pirátske šírenie programového vybavenia, crackovanie, hackovanie a reverzné inžinierstvo.

4. Zakazuje sa

a) Nedodržiavať subjekt správy. V prípade zmeny témy debaty treba aktualizovať "Subj" v hlavičke správy, alebo sa presunúť do vhodnej konferencie.

b) Posielať správy osobného charakteru.

c) Používať Pvt flag.

d) Používať akékoľvek vulgárne výrazy.

e) Posielať správy, nesúvisiace so zameraním konferencie (viď bod 0. týchto pravidiel)

f) Upozorňovať a _r_e_a_g_o_v_a_ť_ na off-topic správy!

g) Používať Latin2, KOI-8-ČS, a iné exotické kódovania.

h) Odpovedať na upozornenia a napomenutia v konferencii. Platí to aj (a hlavne) na správy typu 'Sorry, nabudúce si dám pozor'. Ospravedlnenia a podobné formality nech sú zasielané súkromnou poštou.

5. Porušenie pravidiel

Na porušenie pravidiel upozorňuje JEDINE moderátor. Za porušenie sa udeľuje ľubovoľne veľký počet upozornení a jedno napomenutie. Napomenutie je uverejnené v konferencii a je posledným varovaním pred podniknutím najtvrdších krokov - odpojenia konferencie na skúšobnú dobu 1 mesiac, alebo (po opätovnom napomenutí) navždy.

6. Pravidlá

a) Vstupujú do platnosti dňom ich vydania.

b) Moderátor si vyhradzuje právo ľubovoľne ich meniť a dopňať.

c) Mali by byť dostupné na každom uzle KošiceNETu.

d) Sú uverejňované v konferencii vždy začiatkom mesiaca, alebo podľa potreby.

e) Ich neznalosť nikoho neospravedlňuje!

f) Pripomienky k nim nech sú posielané neverejnou poštou.

(Verzia 2.00, 9.6.96) Michal Rybárik, KošiceNET ..... 95:4295/44

PRAVIDLÁ SPOJ.KOS

1) Konferencia sa zaobera otazkami prepojenia systemov siete KosiceNET. Je dovolene diskutovat aj o HW (modemy a pod.) a SW (mailery, mailprocesory, offline readery), ktore suvisia s tematikou.

2) Ucastnici konferencie su povinni pouzivat v hlavickach sprav svoje skutocne mena. Aliasy (handle,Id) nie su povolene.

3) Jazykom konferencie je slovencina. Pouzivanie diakritiky sa neodporuca; kto bez nej skutocne nemoze byt, nech pouzije kod Kamenickych.

4) Off-topic spravy su zakazane. O tom, co je off-topic, rozhoduje moderator.

5) Na spravy, ktore su v rozpore s tymito RULES, reaguje vylucne moderator.

6) V pripade porusenia tychto RULES bude povodca prvykrat napomenuty netmailom, druhykrat v konferencii. Dalsie porusenie ma za nasledok napomenutie v konferencii a sucasne vylucenie z konferencie na dobu 2 tyzdnov. Ak nepomoze ani to, nasleduje riesenie podla uvazenia moderatora.

7) Pozadovat odvolanie moderatora v konferencii je zakazane :-). Zmenu moderatora moze iniciovat ZEC, ktory urci podmienky (dosadenie, volby) Pripadne staznosti je mozne riesit:

a) netmailom moderatorovi (95:4295/29)

b) netmailom echomail koordinatorovi (95:4295/0)

c) na lamparni Pre urychlene vybavenie staznosti sa odporuca vynechat body a) a b). :-)

(7. 7. 1996) Peter Lacus, 95:4295/29, <ibedo@tuke.sk>

PRAVIDLÁ TECHNIK.KOS

1) Konferencia TECHNIK.KOS je urcena na diskusie o akejkolvek technickej teme. Nie je urcena na inzerciu.

2) Jazykom konferencie je slovencina, cestina, pripadne anglictina (alebo v krajnom pripade nemcina). Ak uz pouzivate diakritiku, prosim, kod Kamenickych. Nech pouzivate ktorykolvek povoleny jazyk, dodrziavajte zakladne gramaticke pravidla s vynimkou pravidiel o diakritike (ak diakritiku nepouzivate).

3) Za Off-topic sa povazuju spravy, ktore sa ziadnym sposobom netykaju technickej oblasti. Off-topic spravy riesi vyhradne moderator. Tri neuposluchnute upozornenia maju za nasledok odpojenie konferencie.

4) V pripade, ze sa zmeni obsah debaty, zmente subjekt tak, aby vystihoval novu napln debaty. Pri quotovani odpovedi, quotujte iba tu cast spravy, ktorej sa priamo dotyka vasa reakcia. Nequotujte blbosti ako PATH a podobne. Zdrzte sa urazlivych a invektivnych reakcii.

5) V pripade nejasnosti rozhoduje moderator.

6) Pripomienky a navrhy adresujte moderatorovi via Netmail Frantisek Sudzina@95:4295/14, internet sudzina@phf.euke.sk

(Ver. 1.1, 6.7.1996), Frantisek Sudzina (95:4295/14)

PRAVIDLÁ VTIP.KOS

1. Je dovolené :

a) zverejnovať všetky druhy humoru (drastický, rasistický, ...)

b) písať v ľubovoľnom jazyku (aj v maďarskom) ak je text vtipný

2. Je zakázané :

a) používať ine kódovanie diakritiky ako kamenický

b) používať podpisy dlhšie ako dva riadky

3. Účasť v konferencii nie je nijako obmedzená. S výnimkou, že by bol niekto za opakované porušenie Rules z nej vylúčený.

4. Reakcie na správy znenia : "To je dobré" resp. "To poznám" sú zakázané, posielajte si ich cez E-mail alebo Netmail.

Rules budem uvádzať aspoň raz mesačne priamo do konferencie, vyhradzujem si právo na zmenu Rules kedykoľvek ma to napadne a Rules nadobúdajú platnosť hneď po ich uverejnení.

(v Košiciach 4.3.1996) Bye! Slavo Hustaty

Košice_NET FAQ

ČO JE KOŠICE_NET?

Košice_NET je nekomerčné združenie BBSiek pôsobiacich v Košiciach. Slúži na výmenu informácií a nadväzovanie nových kontaktov. V súčasnosti pochádzajú všetci členovia siete z Košíc, ale v prípade záujmu by určite nebol problém pozmeniť pravidlá v prospech prijatia mimokošických BBSiek.

ŠTRUKTÚRA SIETE


siet.gif (1960 bytes)

PRÍSTUP

Základom siete Košice_NET sú jednotlivé uzly. Tieto uzly (nody) spravujú členovia siete, tzv. Systémoví operátori, ktorí môžu sprístupníť siet užívateľom, zväčša prostredníctvom boardu, čo však nie je podmienkou.

Zoznam všetkých verejne prístupných uzlov nájdete v Kapitole 6.

ELEKTRONICKÁ POŠTA

Elektronická pošta, z anglického prekladu E-MAIL (Electronic Mail),

umožňuje zasielať súkromné správy prostredníctvom BBSky. V prípade KENETu sa jedná o netmaily, čiže sieťovú poštu. Je nepísaným pravidlom, že k netmailu majú prístup nielen členovia, ale aj užívatelia siete.

Ak niektorý z uzlov nie je schopný zabezpečiť matrixovú oblasť netmailov, možu jeho užívatelia použiť pre svoje súkromné správy verejnú konferenciu MAILXCH.KOS.

Pri písaní privátnych správ je zahodno si uvedomiť, že vaše správy môžu byť teoreticky viditeľné aj všetkými uzlami/HUBami, cez ktoré správa fyzicky prechádza. Kvôli tomuto nedostatku, aj z iných dôvodov, je často využívaný PGP program. Jedná sa o zakódovanie vašej správy šifrovacím kľúčom (RSA), ktorý znemožňuje prečítať vašu správu. Bližšie informácie o možnostiach PGP môžete nájsť na každej kvalitnejšej BBSke. Pozor, aj keď je Kosice_NET plne fido-like kompatibilná, neprevzala zásadu Fido Policy v zakázaní PGP flagu, i keď takýmto spôsobom môžu byť šíriteľné komerčné správy a tak zatiaľ môžete používať PGP v netmailoch a MAILXCH.KOS.

KONFERENCIE

Elektronické konferencie sú primárnou zložkou a dôvodom existencie KENETu. Dovoľujú verejne prezentovať názory členov a užívateľov KENETu, na každú správu môžete reagovať. Všetky správy zaslané do konferencií sú viditeľné všetkým osobám, ktoré majú prístup do danej konferencie.

V súčasnosti existujú nasledovné konferencie:

KONFERENCIA | KRÁTKY POPIS

ANTIVIR .KOS Konferencia o antivírových programoch

BAZAR .KOS Kúpa/Predaj nekomerčného charakteru

ENGLISH .KOS Pre milovníkov angličtiny... Siobhan

GAMES .KOS Debata o hrách, hraní a všetkého čo s tým suvisí

INET .KOS Komunikácia prostredníctvom Internetu

KULTURA .KOS Debata o filmoch, knihách a nových kultúrnych zážitkoch

MAILXCH .KOS Výmena súkromných správ medzi užívateľmi

MEDIKUS .KOS Zdravotnícka problematika

MUSIC .KOS Debata o hudbe a jej formách. Aj o počítačovej

NAZOR .KOS Prezentácia vlastných názorov v ich širokej podobe

NEWSOFT .KOS Novinky na boardoch - taktiež obsah file-echa

PELEMELE.KOS Debata o tom, čo nepatrí nikde inde

PRACA .KOS Pracovné príležitosti - ponuka/dopyt

PROGRAM .KOS Programovanie - ASM, C, PAS, ale aj iné jazyky

RING .KOS Konferencia, kde neplatia žiadne pravidlá... biely terror

SOFT .KOS Software všeobecne

SPOJ .KOS Prepojenie medzi uzlami

SYSOPS .KOS Neverejná konferencia, týkajúca sa administrácie siete

TECHNIK .KOS Elektrika, elektronika, strojárenstvo...

VTIP .KOS Vtipy, čo ine?

WINDOWS .KOS Windows a podobné vírusy :)

XTREME .KOS Košický e-zine Xtreme

Ako je vidno zo zoznamu, môžete debatovať na hoc'akú tému, ale POZOR!!! Pred písaním si musíte uvedomiť niektoré skutočnosti, na ktoré je drvivá väčšina keneťákov veľmi háklivá. Na prvom mieste je dôležité písať správy do tých konferencií, kde svojím obsahom patria. Postupom času je vhodné, aby názov vašej správy korešpondoval aj s jej obsahom.

Niektoré konferencie sú moderované. To znamená, že NC/NECom menovaný moderátor dohliada prostredníctvom rulez (pravidiel) na dodržiavanie zamerania danej konferencie, reaguje na off-topicy. V prípade chronického nedodržiavania rulezov je moderátor konferencie oprávnený k vykonaniu takých opatrení, aby bol vinníkovi znemožnený prístup do príslušnej konferencie. Ak sa budete cítiť takýmto jednaním poškodený, máte ešte teoretickú možnosť obrátenia sa so svojím problémom na NECa, ktorý má na starosti všetkých moderátorov.

Bližšie informácie o podmienkach a pravidlách správania v konferenciách môžte nájsť v kapitolách 4.2. a 4.3.

FILEECHO

V praxi malo slúžiť fileecho na prenos ascii a binárnych súborov medzi uzlami, ale napokon sa nerealizovalo. V každom prípade je fileecho funkčné (vďaka programu ALLFIX) medzi uzlami 10 a 12. Požiadavky na súbory môžete realizovať cez FREQ v konferencii NEWSOFT.KOS.

NC/NEC

NC (Network Coordinator) a NEC (Network Echomail Coordinator) je v súčasnej dobe jedna a tá istá osoba - sám GREAT Oli Spišák

Funkcie NC a NECa sú voliteľné. Voľby by sa mali konať každoročne formou verejného hlasovania členov siete.

NC/NEC sa stará o chod siete, rieši spory vyplývajúce z prevádzky siete, vytvára konferencie, menuje moderátorov a vôbec je to veľmi zaujimavá osôbka z právami netušených rozmerov.

ČLENOVIA

Členovia KENETu sú vlastne všetci prevádzkovatelia uzlov siete Košice_NET. Ich adresy sú uverejňované v nodeliste.

Jedine členovia sú oprávnený voliť NC/NECa a sprístupňovať služby KENETu iným osobám, vedených pod označením užívateľ.

Postup na prijatie nového člena je presne stanovený v Zbierke pravidiel.

MODERÁTORI

Niektoré konferencie sú moderované. To znamená, že NC/NECom menovaný moderátor dohliada prostredníctvom rulez (pravidiel) na dodržiavanie zamerania danej konferencie, reaguje na off-topicy. V prípade chronického nedodržiavania rulezov je moderátor konferencie oprávnený k vykonaniu takých opatrení, aby bol vinníkovi znemožnený prístup do príslušnej konferencie. Ak sa budete cítiť takýmto jednaním poškodený, máte ešte teoretickú možnosť obrátenia sa so svojím problémom na NECa, ktorý má na starosti všetkých moderátorov.

S moderátormi to nie je zas tak horúce... zväčša nepoznajú ani sami dôkladne pravidlá, ktoré vypracovali a neustále dohliadať na regulérnosť správ je pre nich vyčerpávajúce :))) Príklad? Napríklad podpisy...

Ako zistiť, či daná konferencie je moderovaná? Povinosťou moderátora je uverejňovať aspoň raz do mesiaca rulez (pravidlá správania pre danú konferenciu). Súčasťou FAQu sú najčerstvejšie rulezy zo všetkých konferencií.

Pozn: Konferencie doteraz neobsadené moderátorom má na starosť NEC...

UŽÍVATELIA

Užívatelia sú osoby, ktorým správcovia uzlov sprístupnili služby KENETu na dobu neurčitú. Tieto osôbky sú vo svojej podstate novodobými virtuálnymi otrokmi. Túto skutočnosť si uvedomili aj tvorcovia KENETu a v primeranej miere upravili ich postavenie prostredníctvom pravidiel správania, ktoré snáď ochraňujú pred besnými moderátormi, ale voči svojím Sysopom sú vydaní napospas. Užívatelia, ktorí poznajú vo svojom blízkom okolí aj iné BBSky sa nazývajú slobodní nevoľníci. Táto skutočnosť je dobre známa aj Sysopom a preto sa snažia informácie o konkurenčných otrockých farmách zahmlievať :)))

Otázka tvorby Pointov je zatiaľ bezpredmetná.

STRETNUTIA (KONY)

Jednou z najmarkantnejších výsledkov pôsobenia siete sú tzv. 'kony' - stretnutia priaznivcov Kenetu. Väčšinou sa tieto stretnutia odohrávajú v podpivničených priestoroch, prinajhoršom v lete aj na čerstvom vzduchu za predpokladu, že pípa s lahodným mokom nie je vzdialená viac ako je únosné. Najznámejšími podujatiami tohto druhu sú Mart Session, Minicon a Pivocon.

FIDONET

Všetci členovia Košice_NETu sú priamo členovia Fidonetu alebo odoberajú gro konferencií z regiónu 42 ako pointi. Ako už bolo vyššie popísané, Kenet vznikol hlavne z dôvodu užšieho prepojenia košických BBSiek, ktoré mali záujem o komunikáciu (napriklad posielat netmaily cez Bratislavu boardu o tri bloky ďalej bolo prinajmenšom čudesné) a tak najpresnejšie informácie o súčasnom stave možte dostať pohodlne fido netmailom.

INTERNET

'Internet je ako vagína', hovorí jeden z populárno-hanlivých pamfletov o najväčšom fenoméne komunikačných technológií konca 20. storočia. Inet vás zasiahne či už chcete alebo nie a nie inak tomu je aj u Kosice_NETu. Každý člen má prístup k službám Inetu, či už prostredníctvom Pražskej Figy (brána medzi Fidonet-Internet) alebo nemohol odolať lákavým ponukám niektorých húfne sa rozvíjajúcich sa košických Internet providerov. Jedným z nich je aj súčasný NC a od začiatku plánoval propagáciu Kenetu prostredníctvom Inetu. V akom štádiu sú momentálne prípravy? Nepoviem, neviem... žeby newsy? Nechajte sa prekvapiť.


Zoznam východoslovenských boardov

Názov: Attel BBS BBSoft : Major
Sysop: Viliam Stass Cas : Nonstop
Modem: 095/6441672 , ZyXEL 1496 Flagy : V42B, ZYX
Siete: Internet stass@linux.attel.napri.sk    
Zameranie: Technicka a informacna podpora uzivatelov modemov Zyxel    
Názov: CNT BBS BBSoft: Opus
Sysop: Stefan Timko Cas : Nonstop
Modem: 0949/918256, ZyXEL 1496 Flagy : V32, V32B, ZYX
Siete: Fidonet 2:422/57.8, Zel. datova siet X.25 JSPD    
Zameranie: Vseobecne, zeleznicna doprava, dobre philez    
Názov: inHead BB BBSoft: RemoteAccess
Sysop: Rado Jalc Cas : 20.oo-o6.oo
Modem: 0931/DOWN, 28.8 bps Flagy : V32, V32B, V34, VFC, Vfast
Siete: Fidonet: 2:422/58.8    
Zameranie: Pascal, Assembler, C++, Demos, Hry, Dos, Util, Grafika...    
Názov: Lynx BBSoft: Maximus
Sysop: Anonymous Cas : Nonstop
Modem: 095/6227348 Flagy : V32
Siete:      
Zameranie: Internet mirrory, antiviry, CDROM, najstarsi kosicky board    
Názov: Mart BBS BBSoft: Major
Sysop: Tibor Turcan Cas : Nonstop
Modem: Modem1: 095/733178, ZyXElite 28.8

Modem2: 095/733196, ZyXEL B+ 19.2

Modem3: 095/735779, ZyXELite 28.8

Modem4: 095/735924, ZyXEL B+ 19.2

Flagy : V32B, V42B, ZYX
Siete: Fidonet 2:422/201, Internet turcan@ke.sanet.sk : Kenet 95:4295/14    
Zameranie: Shareware z CD a Internetu, poradenstvo uzivatelom PC    
Názov: ProCom Online BBSoft: ProBoard
Sysop: Michal Rybarik Cas : Nonstop
Modem: 095/6320886, Supra 28.8i+ Flagy : V34B (33600), V34, VFC
Siete: : Fidonet 2:422/206, Inet procom.fido.cz, Kenet 95:4295/44    
Zameranie: : Slovenska informacna a komunikacna centrala    
Názov: SBD BBS III BBSoft: SuperBBS
Sysop: Nikola Svetozarov Cas : Nonstop
Modem: 095/711469, ZyXEL 19.2 Flagy : V32B, V42B, ZYX
Siete: Fidonet 2:422/204.3, Kenet 95:4295/25    
Zameranie: So Much Modem Madness, problematika spravcov bytov    
Názov: S.E.P.S. BBSoft: Maximus
Sysop: Lubos Paluch Cas : Nonstop(o7-24 T-mail)
Modem: 095/417271, ZyXEL 1496E Flagy : V32, V32B, ZYX
Siete: Fidonet 2:424/32 ??? GreenNet Down    
Zameranie: Slovenska enviromentalna pocitacova siet, pracovisko KE    
Názov: Unicom BBS BBSoft: UniBBS
Sysop: Kamil Kukura Cas : Nonstop
Modem: 095/55551, USR 33600 Flagy : V34
Siete:      
Zameranie: Technicka a uzivatelska podpora pre modemy USR, Linux    
Názov: VSZ BBS FUN BBSoft: Major
Sysop: Vlado Kusnirak Cas : Nonstop
Modem: 095/731440...50, 16.8 bps Flagy : V32B, V42B, ZYX
Siete: Fidonet 2:422/204, Kenet 95:4295/12    
Zameranie: Komunikacia, humor, hry, adult, fileecho    
Názov: Xeno Datalink BBS BBSoft: Maximus
Sysop: Miroslav Mihok Cas : Ned-Str 21.oo-15.oo
Modem: 091/732455, 14.4 bps Flagy : MNP5, V32, V32B, V42b
Siete:      
Zameranie: : Astronomia, stavkovanie, +100MB philez, etc...    
Názov: ZSR BBS SI BBSoft: Opus
Sysop: Jaromir Hrabek Cas : Nonstop
Modem: Modem1:095/6132553, ZyXEL 19.2

Modem2: 095/6132261, Dynalink 9.6

Modem3: 101002513, Gemini 9.6 (pre spojenie so ZDS X.25 JSPD)

Flagy : V32, V32B, V42B, ZYX
Siete: Fidonet 2:422/57.9, Zel. datova siet X.25 JSPD    
Zameranie: Vseobecne, JSPD, Gamez, lock port on 9600bps    

All GREETZ & ThANX G0EZ TO AlfAXiS & Tib0R.

Sysopovia mozu distribuovat zoznam v nezmenenej forme na svojich boardoch bezplatne. Doporucuje sa pomenovat subor 'vychod.bbs' a nespakovat, aby si ho mohol uzivatel precitat priamo on-line.

Ak viete o dalsich vychodoslovenskych BBSkach a BBSkach v malych mestach, poslite... Ak je niektora z poloziek zoznamu neaktualna, upozornite... Ak chcete o BBSkach dalsie informacie, ktore zoznam v sucasnosti neobsahuje, poslite navrhy (napr: pocet lokalnych a sietovych konf., mnozstvo uzivatelov, datum vzniku, philez MB, atd... )

graf.gif (7802 bytes)

Snad som ulahodil kazdemu a ked nie, tak svoje pripomienky mi posielajte _vyhradne_ netmailom (netmail je druh eletronickej sukromnej posty :)), emailom alebo pomocou holubov...

Zoznam je aktualny k 31. augustu 1996

(c) Dusan Korytko, (v2.31)

 

Slovníček pojmov

V tomto minislovníčku nájdete vysvetlenie niektorých výrazov uvádzaných v texte, ale inak ďalej bližšie nevysvetlených.

BBS - z ang. Bulletin Board System, pracuje na princípe serveru so softwarom a modemom. Najznámejšie sú RA, Major, Opus, Telegard, Maximus, PCBoard alebo Renegade.

BOARD - odvodené z BBS

CONFERENCE - ang. slovíčko značiace konferencia

FAQ - z ang. Freqently Asked Questions, najčastejšie kladené otázky

JTS - za touto hrôzostrašnou skratkou sa skrýva názov Jednotnej telefónnej siete

MAILER - program, ktorý umožňuje zasielať poštu. Najznámejšie sú D'Bridge, FrontDoor, InterMail, Binkley Term a iné

MSG - Fido formát pre správu správ v konferenciách. Neskôr nahradený modernejšími ako napríklad Hudson, Jam, Squish

NET - skratka z ang. Network, sieť

NODE - uzol, základná jednotka všetkých fido kompatibilných sietí

KOŠICE - metropola východného Slovenska, lokálne európske centrum

OFF-TOPIC - správa, ktorá sa dostala mimo tému

POINT - umožňuje automaticky prijímať poštu a FREQ z nodov, avšak nepovažuje sa za člena siete. Každý node bol spravidla pointom a až potom získal node

QUOTING - Označenie niektorých častí správy, na ktoré práve odpovedáte

REPLY - odpoveď na pôvodnú správu

RULEZ - z ang. rules, pravidlá správania

SYSOP - skratka ang. System Operator, v našom ponímaní zväčša správca boardu

TOSSER - Program slúžiaci na triedenie a spracovanie prichádzajúcej a odchádzajúcej pošty. Napriklad F-Mail

Záver

Gratulujem Vám, že ste sa prepracovali až k záveru tohto obsiahleho čtiva a ostáva mi ešte poďakovať rodinke za podporu, všetkým QWK pozitívnym, tým čo niekedy prispeli svojou troškou do Xtremu a v neposlednom rade celému zástupu nemenných, ktorí mi pomáhajú prebíjať sa životom...

Ak máte otázky, námety na vylepšenia, updaty, blahoprajné pozdravy prípadne finančné odmeny - môžete ma zastihnúť na doleuvedených adresách:

FIDONET: 2:422/201
INTERNET: Dušan Korytko@f201.n422.z2.fidonet.org
KENET: 95:4295/14
CODE NAME: SPYROS