DCSoft BBS

Xtreme Digest #6 (31-OCT-1997)

Názov : DCSoft BBS
Sysop : David Celjuska
Tel.  : 421-95-6230661
Modem : SupraExpress 33.6
Siete : Fidonet 2:422/206.10   (ešte nie je v pointliste)
         : Kenet 95:4295/??        (chystá sa)
         : Ultranet 77:2/44.10
Zameranie : pre programátorov & ďalších priateľov BBSiek
BBSoft: ProBoard v2.15
Mailer: T-Mail v2599.OS2.M/N
Čas   : 19:00 - 07:00
Flagy : V32B, V42B, VFC, V34, XA

Na košickom cyber-nebi sa objavil ďalší board, pritom sa o ňom veľmi nevedelo, tak ako aj o jeho sysopovi.  O jeho existencii som sa dozvedel viacmenej náhodou, pri debate s Alfaxisom prišlo na pretras aj mená jeho pointov a padlo i meno Celjuska.   Keďže som to meno niekde počul, prebehol som narýchlo konferencie a kupodivu našiel jeho meno v NEWSOFT.42.  No a v origine jeho správy bolo DCSoft BBS a košické číslo!!!   Pochyboval som, že ide o Nonstop prevádzku (ako sa ukázalo správne), aj keď v origine nebolo o tom zmienky, no riskol to a vytočil číslo... bolo 22.00...  Čas, keď fungujú rôzne začínajúce a teen BBSky.  Na tretí RING začal môj modem vyludzovať obvyklé chrochtanie prerušené prekvapivým nemelodickým BING-BANG. Spojil som sa rýchlosťou [CONNECT 26400/ARQ], prešiel z režimu maileru do BBSky a... a nič.   Žiadna mnou stisknutá klávesnica sa neobjavila na obrazovke.  Zavolal som ešte raz a konečne začalo fungovať všetko ako má.  Treba dodať, že som ešte rupol dva krát, pričom sysop uviedol, že je to prvý prípad.

Prešiel som cez obvyklé a nudné registráciu.  Zaujímavosťou je podpora 4 jazykov; holandského, anglického, nemeckého a dokonca i slovenského.

Na uvítacej obrazovke je odkaz na manuál BBSky, knižku Petra Česeneka "BBS, modemy a počítačová komunikace" spolu so signatérou v Košickej vedeckej knižnici na Hlavnej ulici !  BTW je to II.354724.  Túto publikáciu by som doporučil aj ja, pretože som ju svojho času hojne využíval.

DCSoft BBS má rozvetvený systém tried.  Nechápem platené triedy, to je asi vtip, podobne nemám rád pomery Upload/Download, ale freqistom to môže byť ukradnuté.   Board však beží na základe dobrej vôle sysopa, ktorý investoval určite veľa času do jeho rozbehania, prevádzky a údržby, takže má právo určiť si podmienky aké uzná za vhodné.

Trieda Poor: Je pridelovana pouzivatelom, ktory su pre BBS neprospesny - blokuju linku inym.  Alebo prilis vela suborov stiahli, alebo sa neozvali viac ako 2 mesiace. Casovy limit je 30 min. na den. Pomer Upload/Download je 50% a zacina sa kontrolovat po stiahnuti 1Mb.  Za kazdu napisanu spravu je 0.5Mb naviac popripade preradenie do USER.

Trieda NEW: Casovy limit je 60 min. za den.  Pomer Upload/Download je 30% a zacina sa kontrolovat po stiahnuti 2Mb.  Za kazdu napisanu spravu mate 0.5Mb naviac.

Trieda USER: Je udelovana pouzivatelom, ktory su na BBS zabehany alebo pripadne pomohli pri jej prevadzke a pod.  Casovy limit je 120 min. na den.   Pomer Upload/Download je 20% a zacina sa kontrolovat po stiahnuti 3Mb. Za kazdy napisany list je 0.5Mb naviac.

Trieda BEST: Dostavaju sa do nej uzivatelia s velkou aktivitou a prospesnou pracou pre BBS (posielanim zaujimavych suborov, pisanim zaujimavych sprav...).   Casovy limit je 180 min. na den.  Pomer Upload/Download je 10% a zacina sa kontrolovat po stiahnuti 3Mb. Za kazdy napisany list je 0.5Mb naviac.

Trieda Pay: Je pridelovana platicom, ktory platia 50Sk mesacne. Casovy limit je 300 min. denne.  Pomer Upload/Download je 5% a zacina sa kontrolovat po stiahnuti 5Mb.  Za kazdy napisany list je 0.5Mb naviac.

Trieda PayF: Je pridelovana platicom poplatku 100Sk mesacne.  Casovy limit je 600 min. denne.  Pomer Upload/Download je 0%.

Trieda SysOp: Je pevne pridelena SysOpovi BBS, pouzivatel sa za ziadnych okolnosti do nej nedostane (Spyros... :-))) ). Casovy limit neobmedzeny, Upload/Download je 0%.

Board sa ničím neodlišuje od iných a jeho facelift je podobný teraz už nefunkčnej Procom BBSke.  Nájdeme tu súbory, verejné konferencie a elektronické poštu.

Neviem z akého dôvodu, ale mám nedefinovateľné averziu voči Proboardu, ešte väčšiu ako na Majora.  Jednoducho mi asi nesedí spôsob vyhľadávania súborov a správ.   Snáď som sa už Zma(j)goril, ale na druhej strane taký Telegard má tieto veci ošetrené oveľa prijateľnejším spôsobom, a možno je to iba otázka zvyku.

DCSoft BBS podporuje momentálne tieto protokoly; Zmodem, ZedZap (Zmodem-8k), Ymodem Batch, Ymodem-G, Xmodem-1K, Xmodem.  Zvolil
som si 'poštový' ZedZap a skúsil s ním stiahnuť zoznam súborov. Fungovalo to a u ostatných protokolov tomu nebude asi inak.

Vlastný filelist nie je rozsiahly, takže ho tu aj uvádzam. Nechápem jeho názov, FILESALL.EXE.  Sysop by sa mohol držať zaužívaných konvencií, na druhej strane mailer reaguje na MAGICy FILES a ABOUT, ako aj na obyčajné FREQy (možno zoberie aj neverejné pointy a nody, keďže sám k ním zatiaľ patrí).

Možnosti pošty sú spracované štandartným spôsobom.  Môžeme čítať správy on-line a odpovedať pomocu celostránkového editoru, prípadne používať interný ProBoard QWK Offline Mail Packer v2.10 alebo legendárné a rokmi preverené The Blue Wave Mail Door vo verzii v3.11 špeciálne pre ProBoard.  Zarazí neprítomnosť BW offline readu vo fileliste ako aj klasika SLMR, ale možno to ospravedlniť novotou systému.   Z verejných konferencií je momentálne prístupných
cca 40 z FidoNETu, cca 20 z UltraNETu a dúfam, že sa chystajú i keneťácke.   Niekomu možno nebude jasné, ktoré patria pod akú sieť. Pod Fido by mali logicky patriť s koncovkou 42, no napríklad KAMASUTRA.42 je bez nej, takže ju začinajúci modemista môže zaradiť do UltraNETu, ktorý je btw uvádzany bez koncovky 77, a to môže mať pre neho neblahé následky... v tej konferencii sa napríklad objavuje často i Frank Petro :-).  Okrem toho tu je ešte lokálna konferencia, osobitne email v rámci boardu a pre siete.  Špecialitou je Internet e-mail, ktorý pravdepodobne funguje rovnako ako svojho času podobná utilita na Procom BBS.  Ibaže sa nevolá direct do Prahy, no i tak by pošta mala dôjsť.  Kvôli prehľadnosti je všetko rozdelené do štyroch oblastí (Sukromna Posta, Lokalna, Fido42 (CZ/SK), ULTRANET77)

Tu moju prechádzku systémom pozastavil sysop, s ktorým som hodné chvíľu pokecal, viď malý úryvok zo začiatku:

---(cut from DCSOFT.CAP)---

Nazdarek , tu je David Celjuska!
preco to spojenie tak casto pada?
IMHO chyba u teba... mas multitasking?
presne OS/2 beha to 4 userom a tebe sa to spaja dak 26400Courier :-) inak nepise mi, tak ho hengupujem
co?
nechce pisat co stlacam na klavesnici, tak sa zhodim z linky...
zapni si echo
ate1
btw: dnes mi dosiel novy pointlist, nie si v nom
zevraj ako hovori moj boss coordinator strajku a bude chvilu trvat kym zazvoli novy, ja mu hucim do hlavi - bossovi nech s tim daco robi ale stoji touz 3 mesiace
Alfi za to nemoze, to Havrila... inak kolko mas rokov
17
Alfi je este mladsi :-)
ja ho poznam osobne a bol som u neho asi 5 krat
sak vidim... t-mail, Proboard
bezmek ale ked vezmem ze tam v cechach boss vsetko dava nakonfigurovane pointom a ja som sa s tym dzubal 6 mesiacov tak mi je do placu ;-)
tak je to IMHO spravne, netreba nam lamerov :-) mas mat Kenet a chodit na cony
stretnutia?
yessss
no pustim ta dalej
dik

        KONIEC CHAT !!!

---(cut from DCSOFT.CAP)---

Boardu dávam šancu na životnosť aspoň do konca roku, veľa bude závisieť na jeho prípadnom prechode zo súkromia do istej firmy, uvidíme.  Taktiež užívateľov má poskromne, no z nich som poznal iba Beda a Alfaxisa, pričom volajú hlavne mne neznámi ľudia, ktorí by mohli vytvoriť okolo boardu jeho typické atmosféru (podľa filelistu je jasná orientácia na programovanie a IMHO iba špecializované boardy majé šancu na prežitie popri Internetovskom molochovi).  Jasne, že je čo naprávať, no keď board vydrží, má dosť veľké šancu na etablovanie sa.
 

Spyros