CREW #1

Xtreme Digest #5 (31-MAR-1997)

Vydavateľstvo: United Fans, a. s. & Veverka-Fancentrum
Dátum: Jar 1997
Cena: 66 Kč/75 Sk
Formát: A4
Obálka: S. Bisley

Pol roka po zániku Komix Mixu, jediného slušnejšieho komixového časopisu v československom regióne, prichádza ďalší pokus spoza Moravy. Hneď na úvod treba povedať, že ide o značne vydarenejšie dielko po všetkých stránkach.

Začneme tým negatívnym; za 68 strán nekriedového a polofarebného časopisu mi príde 75 Sk trochu veľa, teda naozaj dosť. Taký Playboy so svojími v podstate ´ženskými minikomixami´ môžem kúpiť za rovnaký obnos a estetický pôžitok je rovný množstvu krvi v hocijakej časti o Lobovi. Nevadí, ale ak náhodou prežije Crew jeden rok a získa si pevnejšiu základňu obdivovateľov, snáď pristúpi k optimalizácii ceny. Strán je myslím dosť.

Redakcia je preplnená známymi menami. Finančne to asi pokryli Litoš s Pavlovským. Ondřej Neff určite prispel nielen svojím komixom pri výrobe prvého čísla, no a najlepšie nakoniec. Hlavnými ťahúňmi sú pravdepodobne komix-fanom známa dvojica Jiří Kopřiva s Štěpánom Pavlovským, ktorých už poznáte napríklad s Ikarie, Nemesisu alebo Score.

Obálka s Bisleyovým Lobom je na naše pomery atraktívna, len neviem či všetci chápu krvilačný názov CREW jako ja. Hneď po otočení stránky narazíte na trápnu reklamu od notoricky známej sľubotechny typu WS2000, pomaly mi pôjde Camelot na nervy viac jako Microshit. Časť úvodníka je prebratá zo stretnutia fanov SF&F na Parcone v roku 1996, kde známy Ondřej Neff budovateľským štýlom vyzdvihol prednosti komixu, len nechápem, čo má proti tajtrlíkom a Ferdovi Mravcovi. Tolerancia voči malým spoluobčanom asi nebude na jeho prvom mieste :-)... Zaplácnuť jednu drahocenú stranu aktualitami zo sveta komixu mi príde vzhľadom na plánovánu periodicitu časopisu trochu podivné. Taktiež uvedenie profilu Loba je hádzanie hrachu na stenu, keďže nedávno napísali do Score presne to isté. Inak z osvetových článkov sa môžete niečo viac dozvedieť o Undergroundových komixoch a Bodycountovi. Na záver vás opäť čaká celostránková reklama na hnusný Camelot...

Hombre: sólo pro Hombreho (Un Hombre Sólo) ma ničím nezaujal, zato Burton & Cyb: Příští Bůh už bude lepší (El próximo dio nos saldrá mejor) mal celkom podarenú pointu. Oba komixy pochádzajú pravdebodobne z dielne španielskej dvojice Ortiz a Segura. Zlatým klincom prvého čísla je nepochybne 20 stranový Lobo - Big Babe Spring Break Special, doslovne preložený jako Pěkne prsatý propadák. Takto má vyzerať invenčne a s nadhľadom spracovaný príbeh, o profesionalite všetkých tvorcov ani nehovoriac. Už len kvôli tejto časti sa oplatí Crew pozháňať. Dokonca aj prekladatelia si dali záležať a česká mutácia nerobí hanbu originálnemu proťajšku. A prichádzame IMHO k najspornejšiemu miestu, a to vrak k ´undegroundovému´ komixu z pera, doslova, Ondřeja Neffa. Hmm, mne pripadá český superhero Pérák, ako nejaký slabý pokus toho, čo som s kamarátmi tvoril na základnej škole. Na druhej strane je posledná časť, tá o tom zasranom ľudskom mozgu, celkom v pohode. Nakoniec tu je ešte notoricky známy Batman: Monstra ve stoce (Batman - Monsters in the closet) v čiernobielom prevedení.

No, asi začnem zháňať ďalšie číslo, pretože by sa v ňom mal objaviť opäť Lobo, Hellboy, Sinister & Drexter a v neposlednej rade už slovenskému čitateľovi z Komix Mixu známy Judge Dredd.

Spyros/Pabulum