Your browser does not support scriptúvodtamlotručindreloaša

Rumunsko 2001

Lotru / Čindrel / Šureanu

[7.7.2001 - 20.7.2001]

Autor: Dušan Korytko
Fotografie: Dušan Korytko, Ivana Stohlová, Ľubor Illek, Jozef Vanko
E-mail: spyros@nfo.sk
Web: spyros.nfo.sk
Web cestopisu: spyros.nfo.sk/travel/rum2001
Komentáre: msg.nfo.sk
Všetky práva zahradené.

Predslov

Ping pong. Najhoršie je začať. Pôvodne som napísal taký trápne idealistický úvodník s morálnym apelom k svetu, ale potom som si uvedomil, že koho to zaujíma. Ani mňa nie. A okrem toho internetová doba hlása, že ak nezaujmem prvou vetou, tak ľudia surfujú ďalej.

Prvou vetou som zaujal akorát tak priaznivcov stolného tenisu, takže tomu symbolickému zvyšku, ktorý sa hrdinsky prekúsal až sem, môžem konečne predostrieť niekoľko úvodných kydov k veci.

trasa popisovanej cesty

Trasa popisovanej cesty

Čitateľa hľadajúceho praktické informácie o krajine môžem odporučiť na môj cestovateľský rozcestník alebo priamo na cestopis Tarcu a Godeanu. Aj práve v tomto opise nedávnych zážitkov nájdeš zopár užitočných rád, napríklad ako cestovať medzinárodným rýchlikom za vnútroštátne ceny a samozrejme mapy podľa ktorých sme vandrovali. Popis slúži z väčšej časti k pripomenutiu zážitkov, ktoré možno prídu zmysluplné len zúčastneným, no snáď sa občas pobavíte na prežitých srandičkách aj Vy. Ak budete mať trochu času, vyjadrite svoj názor na tieto stránky v návštevnej knihe. Pri čítaní mojich stručných zápiskov priamo z miesta som sa celkom zasmial na čerstvo polozabudnutých príhodách. Možno som pre niekoho vyzeral ako sociopat, píšucí si v kuse nejaké poznámky do zošita, mimochodom stále toho istého ako pri poslednej rumunskej akcii, ale v konečnom dôsledku som rád, že sa uchovajú pre naše potešenie. Pravdupovediac slovo slúži len ako omáčka k bohatej obrazovej prílohe. Taká je doba. Ja sa z nej nemôžem a snáď ani nechcem vymaniť.

Dlho sme sa rozhodovali, či by sme niektoré veci mali uverejniť, ale napokon uvádzam všetky podrobnosti. Do Rumunska i tak nechodia hordy cudzincov kvôli jeho zlej povesti, ktorá sa zakladá na rovnakých rozprávkach a mýlení si pojmov s dojmami, ako keď západniar zvrchu nazerá na Slovensko, ak teda vôbec tuší o jeho existencii. Keď už pôjdeš do kopcov, v základnej výbave maj igelitovú tašku na OVO (odvoz verejného odpadu). Nič neotrávi človeka viac ako pohľad na hrdzavé konzervy. Nepodceňuj hory! Majú dlhú pamäť a všetko vracajú aj s úrokami.


pokračovanie

 šureanuspäťmapykomentáre


úvod