Xtreme Digest #5 (31-MAR-1997)
Ak sa rozvíja niečo rýchlejšie ako korupcia v našom štáte, potom je to určite oblasť poskytovania prístupu na Internet. Nebudem tu opakovať notoricky známe fakty o vzniku tejto pôvodne akademickej siete a po jej skomercionalizovaní nebývalý rozkvet na úkor pôvodných funkcií. Ja sa zahrám na veštca a vynasnažím sa posúdiť výhliadky pretekárov-providerov na ceste za čo najväčším krajcom koláča slovenského trhu. Ak v nasledujúcom prehľade nespomeniem vášho providera, nečudujte sa... N*E*M*Á Š*A*N*C*U.
TERAJŠÍ PROVIDERI: Zakapú. Hovorím o firmičkách s ročným obratom 10. miliónov a podobne, jednoducho im nepomôže ani spojovanie, združovanie investícií - sú jednoducho príliš malinkatí. Na veľký balík peňazí, pevné linky a intranet, si jednoducho ani nesiahnu, pretože na Slovensku je to tak. No contacts no business. A keď Veľkí poskytovatelia zhliadnu z výšky konečne aj na normálnych ľudí, masová reklama, dumpingové ceny, koré oni vydržia mať nasadené aj donekonečna pri nefungujúcom Protimonopolnom úrade, ktorý sa podľa zaručených správ odsťahoval na slovesnkú ambasádu v Ugande do kancelárie na -3. poschodí v suteréne, potom si títo normálni ľudkovia zrátajú dve a dve. Načo budú platiť viac, keď môžu dostať za menej peňazí rovnakú alebo kvalitnejšiu linku? Bude tu platiť princíp Microsoftu a tých niekoľko tvrdošíjných počítačových maniakov to nezmení. Smutné ale pravdivé... snáď prežijú iba tí v malých mestečkách, kam to nebude pre Veľkých finančne až tak zaujímavé.
SANET a EuNET: Po rozdelení Československa v roku 1992 bola Slovenská akademická sieť (Slovak Academic NET) a EuNET jeho dvojča pre poskytovanie služieb komerčným organizáciám takpovediac jedinými kohútmi na smetisku. Sanet prežije, jednoducho časom obmedzí svoje aktivity smerom navonok, kde aj tak nemá šance. Stále mu však ostane stabilná neustále sa doplňujúca základňa z radov študentov a optimisticky poviem, že i povestná slimačia rýchlosť postupne naberie obrátky. Okrem toho je hlavnou kostrou Internetu na Slovensku, kto nemá piering so Sanetom, ten okráda svojich zákazníkov o čas a tí na to skôr či neskôr prídu. Napájať sa na slovenské servery cez americké sitá príde každému nepraktické a časovo náročné, pretože po prvotnom ošiali s možností inetu sa aj tak presunie na slovenské a české zdroje. EuNET je na tom oveľa horšie. Odteraz na tom bude iba horšie a o svoju holú existenciu a identitu nepríde, iba ak splní nasledujúce dva predpoklady. Za prvé si udrži aspoň polovicu doterajších klientov, nehovorím o dial-uperoch, ale veľkých firmách napojených na Internet s pevnou linkou, a za druhé sa mu podarí úspešne podarí dokončiť a presadiť svoj systém vyhľadávania slovenských zdrojov. Niečo podobné urobil v Čechách Cesnet v spolupráci s firmou Seznam na princípe známeho Lycosu, takže dnes je url: http://www.seznam.cz najnavštevovanejším v Čechách s dennou návštevnosťou úctihodných 2000 vstupov.(Už existuje aj na Slovensku a pod názvom Zoznam ho nájdete na url: http://zoznam.sk , Denim)
IBM: Veľká modrá už mohla mať dávno celý trh iba pre seba! Teraz je už neskoro. Mala všetko pre víťazný nástup, kvalitné pripojenie, distribučné miesta po celom Slovensku, zahraničný know-how a čo urobila? Prenajala linky trpaslíkom za dosť mastné ceny, takže určite finančne neprerobilam ale v dlhdobom kontexte určite. V súčasnom stave je podstatné, či zachytí špicu pelotónu. Dovolím si povedať, že podobne ako v prípade OS/2 to nedokáže.
PVT: Podnik výpočtovej techniky a. s., Bratislava sa už niekoľko mesiacov starostlivo pripravuje na vpád do oblasti poskytovania služieb na Internete. Výhody sú zatiaľ na ich strane, aj keď by sa zdalo, že so sieťovaním začínajú s niekoľkými krížikami po funuse, ale to už je údel veľkých ekonomických kolosov. Majú na to. Za prvá je to história a tradícia. Z dôb pred 17. novembrom bolo PVT takmpovediac jedinou firmou u nás, ktorá sa zaoberala počítačmi v tak veľkom rozsahu, spracovávala výplaty pre všetky podniky, robili analýzy, mali najmodernejšie počítače v republike (samozrejme nie celosvetovo). Po revolúcii sa udržali hlavne vďaka tomu, že sa stali provozovateľom RM-Systému. Hej, kupónová privatizácia. Za druhé je to vnútropodniková sieť. Ľudia, ktorí operujú na tamojších VAXoch od osemdesiatych rokov už majú určite najviac skúseností, pretože jednoducho taká dlhá prax sa musí prejaviť a ťažko ich môžu prekonať maníci, ktorí sa s Windows NT, či Unixom zoznámili úplne podrobne pred dvoma rokmi. Takže by som dal aj ruku do ohňa, že firewallové jadro siete bude najkvalitnejšie na Slovensku. Takto zabezpečený systém sa určite prejaví v spomalení rýchlosti, takže PVT bude asi poskytovať prístup cez servery chránené svojím softom alebo nechránený cez vaše zabezpečovacie prostriedky. Za tretie sú to nepochybne styky. Končí nám plesová sezóna a na tíchto stretnutiach miestnej smotánky sa určite zúčastnil aj vrcholový manažment PVT. Dobre, zjednodušujem. No každopádne majú určite stále najviac stykov na štátnu správu, rôznych riaditeľov a podobných týpkov už nepresvedčíte len ekonomickými ukazovateľmi. Na Slovensku je to tak. Za štvrté má PVT stále dosť prostriedkov na celoslovenskú reklamnú kampaň a teraz je už dostatok kvalitných reklamných agentúr, ktoré celú akciu adekvátne spropagujú. A nehovorte mi, že nepodľahnete lákavemu sloganu, ako ste to už urobili veľakrát. Za piate a určite nie v neposlednom rade je to dostupnosť na celom území. Zamyslite sa, kde všade sú strediská a kancelárie RM-Systému? A tam všade sa budete môcť pripojiť na Internet za lokálne polatky na JTS (Jednotná telefónna sieť). Takže budú mať natiahnuté pevné linky do každého krajského a okresného mesta!!! Ešte vám nezaplo? Každé krajské, okresné... kto ešte môže byť v tíchto miestach? Samozrejme, že celá slávna štatna administratíva. A podľa našich tajných zdrojov :-) nás od tohto okamžiku delí iba niekoľko mesiacov. Ešte si chcete trochu zaslintať? No prosím, Košice-Banská Bystrica-Bratislava budú prepojené 2MB pevnou linkou, ktorá bude istená ďalšou 2MB vzdušnou linkou. Uznajte, že surfovať po hlavnej kostre, ak sa na ňu budete vedieť dostať priamo, bude snáď už konečne na slušnej úrovni.
TELECOM: Ak sa vám zdá po predchádzajúcich riadkoch jasné, kto bude víťazom, tak to nie je také isté. Predstavujem vám svojho čierneho koňa TELECOM, známejšieho pod menami Spoje, Telekomunsti alebo vulgárnejšie Telek*****. Neskúsenosť v počítačovej oblasti im úplne vynahraďuje totálene monopolná výhoda meno J*T*S. Skúste sa na chvíľu zahrať na obchodníkov a zauvažujte, čo by ste urobili s týmto štartovným kapitálom (nezabudnite na neobmedzené finančné možnosti, viď aféra SiPO). Teraz, keď ste určite došli k víťaznému záveru, dovolím si predstaviť svoju trochu dosť na fantáziu bujnejšiu verziu. Ponajprv by som sa ani neunúval vytvoriť vlastnú počítačovú divíziu a hneď by som si vybral strategického partnera napríklad zhora uvedených. PVT za súčasného stavu spojárov do svojej záhradky nepustí, takže zostáva jediný slušný partner IBM. Tímto získam prístup k najnovším, a povedzme si otvorene aj najmodernejším informačným technológiám, nehovoriac o servisnej podpore rôznych distribútorov, resellerov Veľkej modrej. K finálnemu číslu, ktoré som pre tieto účely nazval neskromne Ultimate Destroyer sa dostanem okľukou. Neviem, či je každému úplne jasný význam pojmu pevná linka. V konečnom dôsledku vám túto linku z bodu A bodu B, zvyčajne váš provider, neprenajme provider ale spojári. Viete o čudákoch, čo platia 30 Sk za impulz, aby mail pocit šťastia z výhry (hehehe) alebo počuli nejakú starú babizňu z chrapľavým hláskom. Tak ja vám dám pevnú linku zdarma iba za paušal 10.000 Sk na mesiac (napríklad 28.8 bps) pre firmy a dial-uperov prilákam tiež, čísla na pripojenie budú bez poplatkov, žiadne impulzy. Hodím tam paušál 1.000 Sk, uznajte za 24 hodín denne za mesiac to nie je veľa, a pošlem všetkých ostatných poskytovateľov Intrenetu do teplých krajín. Fantasmagória? Možno. S opäť dobre informovaných nemenovaných zdrojov blízkych Telecomu môžem s dosť veľkou určitosťou povedať, že na podobnom projekte začali prípravné práce. Otázne je, či máme plakť alebo sa smiať. Syndróm M$ nepustí.
ŽSR: Monopol Telecomu je neodiskutovateľný fakt, ale napriek tomu v štáte existuje ešte jedna, úplne nezávislá telekomunikačná sieť. Videli ste niekedy westerny s parnými tátošmi jako sa majestátne šinú po trati a vedľa trate sa tiahne telegrafické stĺporaadie? Tak to je ono. Železnice, mimochodom zamestnávajú najviac ľudí na Slovensku, disponujú vlastnou na Telecome nezávislou sieťou. Po komplexnom zmodernizovaní v deväťdesiatych rokoch na báze X.25 paketov je známa pod skratkou JSPD. Táto sieť je veľmi zaujímavá aj inak a určite sa jej budeme venovať niekedy v blízkej budúcnosti na širšom priestore. Podstatné je, že aj keby sa mala používať pre Internet, potrebovala by ďalšie úpravy, ale železničiarske výpočotvé stredisko vôbec s touto alternatívou nepočíta, pretože sa bojí zneužitia svojej siete a jej prípadné ochromenie, čo by v konečnom dôsledku postihlo nás všetkých (úplne mi stačil štrajk odborového zväzu železničiarov v Čechách). Potom, ale celkom nechápem existenciu verejne prístupných boardov, ktoré vzhľadom na svoju zastaranosť (Opus už predsa nesplňuje základné bezpečnostné požiadavky) predstavujú pre hackerov ideálne podmienky pre počiatočné vypracovanie a pochopenie procesov, veď vieme akých.
RÁDIOKOMUNIKÁCIE: Na inom mieste v XD sa píše o využití CB staníc na prenos paketov Košice_NETu. Obdobne by sa mohli prenášať dáta aj z Internetu. Už teraz existuje niekoľko anonymných serverov pre rádioamatérskych nadšencov, avšak na tieto hrátky už potrebujete drahšie vybavenie (hlavne na dosiahnutie kultúrnej rýchlosti) a zároveň aj registráciu na rádiokomuikačnom úrade s pochopiteľnými primeranými skúškami. Pre väčšie firmy to však považujem za ideálne riešenie, ktoré posíli ich nezávislosť a príklady Viktora Koženého (má naozaj prekrásne komunikačno-satelitné vybavenie značky AT&T) alebo na Slovensku niektorým známa košická firma VSŽ (v čase výjdenia tohoto čísla to už snáď bude aj pravda).
KÁBLOVÉ TELEVÍZIE: Záverom by som sa chcel ešte kvôli úplnosti aj pri tomto riešení prístupu na Internetu, ktorému ja osobne fandím zatiaľ ponajviac. Internet k vám prichádza po kábli vašej káblovej spoločnosti. Problémy vidím dve. U nás, konkrétne v Košiciach zatiaľ Kabel Plus inštaluje nevyhovujúci káblový rozvod a pritom už robí nejaké amatérske pokusy v spolupráci s mne neznámou firmou Antik. Po televíznych videohrách, ktoré ovládate tlačítkovým telefónom pripravil pseudopokus o sprístupnenie Internetu. Deje sa tak pravdepodobne prostredníctvom starých dobrých Amíg, ale toto riešenie je asi takou povestnou zhnitou jahodou na špici šľahačky. V neposlednom rade musíte investovať do špeciálneho modemu, v čom až zas taký veľký problém nevidím, keď uvážite aké možnosti vám takíto spôsob prenosu Internetu do vašich domovov prináša. Po príklad ani nemusíme ísť ďaleko, v susednej Viedni zaviedla jedna káblová spoločnosť presne tú možnosť, ktorú som popisoval a tuším za mesačný poplatok 600 ATS máte 24 hodinový prístup na Internet!!! A nakoniec si ešte zaprorokujem, pretože vzhľadom na prístup niektorých japonských providerov dnes, možno predpokladať, že táto služba sa stane u káblových společnosti do desiatich rokov službou zdarma alebo za symbolický manipulačný poplatok. Nie je tá budúcnosť ružová?
Spyros/Pabulum