Your browser does not support scriptúvodtamlotručindreloaša

Šureanu

"Opustené hory. Vyľudnenosť, pláne a trávy tu dosahujú dokonalosti, úplnosti - Vnútorné Mongolsko. Osamelý kôň. Ľudského pútnika sme za tri dni nestretli. Šureánske jazero je tiché, z jednej strany močiar, z druhej kosodreviny, nad nimi skaly a skaly. Výstup na najvyššiu horu lui Patru je vražedný. Hora má štyri stupne k vrcholu, zdola vidíš iba jeden, ktorý mylne pokladáš za koniec plahočenia."

Miloslav Nevrlý

Po dlhom nočnom mulatčáku, keď sa čakalo na zemiaky v pahrebe, kým sa im ráči uvariť, sme nakúpili kravský syr a pobrali sa na chatu Šureanu. Kabána je to nová, nachádzajú sa tu chatky aj kryté táborisko. V bufete majú prd plus desať prázdnych lahváčov. Asi nás predstihlo voľajaké pivné brušisko z Čiech. Inak je pohoda. Ucho má sračku a každú chvíľu si uľavuje. Aj terazky išiel skontrolovať, či tunajší záchod spĺňa požiadavky EÚ pre prístup k dôležitým negociačným rozhovorom. Za chatou sme objavili otrasne hnusný gýč - nádherne položené pleso Šureanu, na ktorého bezpečie dohliada zvrchu otcovským pohľadom kopec Šureanu (2058 m.n.m.). Hneď sme ho aj pokorili.

Vrchol Šureanu z Poarty Rauiului

Ifča pózuje pred chatou s neobvyklým
menom Šureanu

Pleso Šureanu a rovnomenný vrchol

Výstup na najvyšší vrchol pohoria Virfu lui Patru (2130 m.n.m.) bol v závere makačka, no zmákli sme ho a panoramatický výhľad je porovnateľný z Vislea Romaneascu v pohorí Godeanu. Pred zrakom defilujú všetky okolité dominanty. Od Šureanu, cez priehradu Oaša, po sesterské Čindrel s Lotru a všetko to korunuje pohľad na nádherný Parang s jeho oblejším pokračovaním v podobe Kapacín. Ešte si do hláv fixujeme spojovací hrebeň s Parangom, aby sme sa niekde nestratili. Nestratili. A taký krásny bol ten Parang. No nepredbiehajme.

hrebeň lui Patru

nádherný výhľad z vrcholu lui Patru
na panorámu Čindrelu a Lotru
s priehradou Oaša

Zostup kosodrevinou nám dal takisto zabrať. Ešte sme nabrali poživatiny v podobe mlieka a syra na blízkej latifundii zvanej Gura Potecului. V sezónnej usadlosti vládol úplný stredovek. Všade po okolí sa váľali hovniská od kráv, ovcí a koňov. Najlepší bol hlavný dom, ktorý bol vlastne stodola s hlinenou podlahou, kde boli vyhĺbené plytke jamy pre ohniská nad ktorými viseli mohutné drevené držadlá na hrnce. Na jednom konci domu bola čistá miestnosť na cedenie a skladovanie syrov. Popri ohni, okolo ktorého bobehovala mama boss, ležalo na drevených pričniach zo šesť detí. Najbystrejší bol najmenší chlapček, ktorý vedel po anglicky a stále omieľal niečo o čjúving gam. Náš skromnejší ohník a stany sme rozložili povyše samoty.

stádo pri Gura Potecului


späť | začiatok | pokračovanie

 šureanuspäťmapykomentáre


šureanu