dan simmons - hyperion / pád hyperionu

 Autor   Dan Simmons     Autor   Dan Simmons
 Názov1 Hyperion        Názov1   Pád Hyperionu
 Názov2 Hyperion        Názov2 The Fall of Hyperion
 Rok     1996 (1989)     Rok      1990 (1997)
 Distro  Laser            Distro  Laser
 Dĺžka   491 strán       Dĺžka   577 strán

Zase som raz podľahol reklame.  'Kniha srovnatelná s Dunou F. Herberta.  V roce 1990 získala cenu Hugo.'   No nekúpili by ste to?  Duna, veď toho mám plný regál a ďalšie diely nevychádzajú, žeby som si skrátil čas s Hyperionom?   Hugo je najuznávanejšia cena v žánri SF, tak snáď tí Amíci neocenili nejakú zmrdovinu.
Už dopredu vám hovorím, áno.  Je to môj subjektívny poznatok, ale trvám na ňom.  Nejedná sa ani tak o fabulu, tá je v poriadku. Ani o vyprávačské umenie, tým autor úplne isto oplýva.  Celé mi to pripomína prácu opitého DJa, keď nesúrodo pospletal všetky žánre dokopy.  Keby sa takýto crossover podaril je to dielo desaťročia. Bohužiaľ, zámer spojiť v jednom románe kyberpunk, starú školu, monológy, dialógy nevyšiel.  Každá kapitola je videná z pohľadu jedného pútnika na planétu Hyperion, ktorých cieľom je vyriešiť svoje osobné spory a tým prispieť k záchrane nič menšieho ako ľudskej civilizácie.  Pútnikov je sedem (pop, vojak, básnik, učenec, kapitán, detektívka, konzul) a to je hlavný kameň úrazu.  Dej je písaný ako scénar pre televízny seriál, lenže kniha nie je televízna obrazovka.
Ak dočítate oba diely od prvého slova po záverečnú bodku, gratulujem. Ja som začal   v polovičke prvého dielu začal čítať manažérskym spôsobom, teda prvý riadok z každého odstavca a tuším o nič som neprišiel.  Druhý diel už bolo tušené trápenie, ale prekúsal som sa až k záveru.  Držali ma hlavne celkom dobré nápady, aj keď hlavná myšlienka je otrepaná.  Boj medzi strojmi a ľuďmi.  Na delfíny sa ako obvykle kašle :-).

                                                               Spyros